Kancelaria Prezydenta: od środy pracami Sądu Najwyższego kieruje sędzia Iwulski

Aktualizacja:
[object Object]
Profesor Małgorzata Gersdorf przyszła w środę do pracytvn24
wideo 2/35

Kadencyjność prezesa Sądu Najwyższego nie podlega dyskusji i zmianom ustawowym – oświadczyła w środę na konferencji prasowej Małgorzata Gersdorf, która zgodnie z zapowiedzią pojawiła się rano w pracy. Po południu wiceszef Kancelarii Prezydenta stwierdził natomiast, że osoba, która "nie jest czynnym sędzią", "nie może być pierwszym prezesem Sądu Najwyższego". Kilka godzin później Kancelaria przekazała w oświadczeniu, że od środy "z mocy ustawy" pracami SN kieruje sędzia Józef Iwulski.

20:35

Od środy, z mocy ustawy, a nie decyzji I Prezesa Sądu Najwyższego, pracami SN kieruje sędzia Józef Iwulski, Prezes SN kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - podkreśla Kancelaria Prezydenta w środowym komunikacie dotyczącym przejścia w stan spoczynku sędziów SN.

Zgodnie z art. 111 par. 1 ustawy o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017 r, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu (tj. 4 lipca) sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia z mocy prawa przechodzą w stan spoczynku. "Przejście w stan spoczynku następuje z mocy prawa, w dacie określonej przez ustawę, a zatem nie jest konieczne wydawanie przez Prezydenta RP aktu urzędowego w tej sprawie. Analogiczne rozwiązanie, niekwestionowane przez Sąd Najwyższy, ustawa przewidziała wobec sędziów Sądu Najwyższego orzekających w Izbie Wojskowej, którzy przeszli w stan spoczynku z dniem wejścia w życie ustawy" - czytamy w komunikacie.

"Od dnia dzisiejszego, z mocy ustawy, a nie decyzji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, pracami Sądu Najwyższego kieruje Pan sędzia Józef Iwulski, Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych" - podkreśla Kancelaria. Zauważono, że zgodnie bowiem z art. 14 paragraf 2 "in fine" ustawy, "w razie nieobecności Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego zastępuje go Prezes Sądu Najwyższego najstarszy służbą na stanowisku sędziego". W komunikacie podkreślono też, że podczas wtorkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy "z Panią sędzią Małgorzatą Gersdorf, Panem Prezesem Józefem Iwulskim oraz Panem Prezesem Markiem Zirk-Sadowskim, Prezydent RP poinformował, że po przejściu w stan spoczynku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, w okresie przejściowym, jego obowiązki sprawować będzie – z mocy prawa - Prezes Sądu Najwyższego Józef Iwulski".

20:33

To jest niezwykle ważne, żeby zdać sobie sprawę, że od strony prawnej i faktycznej nie zmieniło się nic. Pani pierwsza prezes nadal funkcjonuje. Wyznaczyła swojego zastępcę, gdy pójdzie na urlop albo zachoruje, albo coś podobnego się zdarzy - podkreślił prof. Adam Strzembosz.

20:31

Prof. Adam Strzembosz w "Faktach po Faktach": Nie wiem czy w Sądzie Najwyższym były osoby, które były gotowe działać wbrew konstytucji. Pierwsza prezes jest jeszcze przez dwa lata pierwszym prezesem, przecież nikt nie ma wątpliwości. Taka była też uchwała zdecydowanej większości sędziów i takie są przekonania 99.99 procent liczących się prawników

19:47

19:39

Sędzia Iwulski: wielce prawdopodobne, że KRS negatywnie rozpatrzy moje oświadczenie o woli dalszego orzekania w Sądzie Najwyższego.

19:37

Sędzia Iwulski: nie przyjąłbym powierzenia mi obowiązków pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i odmówiłbym wykonywania pełnienia takiej funkcji.

19:36

Sędzia Iwulski: pan prezydent powiedział, że nie chciał zakłócać funkcjonowania Sądu Najwyższego, dlatego nie podjął decyzji o powołaniu osoby pełniącej obowiązki pierwszego prezesa.

19:32

Sędzia Iwulski: dzisiaj okazało się, że różnie rozumiemy artykuł 14 par. 2 ustawy o Sadzie Najwyższym.

19:30

Sędzia Iwulski: spotkanie z prezydentem było w dobrej, sympatycznej atmosferze, zgodnie z zasadą dobrej wiary.

19:27

Sędzia Józef Iwulski w "Faktach po Faktach" TVN24: Sądem Najwyższym w czasie nieobecności pani pierwszej prezes kieruję ja, gdy jest obecna - pierwsza prezes.

18:23

Sędzia Markiewicz: sytuacja jest dynamiczna. Chcemy podziękować wszystkim, którzy wspierają nas w walce o praworządność.

18:22

Sędzia Markiewicz: jeżeli Trybunał Sprawiedliwości UE coś orzeknie, rząd będzie musiał to uszanować.

18:20

Zdaniem sędziego Markiewicza "organ o nazwie Krajowa Rada Sądownictwa" składa się z przedstawicieli, wybranych z pogwałceniem konstytucji.

18:20

Sędzie Morawiec: zastanawiające jest to, że KRS przyjęła do opiniowania niepełne wnioski - przynajmniej w myśl ustawy o Sądzie Najwyższym.

18:18

Sędzia Markiewicz: spodziewamy się tego, że organ o nazwie Krajowa Rada Sądownictwa będzie musiał się wypowiedzieć w sprawie sędziów, którzy złożyli oświadczenie o gotowości kontynuacji orzekania w Sądzie Najwyższym.

18:17

Sędzia Morawiec w "Tak jest" TVN24: proszę zauważyć, że sędziom w stanie spoczynku, urlopu się nie udziela. W związku z tym należy domniemywać, że również pan prezydent przyjął, że skoro akceptuje pójście pani prezes na urlop, to znaczy, że akceptuje fakt, że ona dalej pełni swoją funkcję.

18:16

Sędzia Krystian Markiewicz (Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia"): jest to klasyczny chaos prawny, który dotyczy najważniejszych instytucji w kraju.

18:15

Sędzia Beata Morawiec (była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie) w "Tak jest": zdecydowanie uważamy, że pani prezes pozostaje na swoim stanowisku.

17:49

Karczewski: moim zdaniem to sędzia Józef Iwulski wypełnia obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

17:48

Stanisław Karczewski, marszałek Senatu: przepisy w ustawie o Sądzie Najwyższym są jasne i jasno określają sytuację prawną.

17:18

- Pani prezes Gersdorf jeszcze nie poszła na urlop. Pani prezes dopiero po weekendzie planuje urlop, jeszcze nie wiemy jak długi - powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. Jak dodał, w związku z tym należy rozumieć, że w czwartek i piątek prezes Gersdorf także przyjdzie do pracy.

16:51

Prof. Matczak: argument premiera, że wśród sędziów Sądu Najwyższego są sędziowie z czasów stanu wojennego, jest najgorszym z możliwych.

16:50

Zdaniem Matczaka, nie istnieje dokument o nominacji sędziego Józefa Iwulskiego w zastępstwo pierwszej prezes SN, który wydany byłby przez prezydenta. - To jest trochę dziwna sytuacja: człowiek, który został nominowany nie wie, że pan prezydent go nominował. Wydaje mi się, że jest to jakaś rozpaczliwa próba ratowania sytuacji. Prezydent ma wyraźną kompetencję w ustawie - to jest artykuł 111., a sędzia Iwulski został powołany na podstawie artykułu 14., w którym w ogóle nie ma mowy o prezydencie - stwierdził prawnik. - Jeżeli prezydent nie wskazał tej osoby (na miejsce I prezes SN - red.), to tym samym potwierdził, że pani prezes jest prezesem - dodał.

16:49

Prof. Matczak: prezydent z jakiegoś powodu unika wystawienia dokumentu, do którego ustawa go zobowiązuje.

16:46

Prof. Marcin Matczak: prezydent, który najwyraźniej ma jakiś problem formalny z wydaniem dokumentu, które powinien był wydać, w pewnym sensie podczepił się pod procedurę pani pierwszej prezes Gersdorf, próbując udawać, że sędzia Iwulski jest jego nominatem, a nie nominatem pani prof. Gersdorf.

16:02

Europejska Sieć Rad Sądownictwa wspiera sędziów w Polsce, którzy zabierają głos w sytuacjach zagrożenia niezawisłości sądowniczej i praworządności. W specjalnym oświadczeniu Rada ENCJ podkreśla, że mamy do czynienia "z trudnymi czasami". "Wymuszone przejście na emeryturę 27 sędziów Sądu Najwyższego, w tym Prezes Gersdorf, to kolejna próba poddania wymiaru sprawiedliwości kontroli rządu" - czytamy w oświadczeniu. "Kluczowe znaczenie ma poszanowanie przez rządy niezawisłości sądowniczej. System demokratyczny oparty na zasadach praworządności będzie funkcjonować właściwie jedynie wówczas, gdy zagwarantowana będzie niezawisłość sędziów. Tym bardziej, gdy niezawisłość sądownicza ma kluczowe znaczenie w utrzymywaniu i pogłębianiu tego wspólnego zaufania pomiędzy władzami sądowniczymi UE. Niezawisłość sądownicza odgrywa również wielką rolę w zapewnianiu poszanowania dla prawa unijnego" - podkreślono.

Oświadczenie Rady Wykonawczej Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa ENCJ.eu
15:55

Minister prezydencki: toczą się procedury, wszystko jest w toku. Prezydent nie miał obowiązku natychmiast zastosowania art. 111.

15:49

Mucha: pan prezydent we wtorek oświadczył, że osobą, która będzie kierować Sądem Najwyższym będzie sędzia Józef Iwulski, który ma najdłuższy staż sędziowski

15:48

Mucha: dla nas jest jasne, że ktoś, kto nie jest sędzią czynnym, nie może być pierwszym prezesem Sądu Najwyższego.

15:39

Mucha o wypowiedzi pierwszej prezes Gersdorf i sędziego Iwulskiego: oceniam te wypowiedzi jako nietrafne i nieznajdujące oparcia w treści obowiązujących przepisów.

Mucha: wypowiedzi sędzi Gersdorf i sędziego Iwulskiego są nietrafne
Mucha: wypowiedzi sędzi Gersdorf i sędziego Iwulskiego są nietrafnetvn24
15:36

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym nie ma potrzeby powoływania pełniącego obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego. Zwrócił uwagę na art. 14. par. 2B, gdzie „po przecinku jest wskazanie tego rodzaju”. - Jeżeli mamy sytuację, gdzie jest niemożność wyznaczenia zastępcy, to skutek następuje z mocy prawa i jest taki, że Sądem Najwyższym kieruje ten z prezesów, który ma najdłuższy staż sędziowski - stwierdził Mucha.

15:03

O słowa I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf, która powiedziała, że "kadencyjność pierwszego prezesa SN jest zapisana w konstytucji i nie podlega zmianom ustawowym", został zapytany premier Mateusz Morawiecki podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami w Strasburgu.

- Brak poinformowania europarlamentarzystów był tak głęboki, że panią prezes Gersdorf kluczowe osoby, które komentowały, uważają za prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Poziom niezrozumienia jest bardzo głęboki - stwierdził premier, odnosząc się do debaty w Parlamencie Europejskim.

W odpowiedzi na słowa prezes Gersdorf premier powiedział, że "odsyła do artykułu 180. konstytucji". - Bardzo jasno mówi o tym, kto i na jakiej zasadzie decyduje o wieku emerytalnym dla sędziów. A więc wszystko jest jak najbardziej zgodne z konstytucją” - powiedział.

14:34

- W moim przekonaniu pani prezes Gersdorf nadal jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego. Jeśli chodzi o pana sędziego (Józefa - red.) Iwulskiego, miała prawo powierzyć mu swoje obowiązki pod swoją nieobecność. Co więcej, pan prezydent nie honoruje swojej własnej ustawy, ponieważ te przepisy mówią, że sędzia pozostaje sędzią albo do określonej daty składa oświadczenie, że chce pełnić obowiązki i zaświadczenie medyczne, że może je pełnić ze względu na stan zdrowia. Pan sędzia Iwulski tego nie zrobił, to jego mandat zgodnie z artykułem 111 par. 1 wygasł z dniem wczorajszym. Jeżeli zatem pan prezydent nadal honoruje, że ten sędzia jest sędzią Sądu Najwyższego, to tym samym wszyscy sędziowie, którzy nie złożyli żadnych zaświadczeń lub powołali się tylko na konstytucję, są nadal sędziami Sadu Najwyższego. Taka jest linia pana prezydenta - powiedział w rozmowie z TVN24 adwokat Piotr Schramm.

"Pani prezes Gersdorf nadal jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego"
"Pani prezes Gersdorf nadal jest pierwszym prezesem Sądu Najwyższego"tvn24
14:00

Poseł Krzysztof Paszyk (PSL) podziękował w imieniu trzech środowisk politycznych - PSL, PO i Nowoczesnej - tym, którzy "niezłomnie pojawili się i w dniu wczorajszym, i dzisiejszym pod sądami, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec takiego brutalnego podporządkowywania wszystkich szczebli sądów w Polsce".

13:55

- Działania polityków PiS są skierowane na zniszczenie niezależności wymiaru sprawiedliwości i premierowi Morawieckiemu nie udało się okłamać, przekonać naszych europejskich partnerów. Działania podejmowane przez pisowski rząd były powszechnie krytykowane. Należy bardzo wyraźnie powiedzieć, że krytyka nie była kierowana pod adresem Polski, a pod adresem pisowskiego rządu i była wyrazem troski o polską praworządność i polską demokrację - mówiła podczas konferencji prasowej posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). Podkreśliła, że "PiS-owi chodzi tylko o skok na wymiar sprawiedliwości a nie o jakiekolwiek działania, które miały miejsce przed 1989 rokiem".

"Premierowi Morawieckiemu nie udało się okłamać, przekonać naszych europejskich partnerów"
"Premierowi Morawieckiemu nie udało się okłamać, przekonać naszych europejskich partnerów"tvn24
12:55

Prof. Gersdorf pytana, czy doszło do jakiegoś porozumienia między nią a prezydentem, odpowiedziała: zawsze widzicie państwo jakieś deale, konszachty z władzą wykonawczą. Chyba swoim zachowaniem nie daję do tego podstaw. Godzina wydania zarządzenia o wyznaczeniu zastępcy była istotna, bo podjęłam je przed spotkaniem z prezydentem. Nie wiedziałam co tam się stanie.

12:51

Sędzia Gersdorf pytana, dlaczego wydała zarządzenie o wyznaczeniu zastępcy, odpowiedziała: niedługo wybieram się na urlop i trzeba było rozwiązać tę sprawę. Sytuacja jest brawurowa i tempo prac jest bardzo duże. Moja nieobecność w pracy może być spowodowana nie tylko urlopem.

12:48

Sędzia Iwulski: pani prezes jest ciągle pierwszą prezes Sądu Najwyższego

"Pani pierwsza prezes jest pierwszą prezes"
"Pani pierwsza prezes jest pierwszą prezes" tvn24
12:47

Sędzia Iwulski: prezydent jedynie zaaprobował mnie jako zastępującego I prezes SN na czas jej nieobecności

12:46

Sędzia Iwulski pytany przez dziennikarzy, czy w takim razie prezydent uznaje pozostanie na stanowisku prof. Małgorzaty Gersdorf, powiedział: Nie uważam tak. Prezydent wyraźnie oświadczył, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego przeszła w stan spoczynku

12:43

Sędzia Iwulski: prezydent nie wyznaczył mnie i nie powierzył mi żadnych obowiązków

12:42

Prof. Gersdorf pytana przez dziennikarzy, kiedy planuje urlop, odpowiedziała: kiedyś na pewno pójdę na urlop

"Kiedyś na pewno pójdę, każdy ma prawo do urlopu"
"Kiedyś na pewno pójdę, każdy ma prawo do urlopu"tvn24
12:40

Sędzia Iwulski: podjęliśmy uchwałę w zeszłym tygodniu, że pierwszym prezesem Sądu Najwyższego pozostaje Małgorzata Gersdorf

12:39

Sędzia Iwulski o oświadczeniu skierowanym do prezydenta: napisałem w nim: "oświadczam uprzejmie, że moją wolą jest pozostanie na stanowisku do ukończeniu 70 roku życia". To oświadczenie złożyłem pani prezes, która przesłała je do pana prezydenta. Nie powoływałem się na żadne przepisy w tym oświadczeniu

Sędzia Iwulski o swojej sytuacji prawnej
Sędzia Iwulski o swojej sytuacji prawnejtvn24
12:36

Sędzia Iwulski: zarządzenie o ustanowieniu zastępcy zostało wydane przez panią prezes w granicach jej kompetencji i nie było dyskutowane z żadnym organem zewnętrznym. Ja zgadzając się na jego wykonanie nie miałem kontaktów z jakimkolwiek organem zewnętrznym

Sędzia Iwulski: zarządzenie o ustanowieniu zastępcy nie było dyskutowane z żadnym organem zewnętrznym
Sędzia Iwulski: zarządzenie o ustanowieniu zastępcy nie było dyskutowane z żadnym organem zewnętrznymtvn24
12:34

Prof. Gersdorf: sędzia Iwulski zgodził się wykonywać moje obowiązki podczas mojej nieobecności

12:32

Prof. Gersdorf: kadencyjność pierwszego prezesa SN jest zapisana w konstytucji i nie podlega zmianom ustawowym

12:31

Rozpoczął się briefing prasowy z udziałem pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf, sędziego i prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Józefa Iwulskiego oraz rzecznika Sądu Najwyższego Michała Laskowskiego.

12:31

Prof. Gersdorf: pan sędzia Laskowski nadal jest rzecznikiem prasowym Sądu Najwyższego. Jego rezygnacja nie została zaakceptowana

12:21

- Jednocześnie trzeba powiedzieć, że pan prezydent cofnął się w działaniu przed czołowym zderzeniem z konstytucją. Pan prezydent co innego mówi, co innego robi, ale na szczęście w tym przypadku tylko źle interpretuje konstytucję i sytuację sędziów Sądu Najwyższego, a nie posunął się do złamania konstytucji, do wręczenia pani prezes jakiegoś dokumentu, który miałby za zadanie przerwać jej kadencję. Więc widać wyraźnie, że prezydent kluczy, boi się czołowego zderzenia z konstytucja - mówił Stępień w TVN24.

12:19

Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego odnosząc się do stanowiska sędziego Iwulskiego powiedział, że podporządkował się stanowisku pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzacie Gersdorf. - Całe szczęście - przyznał.

"Pan prezydent cofnął się w działaniu przed zderzeniem z Konstytucją"
"Pan prezydent cofnął się w działaniu przed zderzeniem z Konstytucją"tvn24
11:59

Tymczasowo zastępujący prezes Gersdorf sędzia Józef Iwulski wydał w środę oświadczenie.

"W nawiązaniu do treści Zarządzenia nr 42/2018 Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z dnia 3 lipca 2018 roku w związku z pewnymi nieporozumieniami powstającymi na jego tle w przekazie medialnym, pragnę wyjaśnić, że zarządzenie to zostało wydane przed godziną 15.30 w dniu 3 lipca 2018 r. i wyznacza mnie jako prezesa zastępującego Pierwszą Prezes w czasie jej nieobecności, na podstawie przywołanego przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym - można więc łatwo sprawdzić jaką kompetencję przepis ten przewiduje" - napisał sędzia.

"Nie jestem więc zastępcą, a tym bardziej następcą Pierwszej Prezes SN a jedynie zastępuję ją w razie, gdy będzie nieobecna (na przykład w czasie zwolnienia lekarskiego, wyjazdu służbowego czy urlopu wypoczynkowego)" - podkreślił.

Przeczytaj oświadczenie sędziego Józefa Iwulskiego

11:55

Borys Budka (PO): na szczęście PiS nie zdecydował się na wariant siłowy, widząc chyba jak duża jest determinacja Polaków w obronie Sądu Najwyższego

11:53

Borys Budka (PO) w Sejmie: pani prezes przygotowała Sąd Najwyższy na wszelkie scenariusze.

Niewykluczone bowiem było, że dzisiaj pojawi się przed SN armia policjantów, wysłanych przez pana ministra Brudzińskiego

10:43

Protest przed Pałacem Prezydenckim zakończył się

09:43

Protestujący gromadzą się pod Pałacem Prezydenckim z transparentami

09:30

W tym samym czasie premier Mateusz Morawiecki przemawia w Strasburgu

09:24

Protestujący dotarli pod Pałac Prezydencki

09:10

Poseł Marek Ast: po pierwsze, prezydent w przypadku przejścia w stan spoczynku I prezesa SN ma prerogatywę do wskazania spośród sędziów SN osoby, która do chwili powołania nowego I prezesa SN będzie pełniła jego obowiązki. I jak zrozumiałem wczorajszą decyzję, że pan prezes Iwulski będzie je pełnił

09:09
Ast: tutaj najistotniejsza jest intencja prezydenta
Ast: tutaj najistotniejsza jest intencja prezydentatvn24
09:05

Poseł Marek Ast (PiS) w Sejmie: tutaj najistotniejsza jest intencja prezydenta. Mówię o obowiązującej już ustawie

08:56

Jakub Stefaniak (PSL): żadną ustawą nie można zmieniać ustawy zasadniczej. I to dzisiaj skupiło tych ludzi

08:56
Jakub Stefaniak (PSL): żadną ustawą nie można zmieniać ustawy zasadniczej
Jakub Stefaniak (PSL): żadną ustawą nie można zmieniać ustawy zasadniczejtvn24
08:52

Jakub Stefaniak (PSL ) o demonstracji: to są tak naprawdę dowody na to, że Polacy trzeźwo myślą, są narodem, który podchodzi do spraw realnie. To jest kwestia obywatelskiego obowiązku

08:48

Obywatele wciąż protestują na Placu Krasińskich

08:47

Krzysztof Brejza: SN nie jest stracony. Prezydent sam potyka się o własne nogi. Nie potrafi stosować ustawy, na którą się powołał

08:45

Poseł PO Krzysztof Brejza o proteście: dużo dobrych emocji wśród ludzi i wiara w to, że uda się utrzymać niezależne od polityków sądy

08:45
Poseł PO Krzysztof Brejza o proteście
Poseł PO Krzysztof Brejza o proteścietvn24
08:43

Profesor Monika Płatek: to jest moment gdy pan prezydent nam mówi - kompletnie się z wami nie liczę

08:42

Profesor Monika Płatek w studiu TVN24: w tej chwili to nie tylko postawa pani I prezes Sądu Najwyższego ale i nasza jest niezwykle ważna

08:42

Profesor Monika Płatek:I prezes SN jest I prezes SN do 2020 roku. Natomiast I prezes Sądu Nawyższego - choć nie jest to czas na urlopy - ma oczywiście prawo wskazać kto będzie ją zastępował na tym stanowisku, gdy będzie nieobecna

08:38

Doktor Piotr Kładoczny, Helsińska Fundacja Praw Człowieka: w świetle konstytucji mamy trójpodział władzy i władza wykonawcza - do której należy prezydent - czy ustawodawcza, nie może wpływać na sędziów w ten sposób, żeby mogliby czuć się zagrożeni i mieć wątpliwości, czy wydając odpowiedni wyrok nie zostaną "ukarani" odwołaniem

08:37

Doktor Piotr Kładoczny, Helsińska Fundacja Praw Człowieka: Najważniejszym prawem jest konstytucja.

Kadencja sędziów jest jasno określona i sędziowie są nieusuwalni

08:36

Doktor Piotr Kładoczny, Helsińska Fundacja Praw Człowieka: ludzie przyszli po to, żeby walczyć o swoje prawa

08:27

Uczestnicy manifestacji trzymają flagi Polski i Unii Europejskie, tabliczki z napisem "Konstytucja" oraz transparenty m.in. "Łapy precz od Sądu Najwyższego". Przed wejściem do budynku Obywatele RP rozłożyli duży transparent z napisem "Zostańcie".

08:21

Protestujący śpiewają hymn.

Protestujący śpiewają hymn
Protestujący śpiewają hymntvn24
08:20

- Proszę pamiętać, że wartości, cele, normy są stałe i jednolite, natomiast ludzie się zmieniają i mogą popełniać błędy (...) O wartości musimy się ubiegać - mówiła Gersdorf. Podziękowała zebranym, że przyszli przed Sąd Najwyższy.

08:18

- Mam nadzieję, że ład prawny zostanie przywrócony - dodała pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

08:17

- Nie robię polityki, żeby było jasne. Występuję w obronie porządku prawnego państwa - powiedziała Gersdorf.

08:17
"Występuję w obronie porządku prawnego państwa"
"Występuję w obronie porządku prawnego państwa"tvn24
08:15

Małgorzata Gersdorf wyszła z budynku Sądu Najwyższego do protestujących.

08:10

Protestujący skandują: "sędziowie są nieusuwalni" oraz "konstytucja"

08:08

Do Sądu Najwyższego przyszła pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf.

Prezes Gersdorf przyszła do pracy
Prezes Gersdorf przyszła do pracy tvn24
08:01

Przed Sądem Najwyższym pojawił się były pierwszy prezes SN prof. Adam Strzembosz. - Bardzo się cieszę, że jesteśmy liczni. Jestem dumny, że mogę być tu z państwem - powiedział.

Bardzo się cieszę, że jesteśmy liczni - mówił sędzia Strzembosz
Bardzo się cieszę, że jesteśmy liczni - mówił sędzia Strzembosztvn24
07:50

Jak mówił przed godziną 8 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, o 8.30 przed budynkiem sądu ma zostać powitana pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

- Wchodzimy razem do sądu - zapewne po jakimś krótkim wystąpieniu pani prezes w stosunku do zebranych - a potem rozpoczynamy nasze rutynowe czynności. Mamy wyznaczone posiedzenie kolegium. Dojdzie do zebrania sędziów, zastanawiania się, co robić dalej, jakie podejmować kroki, jakich nie podejmować - dodał.

07:49

Jak relacjonowała reporterka TVN24 Agnieszka Veljković, przed Sądem Najwyższym zebrała się część protestujących. - Kilkoro z tych ludzi zdecydowało się nawet nocować tutaj przed sądem. Widzieliśmy tych, którzy zwijali karimaty. Z placu Krasińskich przenieśli się przed wjazd do Sądu Najwyższego - dodała.

07:47

We wtorek I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf pojawiła się na wieczornej manifestacji w obronie wolnych sądów. Powiedziała, że jej "kadencja konstytucyjna trwa do 2020 r.".- W moim ślubowaniu przed prezydentem RP przysięgałam na tę konstytucję, która teraz obowiązuje, więc muszę bronić jej, ponieważ to jest mój honor. Przysięgając na konstytucję - ponieważ jestem osobą wierzącą - dodałam "tak mi dopomóż Bóg" - mówiła.- Tym bardziej jestem zobowiązana, żeby przestrzegać tego najwyższego prawa, które obowiązuje w Rzeczypospolitej Polskiej i które może być zmienione tylko w trybie i na zasadach tej konstytucji - powiedziała Gersdorf.Dziękowała zgromadzonym za obronę sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i podkreśliła, że tym samym bronią oni podstaw konstytucji i trójpodziału władzy.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku muszą przejść sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym sędziowie ci, od 4 lipca, według przyjętej głosami PiS ustawy, przestają pełnić swe funkcje. Mogą dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego.

W Sądzie Najwyższym jest 73 sędziów, spośród których 27 ukończyło 65. rok życia. Oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku - jak wcześniej informował zespół prasowy SN - złożyło 16 sędziów. Złożone oświadczenia mają jednak różną treść. Jak podawano, dla dziewięciu podstawę prawną stanowią regulacje ustawy o SN z dnia 8 grudnia 2017 r., natomiast w siedmiu oświadczeniach sędziowie powołali się bezpośrednio na Konstytucję RP.

Gersdorf nie złożyła wniosku

Małgorzata Gersdorf, która ukończyła 65. rok życia, mówiła, że "nie złożyła i nie złoży" wniosku do prezydenta w sprawie dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego i funkcji prezesa Sądu Najwyższego.

Gersdorf podkreślała, że konstytucja stanowi, iż kadencja Pierwszego Prezesa SN trwa sześć lat.

W zeszły czwartek uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego podkreśliła, że sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje, zgodnie z konstytucją, pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku.

Prezydencki minister: od środy Sądem Najwyższym kieruje sędzia Iwulski

We wtorek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. W spotkaniu uczestniczyli również prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski oraz prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski.

Po spotkaniu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że "pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku". Zaznaczył, że od środy Sądem Najwyższym kieruje sędzia Józef Iwulski.

Gersdorf: mój status się nie zmienił, przyjdę do pracy

Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski przekazał we wtorek, że "przed spotkaniem z prezydentem o godzinie 15.30 pani prezes wydała zarządzenie, na podstawie artykułu 14 paragrafu 2 ustawy, o wyznaczeniu jako kierującego pracą Sądu Najwyższego pana prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Józefa Iwulskiego na czas swojej nieobecności".

Przepis artykułu stanowi, że "w czasie nieobecności pierwszego prezesa Sądu Najwyższego zastępuje go wyznaczony przez niego prezes Sądu Najwyższego, a w przypadku niemożności wyznaczania prezesa Sądu Najwyższego, najstarszy służbą na stanowisku sędziego."

Sędzia Laskowski przekazał, że Małgorzata Gersdorf ma zamiar w normalnym trybie przyjść w środę do pracy. Podobną deklarację złożyła sama prezes SN, dodając, że potem planuje urlop.

- Według pana prezydenta przeszłam w stan spoczynku, według mnie nie przeszłam. Nie znaleźliśmy tutaj konsensusu - mówiła we wtorek Gersdorf. Podkreśliła, że sędzia Iwulski nie został nominowany na jej następcę, a jedynie został wyznaczony przez nią do zastępstwa na czas urlopu. Dodała, że "nie jest powiedziane", jak długo miałby ją zastępować.

Profesor Gersdorf o rozmowie z prezydentem: nie znaleźliśmy konsensusu
Profesor Gersdorf o rozmowie z prezydentem: nie znaleźliśmy konsensusutvn24

Autor: js/ / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem - potwierdził tvn24.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Jak wyjaśnił, wezwanie nie oznacza, że Suski był podsłuchiwany. - Jest to przedmiotem śledztwa - przekazał. Wcześniej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że prokuratura wysłała listy do 31 osób, które "mają status świadka w postępowaniu".

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W jednym z portów w Szczecinie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jeden z wiceministrów miał zagwarantowaną pracę zdalną za kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - mówił w "#BezKitu" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka (KO), pytany o wyniki audytów po rządach PiS. Jak dodał, osoba ta "w czasie prawie trzech lat nie pobrała sprzętu, na którym powinna pracować". - To kosztowało spółkę Skarbu Państwa ponad pół miliona złotych - przekazał.

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Źródło:
TVN24

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Mam nadzieję, że Władimir Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, aby "go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować".

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Źródło:
PAP

Karmelitanki z Zakopanego przenoszą się pod nowy adres. Powodem przeprowadzki jest zmiana charakteru okolicy obecnej klauzury, utrudniająca siostrom kontemplację w samotności i ciszy. Kontrowersje budzą jednak plany budowy apartamentowców i pensjonatu w miejscu dotychczasowego klasztoru. Według medialnych doniesień taki pomysł na te tereny mają same zakonnice. Wniosek w tej sprawie jest w urzędzie. Siostry potwierdzają jedynie, że starają się "korzystnie" sprzedać klasztor.

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Źródło:
tvn24.pl / Onet

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL debatował w piątek nad kandydaturami do Parlamentu Europejskiego. Listy zostaną zaprezentowane razem z kandydatami Polski 2050 w ramach koalicyjnego komitetu Trzecia Droga. O szczegółach piątkowych ustaleń opowiadali w rozmowach z dziennikarzami czołowi politycy PSL.

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Eliniko pod Atenami podczas prac budowlanych znaleziono 314 bomb z czasów drugiej wojny światowej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki odkryto na głębokości dwóch metrów, między innymi pod obiektami zbudowanymi przy okazji igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Źródło:
PAP

Michał Woś zadzwonił i pytał, czy będę dziś na komisji - mówiła przed komisją śledczą ds. Pegasusa główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek. Oświadczyła, że w kierowanym przez nią departamencie nikt nie wiedział, na co zostaną wydane środki z Funduszu Sprawiedliwości. Zeznała też, że osobą odpowiedzialną za weryfikację tego, na co zostały wydane środki z funduszu, jest jego dysponent, czyli minister sprawiedliwości.

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Źródło:
PAP, TVN24

Nie nadzorowałem komórki, która zajmowała się gadżetami - powiedział były szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się do "procederu", o którym poinformował wiceszef resortu. Cezary Tomczyk mówił, że najważniejsi współpracownicy ówczesnego ministra dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw. "Kto zegarkiem wojuje, ten od zegarka ginie" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Źródło:
TVN24

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- My, obywatele, składamy się na pensje polityków i potem widzimy, że oni uprawiają ten freak fight przed Sejmem - powiedziała w podcaście "Wybory kobiet" Marianna Schreiber, odnosząc się też do swojego udziału w walkach MMA. Była również pytana m.in. o to, czy miała poczucie, że jej aktywność publiczna jest obciążeniem dla jej męża.

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24