Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę polskim luteranom za przechowanie polskości i swej wiary na Śląsku Cieszyńskim. - Jesteśmy chrześcijanami i Polakami i tworzymy tę wielką polską wspólnotę - mówił Duda w kościele ewangelicko-augsburskim w Bielsku-Białej.
W sobotę wieczorem z udziałem prezydenta odprawiono w tamtejszym kościele Jana Chrzciciela nabożeństwo z okazji 498. rocznicy reformacji. 31 października luteranówie obchodzą Święto Reformacji, przypominające o rozpoczętym i trwającym do dziś dziele odnowy Kościoła Powszechnego.
Wielka polska wspólnota
Zabierając głos w kościele, prezydent powiedział, że "wszyscy razem jesteśmy chrześcijanami". - I to jest dla mnie najważniejsze; że przede wszystkim jesteśmy chrześcijanami i Polakami i tworzymy tę wielką polską wspólnotę - dodał.
- I za to też powinniście, patrząc w pokolenia waszych rodzin, tu na Śląsku Cieszyńskim, usłyszeć "dziękuję" od prezydenta Rzeczypospolitej. Bo umieliście przechować polskość w swoich rodzinach, obok wiary, przez pokolenia, kiedy Polski tutaj nie było - oświadczył Duda.
- Chciałem za to podziękować także Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu - dodał.
Przypomniał postać głowy polskiego Kościoła luterańskiego bp. Juliusza Bursche, który walczył o Śląsk Cieszyński, kiedy Polska się odradzała w 1918 r. Przypomniał, że "ten wielki człowiek, wspaniały duchowny, wielki Polak, choć rodzina jego miała niemieckie korzenie, oddał w końcu życie za wiarę i za Polskę; zamordowany przez Niemców; torturowany, nie poddał się nigdy; nie zniemczył polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego". Duda podkreślił, że także inni duchowni luterańscy tak samo oddali życie za wiarę i za Polskę.
- To zaproszenie to jest dla mnie dowód, że wszyscy razem te wspólnotę tworzymy i że możemy ją budować - oświadczył prezydent. Zapowiedział, że będzie bywał w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim. - Możecie liczyć na wsparcie ze strony prezydenta - zapewnił.
Wymiana darów
Prezydent ofiarował kościołowi drewniany krzyż z napisem: "Z nadzieją płynącą z krzyża. Prezydent RP Andrzej Duda". Od wiernych otrzymał rzeźbę głowy orła.
Śpiewano m.in. hymn Reformacji, jakim jest pieśń "Warownym grodem jest nasz Bóg".
Pamiątka Reformacji to jedno z najważniejszych świąt u luteranów. Jego źródła tkwią w wydarzeniach z 31 października 1517 r. w Wittenberdze, kiedy augustiański mnich Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Jego intencją było zreformowanie Kościoła zachodniego. Nie było to wówczas możliwe. W Kościele doszło do rozłamu. W 1521 r. Luter zerwał stosunki z Rzymem, a ówczesny papież Leon X ekskomunikował go.
Święto Reformacji nie jest świętem ku czci Lutra i innych reformatorów. Ma na celu przypomnienie dziedzictwa intelektualnego, kulturalnego i muzycznego. luteranówie traktują je jako podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan.
Drzewo posadzone przez prezydenta
Wcześniej prezydent z małżonką przyjęli w rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Przed wizytą w Bielsku-Białej prezydent odwiedził też kościół luterański w Szczyrku-Salmopolu. Parafianom ofiarował kielich komunijny. To kolejne naczynie liturgiczne, które otrzymali od głowy państwa. Wcześniej przekazali je m.in. prezydenci Polski Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski oraz Niemiec Christian Wulff, a także szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i kancelaria kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Prezydent Duda w tworzonym przez miejscowego księdza Jana Byrta ogrodzie Reformacji posadził jabłoń. - Wybraliśmy właśnie ją, aby za kilka lat parafianie mogli spożywać owoce z drzewa posadzonego przez prezydenta – powiedział duchowny.
W Polsce żyje ok. 70 tys. luteranów, z czego ponad połowa na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły dość szybko. W 1547 r. książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii w Puńcowie. Na świecie jest ponad 70 mln luteranów.
Autor: fil//gak / Źródło: PAP