Podsumowanie konsultacji z partiami. Oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Prezydent o terminie pierwszego posiedzenia nowego Sejmu
Prezydent o terminie pierwszego posiedzenia nowego SejmuTVN24
wideo 2/10
Prezydent o terminie pierwszego posiedzenia nowego SejmuTVN24

Mamy dziś dwóch kandydatów na premiera - Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska - przekazał prezydent Andrzej Duda, podsumowując konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Dodał, że kadencja obecnego parlamentu trwa do 12 listopada i nie chce jej skrócenia. Zaznaczył, że na 13 listopada zaproponował pierwszy termin posiedzenia nowego parlamentu. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk bierze dziś udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej w Brukseli, z kolei premier Mateusz Morawiecki będzie uczestniczył w szczycie Rady Europejskiej rozpoczynającym się o godzinie 15. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia politycznego czwartku.

Andrzej Duda rozmawiał we wtorek z przedstawicielami PiS i KO, a w środę - z politykami Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji. O godzinie 12 prezydent wygłosił oświadczenie, podsumowując przebieg konsultacji. 

Tymczasem Donald Tusk, szef PO i kandydat opozycji demokratycznej na premiera, który od środy przebywa w Brukseli, ma dziś w planach szczyt Europejskiej Partii Ludowej. Dzień wcześniej rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Z kolei szef rządu Mateusz Morawiecki będzie uczestniczył w Brukseli w szczycie Rady Europejskiej.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 13:03

  Kończymy relację na żywo. Dziękujemy za uwagę.

 • 12:47

  Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu (PSL) powiedział, że "wygląda na to, że pan prezydent jest człowiekiem wielkiej wiary, ale trochę większej w stosunku do zapewnień PiS". - Nasza strona jednoznacznie przekazywała i to trzykrotnie, że jest 248 posłów po stronie partii demokratycznych. Tymczasem pan prezydent, okazuje się, chce sobie zostawić otwarte pole gry i stwierdza, że jest dwóch kandydatów, którzy zapewniają go o większości - mówił. - Ale można powiedzieć panu prezydentowi: tylko jeden z nich mówi prawdę - dodał Zgorzelski.

 • 12:43

  - Oczywiście jest tak, że są terminy konstytucyjne, natomiast terminy biegną po wyborach. Mówienie o tym przez prezydenta, że kadencja się kończy 12 listopada i on wcześniej nie może tego zrobić (zwołać posiedzenia Sejmu - red.), jest oczywistym nadużyciem. Prezydent od momentu ogłoszenia wyborów może już zwołać następne posiedzenie Sejmu. Ma do tego prawo i w zasadzie ma taki obowiązek - powiedział Szłapka.

  Ocenił, że "to, że chce zwołać posiedzenie w ostatnim możliwym terminie, to jest w oczywisty sposób przeciąganie tego terminu". Dodał, że ponad 11 milionów Polaków "w sposób jednoznaczny odrzuciło rządy Prawa i Sprawiedliwości". Szłapka mówił, że "położenie znaku równości między Donaldem Tuskiem, kandydatem, za którym stoi prawie 250 posłów, a Mateuszem Morawieckim za którym stoi około 190 posłów, świadczy o tym, że raczej prezydent będzie chciał dać Prawu i Sprawiedliwości troszeczkę więcej czasu na sprzątanie tego, co oni tam mają w szafach".

 • 12:29

  - Z obserwacji sceny politycznej, a pan prezydent jasno deklaruje, że obserwuje scenę polityczną, jasno wynikało, że jest bezpieczna większość po stronie ugrupowań, które od dawna deklarowały to, że koalicję zbudują. Jeśli nie wynikało to z obserwacji sceny politycznej, to już wczoraj po godzinie 13 miał to czarno na białym, bo jest bezpieczna większość zadeklarowana dla premiera Donalda Tuska. I tak naprawdę jemu już w tym kroku powinien pan prezydent powierzyć misję sformowania rządu - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka (Nowoczesna).

 • 12:24

  - Nie ma dwóch równych połówek, tutaj któraś połówka jest większa. To jest zadziwiające, bo wczoraj po spotkaniu z nami prezydent miał jasność. Trzy ugrupowania, pan prezydent mógł sobie policzyć. Wie, iloma szablami dysponujemy, iloma szablami dysponuje pan premier - skomentował w rozmowie z reporterką TVN24 Agatą Adamek Wojciech Konieczny (przewodniczący PPS i senator Nowej Lewicy), odnosząc się do słow prezydenta, że jest dwóch kandydatów na premiera.

  Dodał, że zabrakło mu słowa suweren, które bardzo często było do tej pory używane przez prezydenta.

  - Wydaje mi się, że pan prezydent dał czas panu premierowi Morawieckiemu, może tydzień, żeby przyniósł te 231 nazwisk. Jeśli je pokaże, to tak, jeśli nie pokaże, to nie - ocenił.

 • 12:18

  - Spodziewałem się, że prezydent żadnej konkretnej decyzji nie ogłosi oprócz komunikatu dotyczącego dnia pierwszego posiedzenia nowej kadencji Sejmu. Już wiemy, że to będzie poniedziałek 13 listopada. Powiedzmy, że to już jest konkret - skomentował na antenie TVN24 dziennikarz Onetu Kamil Dziubka.

 • 12:14

  Zakończyło się oświadczenie prezydenta.

 • 12:14

  Duda: Zapowiedziałem uczestnikom spotkań, że jestem otwarty na wszystkie propozycje. Jestem gotów się spotkać.

 • 12:13

  Duda: będą podjęte decyzje dotyczące osoby marszałka seniora, który zainaguruje obrady nowego parlamentu

 • 12:11

  Duda: wstępnie zaplanowałem termin pierwszego posiedzenia Sejmu na 13 listopada

  Prezydent o terminie pierwszego posiedzenia nowego Sejmu

 • 12:11

  Duda: Trwa jeszcze kadencja urzędującego parlamentu. Nie widzę powodu, żeby konstytucyjną czteroletnią kadencję parlamentu skracać

 • 12:10

  Prezydent: Zadałem pytanie przedstawicielom Trzeciej Drogi, KO i Nowej Lewicy, czy są konkretne propozycje co do składu przyszłego rządu. Usłyszałem, że jeszcze nie ma w tej chwili umowy koalicyjnej i nie można w odpowiedzialny sposób podać kandydatów na stanowiska w rządzie

 • 12:09

  Duda: Muszę to rozważyć. Jest to na pewno jedno z najpoważniejszych zagadnień, nad którym się pochylam

 • 12:08

  Duda: Mamy w związku z tym dwóch poważnych kandydatów dzisiaj. To sytuacja nowa w naszych standardach demokratycznych.

  Prezydent: mamy dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera

 • 12:07

  Duda: Mamy dzisiaj dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera, dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną. Jedną grupą jest Zjednoczona Prawica, drugą KO, Trzecia Droga, Nowa Lewica. Zjednoczona Prawica poinformowała, że ich kandytatem na premiera jest Mateusz Morawiecki. Podobnie komunikat usłyszałem od KO, Trzeciej Drogi o tym, że ich kandydatem jest Donald Tusk. Spotkanie z Nową Lewicą miało ten sam wynik.

 • 12:04

  Prezydent: Cieszę się, że mogłem porozmawiać z przedstawicielami całej sceny politycznej

 • 12:04

  Duda: Chciałem podziękować za merytoryczną rozmowę. Wszyscy podeszli bardzo odpowiedzialnie

 • 12:03

  Duda: Odbyły się w Pałacu Prezydenckim konsultacje. Zaprosiłem wszystkch przedstawicieli komitetów wyborczych.

 • 12:02

  Rozpoczyna się wystąpienie Andrzeja Dudy.

 • 11:58

  Wkrótce prezydent podsumuje konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych.

 • 11:42

  Oczekujemy na oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy zaplanowane na godzinę 12.

  Andrzej Duda

 • 11:14

  Prezydencki minister Marcin Przydacz pytany w Sejmie przez reporterkę TVN24 Agatę Adamek, czy dzisiaj poznamy nazwisko kandydata na premiera, odparł, że "prezydent dzisiaj podsumuje wszystkie konsultacje, jakie w ostatnim czasie odbywał w Pałacu Prezydenckim". - Poczekajmy na oświadczenie. Pan prezydent będzie informował o konkretnych ustaleniach, natomiast to, co możemy mówić, to to, że pan prezydent będzie w pełni działał zgodnie z zapisami polskiej konstytucji, tak jak ona to przewiduje, a wskazuje na konkretne terminy, jeśli chodzi o powołanie pierwszego posiedzenia Sejmu, ale także musimy mieć na uwadze fakt, że kadencja tego dzisiejszego Sejmu trwa cztery lata, a nie trzy lata i 11 miesięcy - dodał.

