Posłowie KO o dotacjach z Narodowego Instytutu Wolności dla organizacji związanych z PiS. "Skok na kasę"

Autor:
js
/ prpb
Źródło:
TVN24
Joński o 10 najhojniej obdarowanych fundacjach i stowarzyszeniach związanych z PiS przez Narodowy Instytut Wolności
Joński o 10 najhojniej obdarowanych fundacjach i stowarzyszeniach związanych z PiS przez Narodowy Instytut WolnościTVN24
wideo 2/7
TVN24Joński o 10 najhojniej obdarowanych fundacjach i stowarzyszeniach związanych z PiS przez Narodowy Instytut Wolności

10 najhojniej obdarowanych przez Narodowy Instytut Wolności w latach 2019-2021 fundacji i stowarzyszeń jest związanych bezpośrednio z Prawem i Sprawiedliwością - przekazali na konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba. Jak mówili, to kolejna odsłona ich kontroli poselskich. - Mamy do czynienia z nadzwyczajną przepompownią. Mamy do czynienia z PiS-dotacjami plus - ocenił Szczerba.

- Za dziewięć miesięcy skończy się program koryto plus, dlatego działacze, funkcjonariusze PiS-u, poszli na wielkie żerowanie i wysysanie każdej złotówki, gdzie się da, ile się da publicznych pieniędzy - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej poseł KO Dariusz Joński.

Jak mówił Joński, Narodowy Instytut Wolności "miał przekazywać środki w formie grantów dla wolontariuszy, różnych organizacji pożytku publicznego". Dodał, że wraz z posłem Michałem Szczerbą przeanalizowali komu i w jakiej kwocie zostały przekazane pieniądze w latach 2019-2021. - Te pieniądze przekazywane są na biura, na zatrudnienie pracowników, nawet remonty samochodów stowarzyszeń, fundacji - powiedział poseł.

Dariusz Joński i Michał Szczerba

- Ku zdziwieniu, chociaż już nie powinniśmy się dziwić, 10 najhojniej obdarowanych fundacji i stowarzyszeń, mówimy o ośmiu fundacjach i dwóch stowarzyszeniach, jest związanych bezpośrednio z obozem władzy, z PiS-em. Albo ci ludzie są we władzach, albo w radach tych fundacji, albo bardzo blisko współpracują z PiS-em - mówił poseł. 

Dodał, że mowa "o kwocie 13 milionów 700 tysięcy złotych". Joński przekazał, że "na tej liście 10 najhojniej obdarowanych oczywiście jest Fundacja Polska Wielki Projekt".

- Nie tylko dostali willę za pięć milionów złotych, ale w radzie tej fundacji jest nikt inny jak wicepremier (Piotr) Gliński, który właśnie był inicjatorem powołania Narodowego Instytutu Wolności - dodał polityk.

CZYTAJ O WILLI PLUS >>>

Przekazał, że kolejną fundacją jest Instytut Promyka. - Została założona w 2019 roku. Kobieta, która zaręczyła się z asystentem Jarosława Kaczyńskiego (Michałem Moskalem-red.), o tym było głośno, bo zaręczyli się 1000 metrów pod ziemią, trzeba było wstrzymać pracę kopalni (…) jest w radzie fundacji, która w ciągu dwóch lat otrzymała milion 400 tysięcy - mówił Joński. Dodał, że fundacja jest finansowana nie tylko z Narodowego Instytutu Wolności, ale "chyba ze wszystkich spółek Skarbu Państwa tych największych jest dotowana". - Jest tu Orlen, Enea, PGNiG, Polska Grupa Energetyczna, KGHM i słynna Bogdanka, gdzie były zaręczyny - dodał. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Media: instytut narzeczonej Moskala hojnie dotowany z funduszu Glińskiego

Szczerba: największą kwotę łącznych dotacji dostała Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych

Jak powiedział Szczerba to następna odsłona ich kontroli poselskich. Według polityka kolejną z "najhojniej" dotowanych organizacji jest Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych. - Otrzymała z całego Narodowego Instytutu Wolności największą kwotę łącznych dotacji w ostatnich dwóch latach - powiedział.

Poseł mówił, że "fundację założył najbliższy współpracownik premiera Morawieckiego, bohater maili (Michała) Dworczyka pan Mariusz Chłopik". Dodał, że był on pierwszym prezesem zarządu tej fundacji. Według Szczerby kolejnym prezesem został Włodzimierz Dola, prezes spółki PL.2012+, która zarządza Stadionem Narodowym. 

Następnie, jak mówił, "pałeczka" została przekazana "kolejnemu pisowczykowi". - Tym pisowczykiem jest Piotr Rydzewski. Jest on kandydatem na radnego PiS w wyborach samorządowych w Suwałkach - dodał Szczerba. Poseł mówił, że wtedy kiedy fundację przejął Rydzewski, "otwierają się przed nim wszystkie możliwe wrota".

Szczerba o funduszach z Narodowego Instytutu Wolności
Szczerba o funduszach z Narodowego Instytutu WolnościTVN24

- Totalizator Sportowy, Bank Gospodarstwa Krajowego finansują projekty szkoleń dla PiS-owskiej młodzieży o nazwie Akademia Liderów RP (…) Wykładowcami Akademii Liderów RP są: Mateusz Morawiecki, Jadwiga Emilewicz, Adam Glapiński, Paweł Szefernaker i redaktor, w cudzysłowie, Jacek Karnowski - mówił. 

Szczerba: mamy do czynienia z PiS-dotacjami plus

- Skoro jest narodowy instytut Glińskiego, to ludzie Glińskiego też muszą dostać - powiedział Szczerba. Dodał, że w 2019 roku powstała fundacja Instytut Nowej Europy. Szczerba przekazał, że po "dwóch tygodniach swojej działalności fundacja składa wniosek do Narodowego Instytutu Wolności" i "otrzymuje 300 tysięcy złotych na konto".

- Tu nie ma przypadku. Przewodniczącym rady fundacji jest Julian Romuald Żelaznowski (…) Pan Żelaznowski jest doradcą w gabinecie politycznym wicepremiera Glińskiego - dodał poseł KO.

- Miało być dla NGO-sów - jest dla swoich. Miały być dotacje dla społeczeństwa obywatelskiego, są znowu wyprowadzane "na bezczela" przez ostatnie dwa lata pieniądze do ludzi Morawieckiego, Glińskiego i wszystkich powiązanych z PiS-em. Mamy do czynienia z nadzwyczajną przepompownią. Mamy do czynienia z PiS-dotacjami plus - ocenił na konferencji prasowej Szczerba.

Według Jońskego "jest absolutny skok na kasę obecnej władzy". - Nie mamy wątpliwości biorąc pod uwagę wszystkie sondaże, które się w tej chwili pojawiają, że wszystkie hamulce już puściły. Po prostu działacze PiS, tylko tam, gdzie mogą, doją publiczną kasę - dodał. 

Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego został powołany ustawą z 15 września 2017 roku. Jego głównym zadaniem jest rozdzielanie pieniędzy pomiędzy organizacje pozarządowe. Instytut działa przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nadzoruje go wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości