Polska

Prezydent spotkał się z częścią rodzin smoleńskich

Polska

tvn24Do spotkania doszło dzień przed rocznicą katastrofy smoleńskiej

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w sobotę z przedstawicielami rodzin smoleńskich oraz młodzieżą, która w niedzielę wyjeżdża z pielgrzymką do Katynia i Smoleńska. W tym roku przypada 76. rocznica zbrodni katyńskiej i 6. rocznica katastrofy smoleńskiej.

Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego młodzież, która bierze udział w 15. pielgrzymce uczniów szkół warszawskich do Katynia. Jak powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski, wyjazdy odbywają się z inicjatywy oświatowej Solidarności, a od sześciu lat uczestnicy odwiedzają też miejsce pamięci w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Uczestnicy tegorocznej pielgrzymki wyjeżdżają z Warszawy w niedzielę, a w poniedziałek będą w Katyniu i Smoleńsku.

- Pan prezydent zaprosił organizatorów i uczniów, którzy jutro pojadą do Smoleńska po to, żeby podziękować za tę inicjatywę oraz kultywowanie pamięci, a jednocześnie poprosił o przekazanie wieńców i zniczy od prezydenta Rzeczpospolitej - powiedział Kolarski, który weźmie udział w pielgrzymce.

Spotkanie @AndrzejDuda z młodzieżą i przedstawicielami Rodzin Ofiar katastrofy smoleńskiej.https://t.co/MTaRtRcVvv pic.twitter.com/9JZvBZzCIW— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 9 kwietnia 2016

Spotkanie z rodzinami

Jednocześnie prezydent zaprosił na uroczystość rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, które były związane z Kancelarią Prezydenta, Biurem Bezpieczeństwa Narodowego i Biurem Ochrony Rządu. - Przedstawiciele tych rodzin również przekazali kwiaty i znicze młodym osobom - dodał Kolarski.

Poinformował też, że prezydent poprosił uczestników pielgrzymki, by przywieźli z Katynia ziemię, która ma posłużyć do zasadzenia dębu pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Drzewo ma zostać zasadzone 13 kwietnia w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Duda zaprosił na tę uroczystość uczestników pielgrzymki do Katynia i Smoleńska.

Akcję sadzenia dębów pamięci dla upamiętnienia wszystkich, ponad 21 tys. ofiar zbrodni katyńskiej zapoczątkował prezes Stowarzyszenia "Parafiada" ks. Józef Joniec, który zginął pod Smoleńskiem. Do tej pory w całej Polsce zasadzono prawie 5 tys. drzew dedykowanych jednej z osób zabitych w Katyniu. Dąb z ogrodów Pałacu Prezydenckiego będzie dedykowany wszystkim ofiarom i otrzyma ze Stowarzyszenia "Parafiada" certyfikat z numerem 1.

W niedzielę 10 kwietnia na uroczystości związane z 76. rocznicą zbrodni katyńskiej udaje się też delegacja władz państwowych. Przewodniczyć jej będzie pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders.

Dwie rocznice: Smoleńsk i Katyń

W niedzielę również w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej zaplanowane są m.in. uroczystości przed Pałacem Prezydenckim, a także na stołecznych wojskowych Powązkach. W obchodach organizowanych przez PiS wezmą udział prezydent Duda i premier Beata Szydło.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD - wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. - rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni.

3 kwietnia NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach - obozów w Ostaszkowie (4 kwietnia) i Starobielsku (5 kwietnia). Z Kozielska 4 404 jeńców przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje.

Autor: ts/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Tagi:
Raporty: