Prezydent Duda liczy na "reset" w stosunkach z Francją

[object Object]
Prezydent: liczę na reset w stosunkach polsko-francuskichtvn24
wideo 2/20

Chciałbym, żeby nastąpił swoisty reset w relacjach polsko-francuskich, które w ostatnim czasie z różnych przyczyn bywały trudne - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że w piątek odbył kilkunastominutową rozmowę z francuskim prezydentem elektem Emmanuelem Macronem i może ją określić "jako serdeczną".

- Chciałbym, żeby nastąpił swoisty reset w relacjach polsko-francuskich, które w ostatnim czasie z różnych przyczyn bywały trudne – mówił Andrzej Duda.

Propozycje spotkania

- Powiedziałem, że liczę bardzo na to, że otwarcie nowej prezydentury we Francji ten reset umożliwi, nowe relacje – nowy prezydent. Pan prezydent powiedział, że też bardzo by chciał, żeby te relacje pomiędzy Francją i Polską układały się dobrze. Tutaj mieliśmy obydwaj absolutnie jednakowe zdanie – podkreślił.

Andrzej Duda, jak mówił, zaproponował Emmanuelowi Macronowi spotkanie podczas planowanego 25 maja szczytu NATO w Brukseli.

- Oczywiście w wolnej chwili tego szczytu, żebyśmy zorganizowali przynajmniej krótkie spotkanie bilateralne. Tym się zajmą nasi współpracownicy. Pan prezydent z dużym zadowoleniem przyjął tę propozycję – relacjonował Andrzej Duda.

- Prezydent (Francji - red.) powiedział, że chciałby, żeby było spotkanie Trójkąta Weimarskiego. Powiedziałem, że jako prezydent RP jestem bardzo takim spotkaniem zainteresowany. Polska, Niemcy i Francja mają bardzo dużą rolę do odegrania w ramach UE – dodał.

Duda przypomniał, że ostatni szczyt Trójkąta Weimarskiego w 2011 roku odbył się w Warszawie i jego gospodarzem był prezydent Bronisław Komorowski. Teraz – jak zauważył – ta rola przypada Francji. Jak mówił, przekazał Emmanuelowi Macronowi, że czeka na zaproszenie.

Gratulacje

Prezydent Duda powiedział, że pogratulował Macronowi zwycięstwa wyborczego i zażartował, że przekazuje mu "pałeczkę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o najmłodszego prezydenta w Europie i na świecie".

- Do tej pory ja byłem najmłodszy, teraz pan prezydent Macron jest absolutnie najmłodszym prezydentem. Cieszę się bardzo, bo jesteśmy ludźmi z tego samego pokolenia, z tej samej generacji. Wierzę w to, że będziemy dzięki temu mogli dobrze współpracować, dobrze kształtować relacje pomiędzy naszymi krajami - mówił prezydent.

Według Andrzeja Dudy Emmanuel Macron zgodził się z tym i powiedział, że "emocje kampanii wyborczej i różne mocne słowa opadają, a pojawia się wola współpracy z jego strony".

- Bardzo się z tej rozmowy cieszę. Była to rozmowa dobra, gdzie nie było żadnych rozbieżności w stanowiskach. Cieszy mnie to, że jest nadzieja na to, że się stosunki polsko-francuskie w sensie pozytywnym zintensyfikują, że będzie spotkanie prezydentów i że będziemy realizowali normalnie swoje zadania w ramach współpracy politycznej, zarówno bilateralnej pomiędzy Polską a Francją, jak i w przestrzeni europejskiej - podkreślił prezydent Duda.

Zobacz całe wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy:

Całe wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy
Całe wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudytvn24

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości