Około 94 procent pacjentów onkologicznych i kardiologicznych, którzy wzięli udział w najnowszym badaniu ankietowym Fundacji To Się Leczy, w przeszłości paliło papierosy. Co więcej, ponad 50 procent nie zerwało z nałogiem nawet po usłyszeniu diagnozy. Tymczasem palenie może zmniejszać efektywność leczenia, przyczynia się także do występowania większej liczby skutków ubocznych i działań niepożądanych.
Fundacji To Się Leczy opublikowała wyniki najnowszego badania ankietowego, przygotowanego na Światowy Dzień Bez Tytoniu, który wypada 31 maja. Sondaż zrealizowano w dniach 8-22 maja. Udział wzięły w nim 224 osoby, z czego 212 zostało zweryfikowanych jako pacjenci z chorobami układu krążenia i nowotworami. Spośród osób z dolegliwościami kardiologicznymi aż 94,8 procent paliło papierosy przed usłyszeniem diagnozy. W przypadku osób z nowotworami odsetek ten wyniósł 94,6 procent - wskazują wyniki ankiety.
Niezaprzestanie palenia wiąże się u tych osób z szeregiem konsekwencji zdrowotnych. W przypadku pacjentów onkologicznych może zmniejszać efektywność leczenia o około 15 procent. Przyczynia się także do występowania u nich większej liczby skutków ubocznych i działań niepożądanych, w tym trudności w gojeniu ran czy zwiększanie odczynu popromiennego. U osób leczonych operacyjnie z powodu raka płuca kontynuacja palenia może zwiększać ryzyko powikłań infekcyjnych czy przetok oskrzelowo-opłucnowych i niepowodzenia chemioterapii wynikających z lekooporności lub wahań stężeń leków - tłumaczą specjaliści Fundacji To Się Leczy.
Jak zerwać z nałogiem
W przypadku wielu samodzielne rzucenie palenia wiąże się jednak z dużą trudnością. Spośród ankietowanych przez Fundacji To Się Leczy aż 87 procent wyznało, że podejmowało w przeszłości próby zerwania z nałogiem. Większości z nich nie udało się tego jednak zrobić. Do kontynuacji palenia po otrzymaniu diagnozy przyznało się aż 57,7 proc. chorych na nowotwory i 66,1 proc. pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Eksperci Fundacji To Się Leczy przypominają, że zgodnie z najnowszą międzynarodową klasyfikacją chorób WHO ICD-11 uzależnienie od palenia tytoniu (nikotynizm) jest chorobą - zaburzeniem o podłożu psychicznym. Dlatego tak ważne jest, by nie pozostawiać uzależnionych w walce z nałogiem samych, podkreślają. Wskazują też na konieczność wdrożenia rozwiązań systemowych. Jak zauważają, obecnie w ramach polskiego systemu publicznej opieki zdrowotnej działające kompleksowe poradnie rzucania palenia są nieliczne. Jedną z nich jest Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (TPPP).
Sami ankietowani wskazują, że tym, czego najbardziej potrzeba im w procesie rzucania palenia, są "informacje na temat skutecznych metod leczenia uzależnienia od palenia tytoniu". Na drugim miejscu umiejscowili oni "jasne informacje od lekarza prowadzącego o szkodliwości tytoniu i wpływie na efekty leczenia (kardiologicznego bądź onkologicznego - red.) i powikłania".
Odpowiadając na pierwszą z potrzeb, Fundacja To Się Leczy organizuje webinar pt. "Choruję i palę. Jak sobie pomóc?". Odbędzie się on 7 czerwca. Udział mogą w nim wziąć zarówno osoby chcące rzucić palenie, jak i ich bliscy. Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie tosieleczy.pl.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Chinnapong/Shutterstock