Podsumowanie konsultacji z partiami. Oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy
Mamy dziś dwóch kandydatów na premiera - Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska - przekazał prezydent Andrzej Duda, podsumowując konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Dodał, że kadencja obecnego parlamentu trwa do 12 listopada i nie chce jej skrócenia. Zaznaczył, że na 13 listopada zaproponował pierwszy termin posiedzenia nowego parlamentu. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk bierze dziś udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej w Brukseli, z kolei premier Mateusz Morawiecki będzie uczestniczył w szczycie Rady Europejskiej rozpoczynającym się o godzinie 15. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia politycznego czwartku.
Andrzej Duda rozmawiał we wtorek z przedstawicielami PiS i KO, a w środę - z politykami Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji. O godzinie 12 prezydent wygłosił oświadczenie, podsumowując przebieg konsultacji.
Tymczasem Donald Tusk, szef PO i kandydat opozycji demokratycznej na premiera, który od środy przebywa w Brukseli, ma dziś w planach szczyt Europejskiej Partii Ludowej. Dzień wcześniej rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Z kolei szef rządu Mateusz Morawiecki będzie uczestniczył w Brukseli w szczycie Rady Europejskiej.
Relacja odświeża się automatycznie
- 13:03
Kończymy relację na żywo. Dziękujemy za uwagę.
- 12:47
Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu (PSL) powiedział, że "wygląda na to, że pan prezydent jest człowiekiem wielkiej wiary, ale trochę większej w stosunku do zapewnień PiS". - Nasza strona jednoznacznie przekazywała i to trzykrotnie, że jest 248 posłów po stronie partii demokratycznych. Tymczasem pan prezydent, okazuje się, chce sobie zostawić otwarte pole gry i stwierdza, że jest dwóch kandydatów, którzy zapewniają go o większości - mówił. - Ale można powiedzieć panu prezydentowi: tylko jeden z nich mówi prawdę - dodał Zgorzelski.
- 12:43
- Oczywiście jest tak, że są terminy konstytucyjne, natomiast terminy biegną po wyborach. Mówienie o tym przez prezydenta, że kadencja się kończy 12 listopada i on wcześniej nie może tego zrobić (zwołać posiedzenia Sejmu - red.), jest oczywistym nadużyciem. Prezydent od momentu ogłoszenia wyborów może już zwołać następne posiedzenie Sejmu. Ma do tego prawo i w zasadzie ma taki obowiązek - powiedział Szłapka.
Ocenił, że "to, że chce zwołać posiedzenie w ostatnim możliwym terminie, to jest w oczywisty sposób przeciąganie tego terminu". Dodał, że ponad 11 milionów Polaków "w sposób jednoznaczny odrzuciło rządy Prawa i Sprawiedliwości". Szłapka mówił, że "położenie znaku równości między Donaldem Tuskiem, kandydatem, za którym stoi prawie 250 posłów, a Mateuszem Morawieckim za którym stoi około 190 posłów, świadczy o tym, że raczej prezydent będzie chciał dać Prawu i Sprawiedliwości troszeczkę więcej czasu na sprzątanie tego, co oni tam mają w szafach".
- 12:29
- Z obserwacji sceny politycznej, a pan prezydent jasno deklaruje, że obserwuje scenę polityczną, jasno wynikało, że jest bezpieczna większość po stronie ugrupowań, które od dawna deklarowały to, że koalicję zbudują. Jeśli nie wynikało to z obserwacji sceny politycznej, to już wczoraj po godzinie 13 miał to czarno na białym, bo jest bezpieczna większość zadeklarowana dla premiera Donalda Tuska. I tak naprawdę jemu już w tym kroku powinien pan prezydent powierzyć misję sformowania rządu - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka (Nowoczesna).
- 12:24
- Nie ma dwóch równych połówek, tutaj któraś połówka jest większa. To jest zadziwiające, bo wczoraj po spotkaniu z nami prezydent miał jasność. Trzy ugrupowania, pan prezydent mógł sobie policzyć. Wie, iloma szablami dysponujemy, iloma szablami dysponuje pan premier - skomentował w rozmowie z reporterką TVN24 Agatą Adamek Wojciech Konieczny (przewodniczący PPS i senator Nowej Lewicy), odnosząc się do słow prezydenta, że jest dwóch kandydatów na premiera.
Dodał, że zabrakło mu słowa suweren, które bardzo często było do tej pory używane przez prezydenta.
- Wydaje mi się, że pan prezydent dał czas panu premierowi Morawieckiemu, może tydzień, żeby przyniósł te 231 nazwisk. Jeśli je pokaże, to tak, jeśli nie pokaże, to nie - ocenił.
- 12:18
- Spodziewałem się, że prezydent żadnej konkretnej decyzji nie ogłosi oprócz komunikatu dotyczącego dnia pierwszego posiedzenia nowej kadencji Sejmu. Już wiemy, że to będzie poniedziałek 13 listopada. Powiedzmy, że to już jest konkret - skomentował na antenie TVN24 dziennikarz Onetu Kamil Dziubka.
- 12:14
Zakończyło się oświadczenie prezydenta.
- 12:14
Duda: Zapowiedziałem uczestnikom spotkań, że jestem otwarty na wszystkie propozycje. Jestem gotów się spotkać.
- 12:13
Duda: będą podjęte decyzje dotyczące osoby marszałka seniora, który zainaguruje obrady nowego parlamentu
- 12:11
Duda: wstępnie zaplanowałem termin pierwszego posiedzenia Sejmu na 13 listopada
- 12:11
Duda: Trwa jeszcze kadencja urzędującego parlamentu. Nie widzę powodu, żeby konstytucyjną czteroletnią kadencję parlamentu skracać
- 12:10
Prezydent: Zadałem pytanie przedstawicielom Trzeciej Drogi, KO i Nowej Lewicy, czy są konkretne propozycje co do składu przyszłego rządu. Usłyszałem, że jeszcze nie ma w tej chwili umowy koalicyjnej i nie można w odpowiedzialny sposób podać kandydatów na stanowiska w rządzie
- 12:09
Duda: Muszę to rozważyć. Jest to na pewno jedno z najpoważniejszych zagadnień, nad którym się pochylam
- 12:08
Duda: Mamy w związku z tym dwóch poważnych kandydatów dzisiaj. To sytuacja nowa w naszych standardach demokratycznych.
- 12:07
Duda: Mamy dzisiaj dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera, dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną. Jedną grupą jest Zjednoczona Prawica, drugą KO, Trzecia Droga, Nowa Lewica. Zjednoczona Prawica poinformowała, że ich kandytatem na premiera jest Mateusz Morawiecki. Podobnie komunikat usłyszałem od KO, Trzeciej Drogi o tym, że ich kandydatem jest Donald Tusk. Spotkanie z Nową Lewicą miało ten sam wynik.
- 12:04
Prezydent: Cieszę się, że mogłem porozmawiać z przedstawicielami całej sceny politycznej
- 12:04
Duda: Chciałem podziękować za merytoryczną rozmowę. Wszyscy podeszli bardzo odpowiedzialnie
- 12:03
Duda: Odbyły się w Pałacu Prezydenckim konsultacje. Zaprosiłem wszystkch przedstawicieli komitetów wyborczych.
- 12:02
Rozpoczyna się wystąpienie Andrzeja Dudy.
- 11:58
Wkrótce prezydent podsumuje konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych.
- 11:42
Oczekujemy na oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy zaplanowane na godzinę 12.
- 11:14
Prezydencki minister Marcin Przydacz pytany w Sejmie przez reporterkę TVN24 Agatę Adamek, czy dzisiaj poznamy nazwisko kandydata na premiera, odparł, że "prezydent dzisiaj podsumuje wszystkie konsultacje, jakie w ostatnim czasie odbywał w Pałacu Prezydenckim". - Poczekajmy na oświadczenie. Pan prezydent będzie informował o konkretnych ustaleniach, natomiast to, co możemy mówić, to to, że pan prezydent będzie w pełni działał zgodnie z zapisami polskiej konstytucji, tak jak ona to przewiduje, a wskazuje na konkretne terminy, jeśli chodzi o powołanie pierwszego posiedzenia Sejmu, ale także musimy mieć na uwadze fakt, że kadencja tego dzisiejszego Sejmu trwa cztery lata, a nie trzy lata i 11 miesięcy - dodał.
- 11:04
Jak relacjonował z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, szczyt Europejskiej Partii Ludowej, w którym ma uczestniczyć Donald Tusk, rozpocznie się około godziny 12. Powiedział, że szef PO "będzie rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, a przede wszystkim z innymi liderami, premierami, prezydentami pozostałych krajów Unii Europejskiej, które właśnie do tej grupy, Europejskiej Partii Ludowej należą".
Z kolei po godzinie 14 ma rozpocząć się w Brukseli szczyt Rady Europejskiej. Będzie w nim uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.
- 10:57
- Nie chcę odbierać działań pana prezydenta jako wyraz złej woli, ale jestem tym głęboko zasmucony, bo działa wbrew interesowi Polek i Polaków, wbrew interesowi naszego kraju, który czeka na pieniądze z KPO, który czeka na przywracania normalności, który chce skończyć z tą dominacją kłamstwa, obłudy i wzajemnej nienawiści. To wszystko się nie wiadomo czemu, z powodu pana prezydenta, opóźnia - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki w rozmowie z reporterką TVN24 Agatą Adamek.
- 10:52
- Wiemy, co pan prezydent o 12 powie. Pan prezydent o 12 powie, że kadencja Sejmu jest do 11 listopada, więc do 11 listopada nikogo nie mianuje, bo to nam powiedział oraz powie, że wszystkich wysłuchał i podejmie decyzje w terminie konstytucyjnym - mówił w czwartek rano w rozmowie z reporterką TVN24 Agatą Adamek współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
Ocenił, że "każde przeciągnięcie tej nominacji powoduje to, że po pierwsze niszczarki chodzą i są niszczone dokumenty przestępstw, po drugie, są w tej chwili przedłużane umowy jeżeli chodzi o odejście, różnym urzędnikom, prezesom spółek, odprawy na dwa, trzy lata".
- Panie prezydencie, powiedziałem panu to wczoraj, mówię panu dzisiaj to poprzez media: bierze pan za to odpowiedzialność - powiedział Czarzasty, zwracając się do Dudy.
- 10:43
O godzinie 12 prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie. W czwartek rano nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek przekazał w radiu RMF FM, że "dziś nie poznamy nazwiska nowego premiera". - Prezydent podsumuje konsultacje ze wszystkimi partiami - powiedział.
- 10:42
Dzień dobry. W tvn24.pl rozpoczynamy relację z najważniejszych wydarzeń politycznych czwartku.
Autorka/Autor:js/adso
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.
AfD z najlepszym wynikiem w historii
Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.
"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie
Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.
Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll
Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.
"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego
Papież Franciszek w oświadczeniu, przygotowanym wcześniej i opublikowanym w niedzielę przez służby prasowe Watykanu, przekazał, że z "ufnością kontynuuje kurację". W najnowszym komunikacie o jego stanie zdrowia poinformowano, że miał "spokojną noc" i odpoczął". Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.
Papież z "ufnością kontynuuje kurację"
Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.
Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny
- Źródło:
- Kontakt24
Tylko w tym tygodniu informowaliśmy Państwa o kilku groźnych wypadkach na przejazdach kolejowych. Co roku w takich wypadkach ginie kilkadziesiąt osób. Wielu wypadków dałoby się uniknąć, gdyby kierowcy zachowywali należytą ostrożność lub celowo nie naruszali przepisów.
Czerwone pulsujące światło przed przejazdem kolejowym to sygnał, który kierowcy wciąż ignorują
- Źródło:
- Fakty po Południu TVN24
Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.
Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku
W przededniu trzeciej rocznicy inwazji zbrojnej, w nocy z soboty na niedzielę, armia rosyjska użyła do ataku na Ukrainę 267 dronów - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Takiej liczby wrogich bezzałogowców wojsko ukraińskie nie odnotowało od początku agresji.
Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów
Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta, stwierdził w sobotę, że nie wyobraża sobie wysłania polskiego wojska do Ukrainy. - Z chęcią wysłałbym do pomocy państwu ukraińskiemu polskich przedsiębiorców, którzy mogliby odbudowywać potencjał Ukrainy - dodał podczas wystąpienia w Świnoujściu.
Nawrocki: nie wysłałbym do Ukrainy polskiego wojska, tylko przedsiębiorców
Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie. Byłego więźnia obozu Auschwitz, historyka i dziennikarza, współtwórcę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN żegnali podczas prywatnej uroczystości bliscy, przyjaciele oraz przedstawiciele władz państwowych. - Marian, choć niewielki posturą, był naprawdę twardy, odważny i przekonany o swojej misji. Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił Piotr Wiślicki, przyjaciel zmarłego i przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.
Pożegnanie Mariana Turskiego. "Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce"
- Źródło:
- PAP
Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.
Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"
Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".
To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"
- Źródło:
- tvn24.pl
Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.
Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego
- Źródło:
- PAP
Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego "Euforia", oznajmiła, że w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.
Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?
Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?
- Źródło:
- PAP
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl