W poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku. Rozpoczął tym samym swoją czterodniową wizytę w USA, której trakcie weźmie udział w debacie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych oraz spotka się między innymi z prezydentami Turcji, Brazylii i Ukrainy. W programie prezydenckiej wizyty brak jest spotkania z prezydentem USA.
Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Nowego Jorku rejsowym lotem LOT-u, który wylądował na lotnisku Johna F. Kennedy'ego w poniedziałek wieczorem. Jak poinformował prezydencki minister Jakub Kumoch, tym samym lotem z Warszawy leciały prezydent Mołdawii Maia Sandu i Estonii Kersti Kaljulaid.
Wystąpienie w ONZ
Duda będzie przebywał w Nowym Jorku do piątku. Główną okazją do wizyty w tym mieście jest wystąpienie prezydenta podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ, planowane tuż po północy w nocy z wtorku na środę czasu polskiego.
Prezydencki minister Jakub Kumoch zapowiedział, że wtorkowe wystąpienie prezydenta Dudy podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ będzie skupione na trzech głównych tematach: walce z pandemią, determinacji w walce ze zmianami klimatycznymi oraz walce narodów o swe prawa. Mówiąc o tej ostatniej kwestii, wspomni m.in. o Ukrainie i Białorusi.
Głowa państwa weźmie też udział w sesjach towarzyszących Zgromadzenia, na temat sytuacji w Afganistanie, COVID-19 i energii oraz zmian klimatu.
Spotkania z głowami państw
Wcześniej w kuluarach szczytu prezydent spotka się m.in. z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem oraz sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. W planach jest też wspólne spotkanie z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydent Mołdawii Maią Sandu i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim. Prezydent spotka się też z przedstawicielami think-tanku Atlantic Council - głównym tematem będzie Inicjatywa Trójmorza.
Rozmowa z prezydentem Turcji ma dotyczyć m.in. sytuacji humanitarnej w Afganistanie. Z kolei rozmowa z brazylijskim prezydentem Bolsonaro ma dotyczyć "współpracy polsko-brazylijskiej w wielu obszarach".
W kolejnych dniach prezydent odbędzie rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Czarnogóry oraz państw bałtyckich.
Brak spotkania z Bidenem
W programie prezydenckiej wizyty brak jest spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem.
- Prezydent Joe Biden zawsze jest mile widziany w naszym kraju (...), ale zależy nam na tym, by najpierw nastąpiła pewna refleksja na temat tego, co się stało w związku z Nord Stream 2 i w sprawie stosunków z Europą Środkowo-Wschodnią - powiedział prezydencki minister Jakub Kumoch podczas spotkania z dziennikarzami po przylocie prezydenta Andrzeja Dudy do Nowego Jorku. Dodał, że rosyjski gazociąg wywołał w Europie "deficyt bezpieczeństwa" i zaznaczył, że "tę sytuację trzeba rozwiązać". Jak zaznaczył, nie jest to temat do rozmowy na 15 minut w kuluarach.
- Chcemy, żeby w świetle tego, co się stało z Nord Stream 2, (region) mówił bardziej jednym głosem - powiedział Kumoch. Jednocześnie stwierdził, iż nie oznacza to, że dopóki problem NS2 nie zostanie rozwiązany, spotkanie prezydentów Dudy i Bidena jest wykluczone. Jak wyjaśnił, strona amerykańska wcześniej już oznajmiła, że Biden nie planuje spotkań dwustronnych w kuluarach szczytu. Ostatecznie Biden we wtorek spotka się w Nowym Jorku z premierem Australii Scottem Morrisonem.
Prezydent Joe Biden zawsze jest mile widziany w naszym kraju (...), ale zależy nam na tym, by najpierw nastąpiła pewna refleksja na temat tego, co się stało w związku z Nord Stream 2 i w sprawie stosunków z Europą Środkowo-Wschodnią.
Plan wizyty
O godzinie 14 czasu polskiego (8 czasu lokalnego) prezydent Andrzej Duda rozpocznie wizytę w Nowym Jorku od spotkania z prezydentem Bolsonaro, po czym o godzinie 15 weźmie udział w rozpoczęciu debaty przywódców Zgromadzenia Ogólnego. Debatę zainauguruje Bolsonaro, zaś po nim wystąpi prezydent USA Joe Biden.
O godzinie 16.30 prezydent spotka się ze swoim odpowiednikiem z Mongolii, zaś o godzinie 17 - z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. operacji pokojowych Jean-Pierre'em Lacroix. O godzinie 18.30 Duda odbędzie rozmowy z przedstawicielami think-tanku Atlantic Council, gdzie głównym tematem ma być Inicjatywa Trójmorza.
O godzinie 20 planowane jest wystąpienie prezydenta dla mediów, zaś o godzinie 22.30 Duda spotka się z prezydentem Turcji Erdoganem w nowo otwartym wieżowcu Turkish House, mieszczącym siedzibę tureckiego przedstawicielstwa przy ONZ.
O godzinie 23.40 polski przywódca będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, po czym 15 minut po północy czasu polskiego będzie miał swoje wystąpienie przed Zgromadzeniem Ogólnym.
Końcowym punktem wtorkowego programu jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydent Mołdawii Maią Sandu i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim w konsulacie RP.
Para prezydencka złoży też wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., złoży wieniec przy Drzewie Przetrwania, spotka się też z uczestnikami wydarzeń sprzed dwudziestu lat oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej przy WTC.
W Linden w stanie New Jersey Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, zaś w piątek w Nowym Jorku para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia jego istnienia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24