 • 11:04

  Jak relacjonował z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, szczyt Europejskiej Partii Ludowej, w którym ma uczestniczyć Donald Tusk, rozpocznie się około godziny 12. Powiedział, że szef PO "będzie rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, a przede wszystkim z innymi liderami, premierami, prezydentami pozostałych krajów Unii Europejskiej, które właśnie do tej grupy, Europejskiej Partii Ludowej należą".

  Z kolei po godzinie 14 ma rozpocząć się w Brukseli szczyt Rady Europejskiej. Będzie w nim uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

  Donald Tusk i Mateusz Morawiecki w Brukseli. Relacja Macieja Sokołowskiego

 • 10:57

  - Nie chcę odbierać działań pana prezydenta jako wyraz złej woli, ale jestem tym głęboko zasmucony, bo działa wbrew interesowi Polek i Polaków, wbrew interesowi naszego kraju, który czeka na pieniądze z KPO, który czeka na przywracania normalności, który chce skończyć z tą dominacją kłamstwa, obłudy i wzajemnej nienawiści. To wszystko się nie wiadomo czemu, z powodu pana prezydenta, opóźnia - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki w rozmowie z reporterką TVN24 Agatą Adamek.

  Grodzki: jestem zasmucony, bo prezydent działa wbrew interesowi Polek i Polaków

 • 10:52

  - Wiemy, co pan prezydent o 12 powie. Pan prezydent o 12 powie, że kadencja Sejmu jest do 11 listopada, więc do 11 listopada nikogo nie mianuje, bo to nam powiedział oraz powie, że wszystkich wysłuchał i podejmie decyzje w terminie konstytucyjnym - mówił w czwartek rano w rozmowie z reporterką TVN24 Agatą Adamek współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

  Ocenił, że "każde przeciągnięcie tej nominacji powoduje to, że po pierwsze niszczarki chodzą i są niszczone dokumenty przestępstw, po drugie, są w tej chwili przedłużane umowy jeżeli chodzi o odejście, różnym urzędnikom, prezesom spółek, odprawy na dwa, trzy lata".

  - Panie prezydencie, powiedziałem panu to wczoraj, mówię panu dzisiaj to poprzez media: bierze pan za to odpowiedzialność - powiedział Czarzasty, zwracając się do Dudy.

  Czarzasty: prezydent powie, że kadencja Sejmu jest do 11 listopada, więc do tego czasu nikogo nie mianuje

 • 10:43

  O godzinie 12 prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie. W czwartek rano nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek przekazał w radiu RMF FM, że "dziś nie poznamy nazwiska nowego premiera". - Prezydent podsumuje konsultacje ze wszystkimi partiami - powiedział.

 • 10:42

  Dzień dobry. W tvn24.pl rozpoczynamy relację z najważniejszych wydarzeń politycznych czwartku.

Autorka/Autor:js/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ubiegająca się o reelekcję szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed Parlamentem Europejskim podkreśliła, że Unia Europejska "musi zrobić wszystko, co jest potrzebne, by chronić naszych obywateli, chronić Europę". - Nadszedł czas, aby stworzyć prawdziwą Unię Europejską na rzecz obronności - powiedziała. Nawiązała też do wizyty Viktora Orbana w Moskwie, która "sprzyjała działaniom Rosji".

Von der Leyen o obronności, Rosji, Orbanie i potrzebie zmian traktatów

Von der Leyen o obronności, Rosji, Orbanie i potrzebie zmian traktatów

Źródło:
TVN24, PAP

Wenecja nie wyklucza wprowadzenia w przyszłym roku wyższej opłaty za wstęp do miasta - zapowiedział szef wydziału do spraw turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini. Podsumowując zakończony 14 lipca eksperyment, podkreślał, że "wprowadzenie odpłatnego wstępu do Wenecji było spektakularnym sukcesem". Dotąd kosztował on 5 euro.

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 roku wyniosło 8144,83 złotego, co oznacza wzrost o 11,0 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że nakłaniali oni agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w sprawach wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, byłej posłanki Beaty Sawickiej, Weroniki Marczuk i Bogusława Seredyńskiego. W tym samym postępowaniu prokuratorzy badają wydanie pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA na usługi prostytutek w Wiedniu. Śledztwo zostało wszczęte po serii reportaży "Superwizjera".

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24

Ursula von der Leyen, która ubiega się o drugą kadencję na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, nawiązała w trakcie swojego przemówienia przed europarlamentem do niedawnej wizyty premiera Węgier Viktora Orbana w Moskwie. - Ta tak zwana "misja pokojowa" była niczym więcej niż misją zaspokajającą Putina - oceniła. Po tych słowach na sali rozległy się kilkunastosekundowe oklaski.

Von der Leyen krytykuje Orbana za wizytę w Moskwie. Oklaski na sali

Von der Leyen krytykuje Orbana za wizytę w Moskwie. Oklaski na sali

Źródło:
TVN24, PAP

W Polsce rośnie skala nielegalnie pracujących cudzoziemców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że spośród objętych kontrolą imigrantów, 71 procent stanowili obywatele Ukrainy.

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2024 roku wzrosła o 0,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

53-latek wysiadając z tramwaju we Wrocławiu, z nieznanych przyczyn wpadł między dwa wagony, kiedy pojazd ruszał. Mimo udzielonej reanimacji, nie udało się uratować mężczyzny. Motorniczy był trzeźwy. Policja pod nadzorem prokuratury bada sprawę.

Zginął pasażer potrącony przez tramwaj

Zginął pasażer potrącony przez tramwaj

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna okradł 68-latkę, spychając ją ze schodów i zabierając torebkę z pieniędzmi i dokumentami w Szczecinie. Dzięki miejskiemu monitoringowi funkcjonariusze poznali wizerunek 30-latka i zatrzymali go. Podejrzany usłyszał zarzut rozboju i trafił do tymczasowego aresztu.

Ukradł 68-latce torebkę z pieniędzmi. Wpadł przez miejski monitoring

Ukradł 68-latce torebkę z pieniędzmi. Wpadł przez miejski monitoring

Źródło:
tvn24.pl, KMP Szczecin

W związku z pożarami w Kanadzie nad Europą, w tym nad Polską, wzrosło stężenie tlenku węgla - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono, ta sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia.

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN
Choroba, której miało już nie być

Choroba, której miało już nie być

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ponad połowa obywateli Serbii nie chce uruchomienia w kraju kopalni litu - wynika z sondażu Nowej Serbskiej Myśli Politycznej. W piątek do Belgradu przyjedzie kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a jednym z głównych tematów rozmów będzie właśnie wydobycie tego surowca. Geolodzy oceniają, że w Dolinie Jadar w Serbii mogą znajdować się największe w Europie złoża litu, określanego też jako "białe złoto".

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Źródło:
PAP

Mówili, że Donald Trump to tyran, którego trzeba powstrzymać za wszelką cenę. A jak on odpowiedział? Wezwaniem do jedności narodowej. Ja sam chcę odpowiedzieć na to wezwanie - powiedział J.D. Vance, który oficjalnie przyjął nominację na kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

Źródło:
Reuters, PAP

Marcin Mastalerek i Wojciech Kolarski są na konwencji Partii Republikańskiej w Milwaukee w USA. - Zostaliśmy zaproszeni przez Susie Wiles, która jest szefem kampanii. Jesteśmy tu na zaproszenie szefowej sztabu, jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa - powiedział Mastalerek.

Mastalerek i Kolarski na konwencji republikanów. "Jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa"

Mastalerek i Kolarski na konwencji republikanów. "Jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa"

Źródło:
TVN24

Z balkonu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie w środę, 17 lipca, wypadł pacjent. Nie przeżył upadku. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Źródło:
Kontakt 24

Kierujący osobowym seatem chcąc uniknąć zderzenia z leśną zwierzyną zjechał z drogi i dachował. W wypadku zginął 20-latek, stan 15-latka jest ciężki. Autem kierował 18-latek. W chwili zdarzenia był trzeźwy. Została mu pobrana krew do badań na obecność środków odurzających.

Zwierzę wbiegło na drogę, zginął 20-latek

Zwierzę wbiegło na drogę, zginął 20-latek

Źródło:
tvn24.pl

Kierowca ciężarówki zginął w wypadku, do którego doszło w czwartek rano na drodze krajowej numer 19 w Annówce (Lubelskie) na obwodnicy Kocka. Według ustaleń policji zderzyły się w tym miejscu dwa tiry. Droga jest zablokowana.

Czołowe zderzenie tirów. Nie żyje jeden z kierowców

Czołowe zderzenie tirów. Nie żyje jeden z kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poseł Ryszard Petru, wiceprzewodniczący polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, komentował w TVN24 sprawę Marcina Romanowskiego. Stwierdził, że ma "daleko idące wątpliwości" dotyczące immunitetu, który ma przysługiwać Romanowskiemu w związku z członkostwem w Zgromadzeniu Parlamentarnym. - Rozumiem, że prokuratura odwoła się do wyższej instancji i ta wyższa instancja musi sama ocenić, czy pismo przewodniczącego w tej sprawie jest wiążące, czy to jest tylko interpretacja - dodał.

Petru ma "daleko idące wątpliwości". "Wyższa instancja musi sama ocenić, czy to pismo jest wiążące"

Petru ma "daleko idące wątpliwości". "Wyższa instancja musi sama ocenić, czy to pismo jest wiążące"

Źródło:
TVN24

876 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Od października 2023 do końca czerwca 2024 roku podczas operacji obronnej w rejonie wsi Krynki na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim zaginęło 788 ukraińskich żołnierzy - informuje Ukraińska Prawda. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bronili wsi nad Dnieprem. Media: zaginęło kilkuset wojskowych

Bronili wsi nad Dnieprem. Media: zaginęło kilkuset wojskowych

Źródło:
PAP

Brytyjski tygodnik "The Economist", powołując się na szacunki wywiadowcze, informuje, że problemem rosyjskiej armii stają się w coraz większym stopniu wyczerpujące się zapasy sprzętu, w szczególności starych czołgów i pojazdów opancerzonych. Brak także komponentów do budowy i remontu różnego typu wozów bojowych.

"The Economist": Rosji wyczerpują się zapasy starych czołgów

"The Economist": Rosji wyczerpują się zapasy starych czołgów

Źródło:
PAP

Chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował w środę, że dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 20.00, odnotowano nowy rekord zużycia energii elektrycznej - podała telewizja N1. Wszystko przez coraz bardziej intensywny sezon turystyczny i coraz większe wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych.

Nowy rekord w Chorwacji

Nowy rekord w Chorwacji

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą zakazu trzymania psów na uwięzi. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy w tej sprawie.

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Pięć osób podejrzanych o wyłudzenie pieniędzy metodą "na blika" zatrzymała policja w Szczecinie. Podejrzani wpadli przez korzystanie z tego samego bankomatu, który po zgłoszeniu sprawy na komisariacie, był pod obserwacją mundurowych. Jedną osobę aresztowano, wobec pozostałych zastosowano dozór policyjny.

Obserwowali bankomat, zatrzymali pięć osób

Obserwowali bankomat, zatrzymali pięć osób

Źródło:
tvn24.pl, KMP Szczecin

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdaniem śledczych osobą odpowiedzialną za śmierć sześciorga gości luksusowego hotelu w Bangkoku jest najpewniej 56-letnia Sherine Chong. Kobieta miała najpierw podać zatrutą herbatę piątce odwiedzających ją osób, a następnie także sama ją wypić. Z zeznań świadków wyłania się także prawdopodobna przyczyna zabójstwa - Chong miała być winna pozostałym ofiarom ogromne sumy pieniędzy.

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Źródło:
The Straits Times, The Bangkok Post, tvn24.pl

- Prokuratura ustaliła, że immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie wyłącza możliwości postawienia zarzutów, zatrzymania i aresztowania - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Dodał, że decyzja sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego "w żaden sposób nie przekreśla" śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Zapowiedział też, że w ciągu "najbliższych dni" prokuratura odwoła się od decyzji sądu.

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

"Shogun", "The Bear", "Zbrodnie po sąsiedzku" czy "Detektyw: Kraina nocy" - to seriale, które zdobyły najwięcej nominacji do nagród Emmy 2024. Drugi sezon "The Bear" pobił kolejny rekord w historii amerykańskich nagród. Meryl Streep po raz kolejny zadebiutowała, a 91-letnia Carol Burnett ma szansę na swoją ósmą statuetkę.

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl