Przez lata molestował i gwałcił. Adwokat: robił to "co najwyżej przy okazji" posługi

[object Object]
Trwa proces o odszkodowanie za czyny pedofilskie księdza ("Polska i Świat" z 26.11.2019)tvn24
wideo 2/5

Kiedy ksiądz rzeczywiście jest księdzem, a kiedy działa tylko "przy okazji" swojej posługi - to pytanie pojawia się w procesie, w którym ważą się losy milionowego cywilnego odszkodowania za pedofilskie czyny duchownego, który już został skazany za to w procesie karnym. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kiedy Jarosław P. molestował i gwałcił dziewięcioletnie dziecko, robił to "co najwyżej przy okazji wykonywania czynności księdza katolickiego, a nie przy wykonywaniu tych czynności" - to jedna z tez adwokata Kościoła.

Taka odpowiedź na pozew o zadośćuczynienie jest dla ofiary księdza pedofila kolejnym ciosem. - Czułem wielkie rozgoryczenie, bo ksiądz Jarosław popełniał te czyny, będąc księdzem katolickim, będąc posłanym na parafię przez biskupa Andrzeja Suskiego. Więc nie bardzo rozumiem sformułowania, że wykonywał je "przy okazji" – powiedział Mariusz Milewski, który jest ofiarą księdza pedofila.

Jarosław P., jako katecheta i proboszcz, przez dziewięć lat wykorzystywał seksualnie Mariusza Milewskiego, którego poznał w szkole na lekcji religii.

Ksiądz od dwóch lat siedzi w więzieniu za gwałty na dziecku i molestowanie. Wcześniej uniewinnił go wewnętrzny sąd diecezji toruńskiej, za co, według relacji ofiary, miał przeprosić sam biskup. Ale słowa "przepraszam" i chęci mediacji nie ma w odpowiedzi na pozew napisanej przez pełnomocnika kurii.

- To sytuacja o tyle zaskakująca w świetle licznych medialnych odniesień i relacji Kościoła katolickiego, który wszem i wobec głosi kwestię tego, że jest otwarty na dialog, że poczuwa się do pewnej odpowiedzialności – mówi Laszlo Schlesinger, adwokat Mariusza Milewskiego.

O tym, że wielokrotnie gwałcąc i molestując dziecko, Jarosław P. nie wykonywał czynności zleconych przez kurię, w odpowiedzi na pozew napisał adwokat Michał Kelm, który w procesach dotyczących pedofilii w Kościele wielokrotnie reprezentował diecezje i oskarżonych duchownych.

"Zapomniał powiedzieć, że ten ksiądz jest niewypłacalny"

We wrześniu sąd dyscyplinarny przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu na rok - i jeszcze nieprawomocnie - zakazał adwokatowi Michałowi Kelmowi wykonywania zawodu.

Chodzi o jego rolę w postępowaniu dotyczącym byłego już księdza Pawła K., który siedzi w więzieniu za czyny pedofilskie. Michał Kelm najpierw reprezentował kurię i oskarżonego o pedofilię, a później, pozostając pełnomocnikiem kurii, zgłosił się do osiemnastoletniej ofiary z propozycją jej reprezentowania.

- Zaproponował podpisanie ugody, w której mój klient miał się zrzec roszczeń przeciwko diecezji wrocławskiej – mówi Janusz Mazur, pełnomocnik ofiary byłego księdza.

- Zaproponował mu dochodzenie roszczeń wobec księdza, który go molestował, określając je na kwotę 250 tysięcy złotych. Zapomniał tylko powiedzieć mojemu klientowi, że ten ksiądz jest niewypłacalny. On nie miał żadnego majątku, o czym doskonale wiedział adwokat Kelm – dodaje Mazur.

Michał Kelm, reprezentujący kurię toruńską w przeszłości, był pełnomocnikiem siostry Bernadetty z ośrodka w Zabrzu, gdzie dochodziło do molestowania i gwałcenia wychowanków za jej wiedzą.

W sądzie reprezentował też księdza Krzysztofa K., który gwałcąc niepełnosprawną uczennicę, wmawiał jej, że seks to pokuta za grzechy.

"Oferował poszkodowanym pomoc w zamian za cofnięcie roszczeń"

Według ustaleń dziennika "Rzeczpospolita", od 2013 roku, w diecezji warszawsko-praskiej, Michał Kelm przyjmował zgłoszenia o molestowaniu wśród księży i przesłuchiwał ofiary. Jak donosi dziennik – miał wpływ na to, które zarzuty trafią do Watykanu, a którym diecezja nie da wiary. Jako adwokat bronił księży oskarżonych o molestowanie dzieci.

- Mamy przypadek współpracowników św. brata Alberta. To jest sytuacja, w której mecenas oferował poszkodowanym tam również pomoc w zamian za zrzeczenie się roszczeń – relacjonuje Marcin Kącki z "Gazety Wyborczej", współautor reportażu "Michał Kelm, adwokat Kościoła".

Michał Kelm odwołał się od wyroku sądu dyscyplinarnego i do czasu rozpatrzenia odwołania nie chce się wypowiadać przed kamerą. Odwołanie złożył także adwokat ofiary pedofila.

- Mam pretensje do Kościoła. Posługuje się w sposób zupełnie świadomy, nawet mimo wyroku o zakazie wykonywania zawodu, ludźmi, którzy - mam wrażenie - zrobią dla niego bardzo wiele, a przy tym nie ma to zupełnie nic wspólnego z dogmatami katolickimi – mówi Marcin Kącki.

Kuria toruńska odmówiła komentarza na temat wyboru pełnomocnika w sporze z ofiarą księdza pedofila.

Autor: asty/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Reporter TVN24 Jerzy Korczyński dowiedział się nieoficjalnie, co zarejestrowała kamera monitoringu umieszczona w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka. Według informacji dziennikarza na nagraniu widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna, którego ciało z raną postrzałową głowy odnaleziono w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie) to Jacek Jaworek, dowiedział się dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński. Jaworek był podejrzany o potrójne morderstwo.

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci na obywatela Niemiec - przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Jak podała w sobotę białoruska państwowa agencja Belta, dyplomaci obu państw omówili tę kwestię, a Mińsk zaproponował Berlinowi pewne "rozwiązania".

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Źródło:
PAP, Reuters

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Dla mnie ta sprawa dzisiaj jest absolutnie nierozstrzygnięta. Jeżeli sąd okręgowy uzna, że immunitet nie chroni Marcina Romanowskiego, to będzie zwrot akcji - mówił w TVN24 Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, odnosząc się do sytuacji byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS. Podkreślał także, że immunitetu "nie można traktować instrumentalnie".

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

Źródło:
TVN24

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Na jeziorze Śniardwy na wysokości wsi Guty (woj. warmińsko-mazurskie) turyści zauważyli ciało mężczyzny. Jak poinformowała policja, to ciało mężczyzny, który był poszukiwany od 16 lipca.

Turyści zauważyli ciało dryfujące na jeziorze

Turyści zauważyli ciało dryfujące na jeziorze

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 w powiecie świebodzińskim doszło w sobotę nad ranem do poważnego wypadku. Bus uderzył w samochód służby drogowej. Rannych zostało dziewięć osób, pięć jest w stanie krytycznym, wśród nich są dzieci. Jak informuje policja, droga w kierunku Świecka została odblokowana.

Po wypadku na A2 stan pięciu osób jest krytyczny, wśród rannych są małe dzieci

Po wypadku na A2 stan pięciu osób jest krytyczny, wśród rannych są małe dzieci

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

Zmieniają się centra miast, w górę pną się wieżowce. Mają je Warszawa, Gdańsk, Wrocław i między innymi Szczecin, a teraz dołącza Rzeszów. Tam widok na miasto z 41. piętra można nie tylko podziwiać, ale mieć na własność, bo to najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Źródło:
TVN24

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą. Z prognozy wynika, że termometry pokazać mogą w cieniu 33 stopnie, na słońcu zaś temperatura będzie znacznie wyższa.

Pomarańczowe alarmy w 13 województwach

Pomarańczowe alarmy w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku zawalenia się mostu autostradowego na północnym zachodzie Chin - poinformowały w sobotę chińskie media państwowe. Trwają poszukiwania około 30 zaginionych osób.

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Kilkunastu demokratów z Kongresu USA dołączyło w piątek do grona kongresmenów tej partii, wzywających prezydenta Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury do Białego Domu. Biden jednak zapowiada, że zmierzy się z Donaldem Trumpem w listopadowych wyborach.

Nie ustają apele do Bidena. "Musimy zmierzyć się z rzeczywistością"

Nie ustają apele do Bidena. "Musimy zmierzyć się z rzeczywistością"

Źródło:
PAP

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl