Joe Biden wziął udział w spotkaniu Antony'ego Blinkena i Lloyda Austina z Dmytro Kułebą i Ołeksijem Reznikowem

Aktualizacja:
Autor:
akr/kab
Źródło:
RMF FM, tvn24.pl, Reuters

Joe Biden przebywa z wizytą w Polsce. Amerykański przywódca wziął w sobotę udział w spotkaniu sekretarzy stanu i obrony USA z ich ukraińskimi odpowiednikami w Warszawie. Nagranie prezydenta USA w czasie rozmów pokazała telewizja CNN.

W sobotę rano prezydent USA Joe Biden dołączył do w spotkania sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena oraz sekretarza obrony USA Lloyda Austina, a także ukraińskich ministrów spraw zagranicznych Dmytro Kułeby i obrony - Ołeksija Reznikowa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szef MSZ Ukrainy opublikował na Twitterze wpis, w którym przekazał, że miejsce spotkania to Warszawa. "Ten szczególny format 2+2 pozwala nam na poszukiwanie praktycznych decyzji zarówno w sferze politycznej, jak i obronnej, aby wzmocnić zdolność Ukrainy do odparcia rosyjskiej agresji" - dodał.

Do wpisu dołączył zdjęcia obu delegacji przy wspólnym stole.

Również Reznikow opublikował na Twitterze wspólne zdjęcie i napisał, że "to pierwsze takie spotkanie w formacie 2+2". "Wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą rozmawiam o bieżących sprawach oraz współpracy politycznej i wojskowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Llyodem Austinem" - dodał.

Telewizja CNN pokazała nagranie, na którym widać prezydenta USA na spotkaniu polityków.

Biden: dyskutowaliśmy o naszych wysiłkach, by zmobilizować świat do wsparcia Ukrainy

"Spotkałem się dziś z ministrem spraw zagranicznych i ministrem obrony Ukrainy oraz ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem. Dyskutowaliśmy o naszych wysiłkach, by zmobilizować świat do wsparcia Ukrainy oraz o znaczącej pomocy wojskowej i humanitarnej, jakiej dostarczają Stany Zjednoczone" - napisał Joe Biden w mediach społecznościowych po rozmowach.

Kułeba o współpracy w zakresie obronności i sankcjach

Jak donosi agencja Reuters, minister Kułeba przekazał po rozmowach, że są ze strony USA dodatkowe obietnice na temat tego, jak będzie się rozwijać współpraca w zakresie obronności. Przekazał - według Reutersa - że w sobotę uzgodnione zostały z USA sposoby wywarcia presji na Europejczyków, by uzgodnili nowe sankcje na Rosję. 

Na nagraniu w mediach społecznościowych szef ukraińskiego MSZ komentował spotkanie w Warszawie. - Prezydent Biden dołączył do nas z dwóch powodów. Po pierwsze, w ramach rozwoju dialogu z prezydentem Zełenskim oraz dlatego, że chciał ode mnie i Ołeksija Reznikowa usłyszeć co sądzimy i chciał też przekazać wyrazy podziwu dla wszystkich Ukraińców, którzy sprzeciwiają się rosyjskiej agresji - mówił Kułeba.

- Prezydent Biden robi tyle, ile może, abyśmy odnieśli zwycięstwo nad Rosją - stwierdził. Przekazał, że Biden powiedział, iż "to, co się dzieje w Ukrainie, odmieni XXI wiek". - Absolutnie doskonale rozumie, że to nie jest wojna Rosji przeciwko Ukrainie, to jest wojna tyranii przeciwko wolnemu światu - dodał.

Kułeba stwierdził, że Biden zapewnił, iż "USA będą z Ukrainą we wszystkim absolutnie aż do naszego zwycięstwa". - Nic nie zmusi USA do odwrócenia się od Ukrainy albo osłabienia wsparcia. Póki co, to wsparcie tylko rośnie - powiedział. Zapowiedział, że opracowywane są kolejne sankcje wobec Rosji. Przekazał, że poruszył z Bidenem kwestię zamknięcia portów amerykańskich i europejskich dla rosyjskich transportów i statków, a także sankcji indywidualnych przeciwko oligarchom oraz najbliższemu otoczeniu Putina i politykom rosyjskim.

Szef MSZ Ukrainy o rozmowie z Bidenem
Szef MSZ Ukrainy o rozmowie z BidenemFacebook.com/dmytro.kuleba

Szef resortu obrony Ukrainy: oceniam spotkanie z ostrożnym optymizmem

"Oceniam spotkanie, które razem z Dymytro Kułebą (ministrem spraw zagranicznych Ukrainy – red.) odbyłem z prezydentem USA Joe Bidenem, z ostrożnym optymizmem. Omówiliśmy najważniejsze potrzeby ukraińskiej armii" - napisał natomiast na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

"Prezydent Biden powiedział: 'Ukraina zainspirowała cały świat' - to mobilizujące. Żyjemy w czasach ukrainocentryzmu, ale też czasach wspólnej walki z wrogiem nas wszystkich" - dodał.

Departament Stanu USA o spotkaniu

Departament Stanu USA wydał po spotkaniu komunikat, w którym napisano, że w czasie rozmów między stroną ukraińską a amerykańską omówiono "wyniki nadzwyczajnego szczytu NATO 24 marca w Brukseli oraz niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w obliczu coraz bardziej brutalnego ataku Federacji Rosyjskiej na ukraińskie miasta i ludność cywilną".

"Zarówno sekretarz Blinken, jak i sekretarz Austin zobowiązali się do dalszego wsparcia w celu zaspokojenia humanitarnych, z zakresu bezpieczeństwa i ekonomicznych potrzeb Ukrainy" - dodano.

Deszczycia o spotkaniu: mam nadzieję, że będzie owocne i skuteczne

Wcześniej tego dnia ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia pytany w RMF FM, czy sam spotka się z prezydentem USA lub osobami z jego otoczenia, odparł: - Są zaplanowane takie rozmowy.

- Jestem zaproszony na wystąpienie pana prezydenta Bidena na Zamku Królewskim - dodał.

Na pytanie, czego spodziewa się po wizycie amerykańskiego przywódcy w Polsce, ambasador przekazał, że "oczekujemy mocnych deklaracji i słów, ale jeszcze bardziej oczekujemy czynów". - Ja osobiście od Bidena oczekuję odwagi - powiedział Deszczycia.

Wizyta Joe Bidena w Polsce

Joe Biden przybył do Polski w piątek. Odwiedził stacjonujących na Podkarpaciu żołnierzy 82. dywizji powietrznodesantowej. Następnie rozmawiał z polskim prezydentem Andrzejem Dudą i spotkał się z przedstawicielami organizacji wspierających uchodźców z Ukrainy.

W sobotę przed godziną 13 amerykański prezydent został przyjęty w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydent USA następnie pojechał na Stadion Narodowy, żeby zobaczyć, jak udzielana jest pomoc uchodźcom. Po południu wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Autor:akr/kab

Źródło: RMF FM, tvn24.pl, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości