Polski internet szykuje się na dobrowolny blackout

 
Tak będzie wyglądać kilkadziesiąt protestujących stron
Źródło: panoptykon.org

Część polskich serwisów internetowych przygotowuje się do protestu przeciwko planom podpisania umowy ACTA. We wtorek kilkadziesiąt stron zamierza "zniknąć" z sieci na godzinę, a przez całą dobę być zasłoniętych przez banner protestacyjny.

Od wtorku od północy kilkadziesiąt polskich stron internetowych zostanie na 24 godziny zasłoniętych. Dodatkowo, między godziną 19 a 20 we wtorek wszystkie serwisy biorące udział w proteście zostaną zastąpione przez strony informujące o ACTA.

Protest jest dobrowolny. Do tej pory udział w nim zadeklarowały m.in. popularne serwisy rozrywkowe takie jak Wykop, Demotywatory, czy Kwejk, poland.com oraz strona fundacji Panoptykon, walczącej ze zbyt dużą kontrolą państwa nad obywatelami.

Jak mówiła w niedzielę w TVN24 Katarzyna Szymielewicz z Panoptykonu, porozumienie ACTA jest niebezpieczne, bo dokument negocjowany był w tajemnicy i tak naprawdę nie wiadomo, jakie szczegółowe ustalenia zawiera.

Akcję "polskiego blackoutu" koordynuje portal Wykop, który umożliwia każdemu serwisowi czy blogowi przyłączenie się do protestu.

Allegro apeluje o rozwagę

W inny sposób zamanifestować sprzeciw wobec obecnego kształtu dokumentu postanowił serwis aukcyjny Allegro. Przy logo portalu pojawiła się niewielka tabliczka "Stop Acta". "Grupa Allegro apeluje o rozważne i oparte na rzeczowych konsultacjach rozpatrzenie udziału Polski w podpisaniu i ratyfikowaniu ACTA" - napisano w opublikowanym w serwisie komunikacie.

- Nie mamy wątpliwości, że zapewnienie właściwej ochrony posiadaczom praw własności intelektualnej jest nie tylko istotnym narzędziem wzrostu gospodarczego, ale również niezbędnym elementem regulacji dojrzałych systemów legislacyjnych – mówi Przemysław Budkowski, dyrektor serwisu. – Jednocześnie z naszej wieloletniej praktyki nie wynika, by rozwiązaniem powyższych problemów było przystąpienie przez Polskę do umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi, znanej powszechnie jako ACTA, w jej aktualnym brzmieniu – dodaje.

Najpierw była Wikipedia

W zeszłym tygodniu metodę blackoutu wykorzystała amerykańska Wikipedia, która wyłączyła się na 24 godziny w geście protestu przeciwko nowym ustaleniom.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE (Polska dokument ma podpisać 26 stycznia). Jego nazwę można przetłumaczyć jako "porozumienie przeciw obrotowi podróbkami", dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie.

BITWA O ACTA W SIECI - CZYTAJ RAPORTZOBACZ PROJEKT TRAKTATU ACTA

Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: