Ogólnopolski projekt "Punkt zwrotny", który oferuje wsparcie psychologiczne dla młodzieży, został oficjalnie zainicjowany. To inicjatywa, którą współtworzą Fundacja TVN, Fundacja OFF school i Dom Spokojnej Młodości. W ramach akcji przygotowano między innymi specjalne scenariusze lekcji i inne materiały. - To pomoc, której młodzież może udzielać sobie nawzajem - wskazywała prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska. Założyciel Fundacji OFF school Grzegorz Święch wyraził przekonanie, że to wyposaży młodych ludzi w "podstawowe metody radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi".
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Na kongresie Impact’24 w Poznaniu odbyła się w środę debata o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Zaproszeni goście dyskutowali o tym, co państwo i organizacje pozarządowe mogą zrobić razem, by uzdrowić system opieki psychiatrycznej w Polsce.
Na tym panelu zainaugurowano także nowy projekt wsparcia psychologicznego pod nazwą "Punkt zwrotny". To oddolna inicjatywa wysunięta przez Fundację TVN, Fundację OFF school oraz Dom Spokojnej Młodości. Celem akcji jest zapobieganie samobójstwom wśród młodzieży poprzez edukację i budowanie świadomości na temat zdrowia psychicznego.
Prezeska Fundacji TVN: jest absolutna chęć podejmowania wszelkich inicjatyw
Eksperci przypominają, że kryzys psychiczny wśród dzieci i młodzieży jest nadal dużym problemem, a statystyki alarmują. Suicydolożka Danuta Sowińska wskazuje, że myśli samobójcze w dużej mierze dotyczą uczniów szkół średnich (łącznie 42,6 proc.). Co więcej, młodzież nie ma zaufania do dorosłych oraz instytucji publicznych. Systemowe zmiany są niezbędne, ale wymagają czasu. Akcja "Punkt zwrotny" ma być szybką i bezpośrednią reakcją na kryzys.
Prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska mówiła w czasie dyskusji, że ze strony fundacji "jest absolutna chęć podejmowania wszelkich inicjatyw i współpracy na rzecz zażegnania kryzysu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży". - W kontekście współpracy z instytucjami publicznymi już robimy bardzo dużo i tę współpracę uważamy za wspaniałą. Natomiast należy podjąć kroki, żeby iść w dalszym kierunku - wskazywała.
- W styczniu 2025 roku będziemy otwierać Centrum Onkologii i Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka. Prowadzimy bardzo ambitny ogólnopolski projekt "Zdrowie w głowie", w którym otwieramy gabinety psychiatryczno-psychologiczne przy szpitalach w całej Polsce, we wszystkich województwach. Docelowo tych gabinetów będzie, jeżeli nie uda nam się ponad, to około 30 - dodała.
Podkreśliła, że cieszy się, iż wraz z innymi podmiotami mogą "zainicjować kolejny szeroki, wieloskalowy, ogólnopolski projekt, 'Punkt zwrotny', który oferuje wsparcie psychologiczne dla młodzieży". - Jest to pomoc, której młodzież może udzielać sobie nawzajem w przypadku pierwszego reagowania kryzysowego na problemy mentalne wśród młodzieży. Już wczoraj wyszły do 20 tysięcy szkół w całej Polsce materiały, które mają młodzież edukować, w jakiś sposób udzielać sobie pomocy - przekazała Lewandowska.
"Projekt bardzo ważny społecznie"
- Startujemy z nowym projektem. Projektem bardzo ważnym społecznie, projektem angażującym młode osoby we wsparcie rówieśnicze w zakresie zdrowia psychicznego - podkreślał Grzegorz Święch, założyciel Fundacji OFF school.
Jak mówił, "wszyscy wiemy, z jakim kryzysem borykają się młode osoby w zakresie zdrowia psychicznego". - Systemowe rozwiązania są trudne do wdrożenia w krótkim okresie czasu. My w fundacji bardzo mocno stawiamy na podmiotowość młodych osób, na edukację partycypacyjną i od wielu miesięcy realizujemy projekt o nazwie Dom Spokojnej Młodości, w ramach którego młode osoby samodzielnie realizują lekcje w swoich szkołach na podstawie przygotowywanych przez nas scenariuszy lekcji - kontynuował.
- Jak zaczęliśmy analizować, jakie tematy lekcji najczęściej pobierają się z naszych serwisów, okazało się, że jest to zdrowie psychiczne i potem długo, długo nic i dopiero kolejne scenariusze - przekazał Święch, dodając, że w ramach nowej akcji przygotowano pakiet takich scenariuszy na temat zdrowia psychicznego.
- Te scenariusze są przygotowane w taki sposób, że zajmują niewiele czasu, żeby przygotować się do prowadzenia takiej lekcji - podkreślił. Jak mówił, zajęcia takie mogą prowadzić uczniowie szkół średnich. - Natomiast jeżeli chodzi o szkoły podstawowe, dedykujemy te scenariusze osobom z kadry dydaktycznej, które też po bardzo krótkim przygotowaniu mogą prowadzić tę lekcję - wyjaśniał.
Założyciel fundacji przyznał, iż "mamy absolutne przekonanie, że wyposażymy ich w jakieś podstawowe metody radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi, dotyczącymi dobrostanu i reagowania w przypadku interwencji". - Społeczeństwa nie uzdrowimy samodzielnie, możemy to zrobić wspólnie - stwierdził, zaznaczając, że "w edukacji nic nie jest tak ważne na pierwszym etapie jak zdrowie psychiczne".
Edukacja przede wszystkim
Wszyscy uczniowie, uczennice oraz nauczyciele szkół średnich i podstawowych otrzymują dostęp do serwisu http://wsparcierowiesnicze.edu.pl/, gdzie zawarte są gotowe scenariusze lekcji. Dodatkowo ponad 20 tysięcy szkół w Polsce zostanie wyposażonych w materiały informacyjne – plakaty, ulotki informacyjne zawierające porady i kontakty, gdzie szukać pomocy. W ramach projektu będą prowadzone zajęcia edukacyjne dla kadry nauczycielskiej oraz wspierające ich w promowaniu przedsięwzięcia, zachęcać będziemy kuratorów do wspierania idei w podległych im placówkach. W maju projekt trafi do blisko pięciu milionów uczennic i uczniów w całej Polsce.
To największa w kraju partycypacyjna inicjatywa wspierająca zdrowie psychiczne wśród młodzieży. Jej istotą jest angażowanie uczniów i uczennic, którzy stają się realnym wsparciem dla swoich przyjaciół.
Moderatorem dyskusji na Impact'24 była Dagmara Kaczmarek-Szałkow, a uczestniczyli w niej: Zuzanna Lewandowska (prezeska Fundacji TVN); Grzegorz Święch (prezes Fundacji OFF school); Aleksandra Lewandowska (krajowa konsultant ds. psychiatrii dzieci i młodzieży); Paulina Piechna-Więckiewicz (podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej); Monika Horna-Cieślak (Rzecznik Praw Dziecka); Jan Gawroński (społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka); dr hab. n. med. Maciej Pilecki; Martyna Wojciechowska (Fundacja Unaweza); Wiktoria Kinik (rzeczniczka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę); prof. Iwona Maroszyńska; Małgorzata Nowicka (Fundacja Instytut Pozytywnej Edukacji); Paweł Mrozek (Akcja Uczniowska); Joanna Flis; dr n. med. Sławomir Murawiec; Magdalena Namysłowska; Gaba Kunert (Agencja MUFU); dr n. med. Łukasz Przysło; Marcelina Maciąg (przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego); Jagoda Zakrzewska (Gov. Affairs and Public Policy Manager w Google).
A także jako obserwatorzy: Ewa Zatorska, Kasia Kieli, Rafał Ogrodnik, Dorota Żurkowska, Adam Sawicki, Zuzanna Karcz, Zuzanna Tuliszka.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24