Prezydent Andrzej Duda w czasie przemówienia na Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" nawiązał do wieku pielęgniarek, mówiąc między innymi o sznurowaniu butów i zakładaniu cewnika. - Nasze kompetencje znacznie przewyższają nawlekanie sznurówek, a 30 procent pielęgniarek pracujących przy chorych osiągnęło wiek emerytalny - mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Prezydent Andrzej Duda nawiązał do wieku pielęgniarek, przemawiając w czasie XXX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Mówił o historii Związku, zwracał się również do przewodniczącego Piotra Dudy. - "Solidarność" zawsze patrzyła w górę i pięła się w górę - mówił Andrzej Duda, dziękując za lata działania "Solidarności".
- Trzeba i trochę rozluźnić atmosferę - stwierdził w pewnym momencie prezydent.
- Kiedy pokazywaliście te protesty przeciw 67 (przeciw wydłużeniu wieku emerytalnego do 67 lat - red.). Byłem wtedy przecież posłem, przypomniał mi się taki plakat, skierowany do ówczesnego premiera Donalda Tuska: "Panie premierze, czy chciałby pan, żeby cewnik panu zakładała 67-letnia pielęgniarka?" Pamiętam, że wtedy pomyślałem sobie - miałem wtedy 40 lat, chyba nawet niecałe - cholera. Ale dzisiaj, moi kochani, mam 50 i mam poważny problem, żeby nawlec sznurówki bez okularów. I powiem wam, że... Poważna sprawa - mówił do zgromadzonych prezydent.
"Jesteśmy oburzone"
- Jesteśmy oburzone - mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). - Żarty z pielęgniarek, z których 30 procent osiągnęło już wiek emerytalny, ale nadal pracuje, bo nie ma ich kto zastąpić przy łóżkach pacjentów, są co najmniej nie na miejscu, szczególnie w wykonaniu głowy państwa. Skandaliczne jest także przyrównywanie naszych czynności zawodowych do nawlekania sznurówki. Ratowanie ludzkiego zdrowia i życia wymaga znacznie wyższych kompetencji, doświadczenia i umiejętności niż nawleczenie sznurówki - dodaje Krystyna Ptok.
Przewodniczącą OZZPiP zniesmaczył również fakt, że do ogólnej wesołości po wypowiedzi prezydenta przyłączyły się obecne na sali kobiety.
- Pan prezydent w swoim żarcie sugerował, że w wieku 67 lat doświadczona pielęgniarka ma problem, aby prawidłowo wykonać procedurę medyczną. Tymczasem według najnowszego raportu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) pielęgniarki w wieku emerytalnym stanowią obecnie niemalże 30 procent aktywnych zawodowo pielęgniarek. Obrażanie koleżanek, które uczą wchodzące do zawodu młode pielęgniarki, w obliczu obecnego kryzysu kadrowego, wydaje się dalece nie na miejscu i uraża całą grupę zawodową, która jest jedną z największych w systemie ochrony zdrowia, a szczególnie naszych doświadczonych koleżanek, bez których ciężko wyobrazić sobie nasz system obecnie - mówi z kolei magister pielęgniarstwa Gilbert Kolbe.
Dla Kolbe przyrównywanie zakładania cewnika do nawlekania sznurówki jest "poniżej krytyki". - Nasze doświadczone koleżanki niejednokrotnie wykonują wszelkie zabiegi wymagające precyzji z najwyższą starannością - zapewnia.
"Skandaliczny żart prezydenta Andrzeja Dudy o pielęgniarkach. Nikomu nie wolno tak poniżać kobiet - pielęgniarek, tym bardziej, gdy pomimo wieku emerytalnego swoją pracą ponad siły ratują upadający system ochrony zdrowia w Polsce. W Polsce pracuje zawodowo 63 114 pielęgniarek i położnych w wieku 61-70 lat oraz 13 274 pielęgniarek i położnych w wieku powyżej 70 lat" - napisali związkowcy na stronie OZZPiP na Facebooku, powołując się na dane z 30 kwietnia tego roku.
Poprosiliśmy Kancelarię Prezydenta o komentarz do wypowiedzi Andrzeja Dudy. Po 11 dniach otrzymaliśmy następującą odpowiedź: "Kancelaria Prezydenta RP nie może udzielić odpowiedzi na postawione przez Panią pytania, ponieważ wnioskiem o udostępnienie informacji może być objęte jedynie pytanie o określone fakty. Nie może on dotyczyć zdarzeń przyszłych, zamiarów, planów czy zapowiedzi przedstawiciela władzy publicznej (vide wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 września 2012 r., II SAB/Wa 201/12, CBOSA), ani też zmierzać do inicjowania działań przez organ, czy też dotyczyć procesów myślowych i motywów działania funkcjonariusza publicznego, gdyż w takim przypadku zakres żądania nie odnosi się do dokumentów czy faktów (vide wyrok NSA z dnia 14 września 2012 r., I OSK 1177/12, postanowienie NSA z dnia 16 kwietnia 2015 r., I OSK 941/15, CBOSA). Ponadto wnioskiem o udzielenie informacji publicznej może być objęte pytanie o określony stan istniejący na dzień udzielenia odpowiedzi. Z powyższych względów, zadane pytania znajdują się poza zakresem ustawy o dostępie do informacji publicznej".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl