Mieszkańcy Nysy walczyli ramię w ramię ze służbami o to, by ich miasto nie zostało zalane. Władze zdecydowały o otwarciu polderu zalewowego Oława-Lipki. Z kolei w Ostrawie w wyniku uszkodzenia wału przeciwpowodziowego woda zalała jedną z dzielnic miasta. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 17 września.
1. Mieszkańcy Nysy walczą o wał przeciwpowodziowy
Mieszkańcy Nysy w nocy z poniedziałku na wtorek walczyli ramię w ramię ze służbami o to, by ich miasto nie zostało zalane. Umacniali workami z piaskiem, a nawet kostką brukową wał przy moście Kościuszki. Muszą go utrzymać, by woda nie zalała ulic.
- Są zdeterminowani i walka potrwa całą noc - mówili obecni na miejscu reporterzy Wojciech Bojanowski i Małgorzata Marczok.
- Udało się załatać uszkodzony wał na Nysie Kłodzkiej przy ulicy Wyspiańskiego w Nysie. Teraz walczymy z dziurą w wale tuż przy tamie Jeziora Nyskiego - poinformował we wtorek Dariusz Pryga z Komendy Powiatowej PSP w Nysie. Dodał, że naprawa uszkodzeń przy tamie Jeziora Nyskiego odbywa się z pomocą śmigłowców oraz przy użyciu worków z piaskiem.
2. Otwarty polder zalewowy pod Wrocławiem
Fala powodziowa na Odrze dociera do Oławy i wkrótce będzie we Wrocławiu. W poniedziałek wieczorem przekroczyła na wodowskazie w Brzegu poziom 620 centymetrów i zapadła decyzja o otwarciu polderu zalewowego Oława-Lipki.
Starszy kapitan Michał Wójtowicz, oficer prasowy powiatowej PSP w Oławie, przekazał w rozmowie z tvn24.pl, że dwie wsie - Stary Górnik i Stary Otok - znajdą się przynajmniej częściowo pod wodą prawdopodobnie w ciągu kilkunastu godzin. Ze wsi Stary Górnik na ewakuację zdecydowały się "zaledwie dwie rodziny".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polder zalewowy pod Wrocławiem otwarty. Dwie wsie zagrożone zalaniem. Ludzie nie chcieli się ewakuować
3. Kluczowy zbiornik przyjął wodę z Odry
Ochronę dla mieszkańców Opolszczyzny i Dolnego Śląska przed nadciągającą wodą może dać zbiornik Racibórz Dolny, który w niedzielę rano zaczął przejmować wodę z Odry.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podał, że do godziny 16 zbiornik ściął falę wezbraniową Odry, przyjmując około 108 milionów metrów sześciennych wody.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wszystkie oczy na ten zbiornik. Robi "największą różnicę"
4. Zniszczony zbiornik Topola. Paczków zalany
W dolnej części Paczkowa, dolnej części Kozielna i dolnej części Starego Paczkowa - po uszkodzeniu zbiornika Topola na Nysie Kłodzkiej – została zarządzona bezwzględna ewakuacja.
- Nikt nie jest w stanie nam zagwarantować, że ten przelew się nie poszerzy, nie pójdzie większa masa wody na zbiornik Kozielno. Bardzo proszę mieszkańców o zgłaszanie konieczności ewakuacji, a tam, gdzie można samemu opuścić, bez kontaktu z wodą, swoje domy - apelował burmistrz Paczkowa Artur Rolka.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zniszczony zbiornika Topola. Paczków zalany po raz drugi
5. Odra zalewa Ostrawę w Czechach
W Ostrawie doszło do uszkodzenia wału przeciwpowodziowego, woda wypłynęła w kierunku jednej z dzielnic miasta i ją zalała - podały lokalne media. To czeskie miasto znajduje się około 35 kilometrów od granicy z Polską. Do pęknięcia doszło u zbiegu dwóch dużych rzek: Odry i Opawy.
Przez tę wyrwę w wałach woda wlewała się do dzielnicy Przivoz, skąd udało się ewakuować 530 osób. Domy powodzian stoją w wodzie, która miejscami sięga dwóch metrów, a groziła nie tylko blokom mieszkalnym, bo Przivoz i sąsiednie dzielnice to przemysłowe serce Ostrawy - tam jest koksownia, zakłady chemiczne i elektrociepłownia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odra zalewa Ostrawę w Czechach. Co to oznacza dla Polski? Reakcja podczas sztabu kryzysowego
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/MSWiA_GOV_PL