Polska jest częścią Prokuratury Europejskiej, unijnego organu do ścigania przestępstw finansowych. Minister Adam Bodnar przekazał, że docelowo w naszym kraju będzie działać 24 delegowanych prokuratorów europejskich. Grażyna Stronikowska z Prokuratury Krajowej została mianowana na pierwszą prokuratorkę europejską z Polski.
Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej (EPPO) w marcu 2024 roku. O przyłączenie do tej instytucji Bodnar zawnioskował rok temu, tuż po objęciu urzędu ministra.
Minister wziął w piątek udział w posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, a następnie wystąpił na konferencji prasowej ze szwedzkim ministrem sprawiedliwości Gunnarem Stroemmerem.
- Dołączyliśmy do Prokuratury Europejskiej, ta decyzja ma ogromne znaczenie. Jestem szczęśliwy, że razem z ministrem sprawiedliwości Szwecji możemy ją ogłosić. To symbol pogłębiania naszej integracji europejskiej i lojalności wobec instytucji europejskich, a także ważny krok na drodze do odbudowy praworządności w Polsce - powiedział Bodnar.
Przystąpienie do EPPO oznacza, że wyspecjalizowany organ działający w strukturach unijnych będzie miał możliwość prowadzenia śledztw i postępowań w kontekście dwóch typów przestępstw: transgranicznych przestępstw VAT-owskich o wartości powyżej 10 milionów euro oraz naruszenia interesów finansowych Unii, na przykład różnych nadużyć związanych z wykorzystywaniem środków unijnych.
Grażyna Stronikowska pierwszą prokuratorką europejską z Polski
Na czele EPPO stoi prokuratorka generalna Laura Koevesi z Rumunii. Przewodniczy ona kolegium prokuratorów europejskich, po jednym z każdego kraju należącego do tej instytucji. W czwartek Grażyna Stronikowska z Prokuratury Krajowej została mianowana na pierwszą prokuratorkę europejską z Polski. Wcześniej Stronikowska pracowała m.in. w Urzędzie ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w Brukseli.
Pracowała także w Departamencie do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Prokuratorka jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Na szczeblu krajowym działają z kolei prokuratorzy delegowani. Mają za zadanie prowadzić postępowania przygotowawcze oraz wnosić i popierać oskarżenia. Prokuratorzy delegowani działają w sposób całkowicie niezależny od organów krajowych.
W Polsce będą działać łącznie cztery biura delegowanych prokuratorów europejskich, pierwsze dwa - według Bodnara - zostaną otwarte w Warszawie i Katowicach.
Minister sprawiedliwości przypomniał, że ogłosił wolę przystąpienia Polski do EPPO tuż po objęciu stanowiska 13 grudnia 2023 roku. Komisja Europejska między innymi tym uzasadniała zakończenie prowadzonej wobec Polski procedury z art. 7. Traktatu o UE o naruszenie praworządności.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Prokuratura Krajowa