Polska

Po 25 latach "Polska jest starsza". Dlatego WOŚP gra też dla seniorów

Polska

Prof. Maruszewski o WOŚP i seniorach
tvn24Finał WOŚP odbył się w niedzielę

- Jesteśmy starsi jako społeczeństwo, chorujemy więcej, największe potrzeby zdrowotne to są ostatnie lata naszego życia - mówił w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prof. Bohdan Maruszewski, członek zarządu Fundacji WOŚP, tłumacząc, dlaczego Orkiestra zbierane pieniądze przekazuje również na pomoc dla seniorów.

W poniedziałek o godz. 19.25 gościem "Faktów po Faktach" będzie Jurek Owsiak.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała pieniądze dla noworodków, najmniejszych dzieci i dla seniorów, czyli dla setek oddziałów szpitalnych w całej Polsce.

- To nie są oddziały wysoko specjalistyczne, na które do tej pory najczęściej zbieraliśmy, ale w zeszłym roku i w tym roku zbieramy pieniądze dla dzieci, które trafiają do takich oddziałów, które są w całej Polsce - mówił o pieniądzach, które trafią do oddziałów ogólnopediatrycznych prof. Maruszewski. - To jest odrabianie ogromnych zaległości. Myśmy do tej pory kupili ponad 2700 łóżek już dla tych oddziałów, bo tam trzeba było wymienić podstawowy sprzęt, który po prostu był niebezpieczny. To nie chodzi o estetykę, to chodzi również o bezpieczeństwo łóżka - dodawał gość TVN24.

"Polska demografia się zmieniła"

Jak wyjaśnił, od kiedy Orkiestra zaczęła grać, Polska się zmieniła. - Minęło 25 lat od kiedy zaczęliśmy grać. Największe potrzeby i największe niedobory sprzętu były w Polsce 25 lat temu właśnie w oddziałach pediatrycznych, ale przede wszystkim noworodków. Myśmy siedem finałów zorganizowali dla noworodków - przypomniał. - Polska demografia się zmieniła - dodał.

- Jesteśmy starsi jako społeczeństwo, chorujemy więcej, największe potrzeby zdrowotne to są ostatnie lata naszego życia - mówił profesor. - Kiedy do szpitala trafia osoba w wieku podeszłym z wieloma różnymi problemami zdrowotnymi, to taki oddział ma służyć temu, żeby po pierwsze dokładnie ją przebadać, po drugie skorygować te leki albo często uruchomić, albo pokazać jak ćwiczyć, zmienić styl życia, zaktywizować taką osobę - opowiadał.

Podkreślił, że "seniorzy to nie problem rodziny". - Konstytucja w tym kraju gwarantuje seniorom i osobom w wieku podeszłym szczególną opiekę, ale my będziemy państwo w tym oczywiście wspomagać i będziemy kontynuować tę akcję - zaznaczył.

Autor: mart/adso / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości