Joe Biden przejechał z lotniska do hotelu. Na trasie tłumy z flagami Ukrainy

Aktualizacja:
Autor:
dg/r
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Przyjazd prezydenta USA Joe Bidena do hotelu Marriott
Przyjazd prezydenta USA Joe Bidena do hotelu MarriottTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plPrzyjazd prezydenta USA Joe Bidena do hotelu Marriott

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyleciał do Warszawy o godzinie 18.40. Z Lotniska Chopina pojechał do hotelu Marriott w Alejach Jerozolimskich, gdzie spędzi noc. Na trasie zgromadziły się tłumy mieszkańców.

Joe Biden rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce. Po godzinie 14 wylądował w Rzeszowie. Amerykański przywódca został powitany przez prezydenta Andrzeja Dudę, następnie prezydenci spotkali się z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Prezydenci spotkali się też z żołnierzami - prezydent Biden spotkał się z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej (82nd Airborne Division); Andrzej Duda - 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Potem Biden wyruszył z Rzeszowa do Warszawy. W związku z wizytą o godzinie 18 został wyłączony ruch autobusowy na Żwirki i Wigury, Raszyńskiej i w Alejach Jerozolimskich od placu Zawiszy do ronda Dmowskiego oraz na ulicach poprzecznych.

Przed hotelem Marriott, gdzie nocuje Biden, był reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. - Kolumna pojazdów dotarła już do hotelu Marriott. Aleje Jerozolimskie pozostają zamknięte. Wyłączone są również estakady nad alejami. Utrudniony ruch mają także piesi. Okolica hotelu otoczona jest czerwoną liną. Ulice poprzeczne wzdłuż trasy przejazdu są zablokowane radiowozami policyjnymi - informował Zieliński.

- Na trasie przejazdu zgromadziło się bardzo dużo osób. Spory tłum zebrał się również przy skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Emilii Plater. Wśród osób zgromadzonych w pobliżu jest bardzo dużo Ukraińców z niebiesko-żółtymi flagami - dodał nasz reporter.

Około godziny 19.30 Komenda Stołeczna Policji podała w komunikacie, że ruch jest stopniowo przywracany. "Zaczynamy przywracanie ruchu kołowego. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za wzorową postawę. Już jutro dalsze wyłączenia. Utrudnień w ruchu można spodziewać się w godzinach 10-19. Warto omijać centrum miasta" - przekazano w komunikacie.

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o powrocie tramwajów i autobusowych na stałe trasy.

Plan wizyty w sobotę

Na sobotę przewidziane jest m.in. spotkanie amerykańskiego prezydenta z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Rozpocznie się około południa od powitania przywódcy USA na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, następnie zaplanowane są rozmowy prezydentów "w cztery oczy", później rozmowy dwustronne delegacji. Przewidziane jest również spotkanie prezydentów z mediami.

Po południu Biden wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Jednym z punktów sobotniej wizyty Bidena w Polsce będzie również jego wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie - jak przekazał szef prezydenciego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch - prezydent USA zapozna się z pomocą udzielaną przez Polskę uchodźcom z Ukrainy. Jak poinformował, prezydentowi USA mają towarzyszyć premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Autor:dg/r

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości