Policja znowu kupuje izraelską technologię szpiegowską Cellebrite

Źródło:
tvn24.pl
Jak działa Pegasus? Wyjaśnia Adam Haertle, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa
Jak działa Pegasus? Wyjaśnia Adam Haertle, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwaTVN24
wideo 2/6
Jak działa Pegasus? Wyjaśnia Adam Haertle, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwaTVN24

Komenda Główna Policji kupuje trzyletnią licencję na narzędzia izraelskiej firmy Cellebrite za ponad 6,5 miliona złotych. Po podłączeniu do telefonu potrafią one między innymi odczytywać dane użytkownika zapisane w chmurze z ponad 50 źródeł, w tym z Facebooka, Twittera, Gmaila, Google Drive i WhatsAppa. Kontrowersyjna technologia była wykorzystywana do szpiegowania współpracowników Nawalnego w Rosji i tamtejszej społeczności LGBTQ.

Polskie służby - policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne i Straż Graniczna - co najmniej od 2013 r. korzystają z narzędzia UFED (Universal Forensic Extraction Device) izraelskiej firmy Cellebrite. Technologia ta pozwala łamać zabezpieczenia telefonów i przejmować z nich dane użytkownika. 

W listopadzie 2022 r. Komenda Główna Policji rozpisała przetarg na trzyletnią subskrypcję oprogramowania UFED 4PC Ultimate (18 sztuk), UFED Cloud Analyzer (1 sztuka), UFED PREMIUM (1 sztuka) oraz Cellebrite Inspector (1 sztuka). Całkowity koszt? Ponad 6,5 miliona złotych.

Cellebrite, podobnie jak producent Pegasusa NSO Group, sprzedawał swoją technologię w ramach licencji eksportowej ministerstwa obrony Izraela. W lutym 2021 r. tamtejsze władze jednak zmieniły prawo i rozluźniły regulacje dotyczące tych systemów. W Polsce urządzenia i licencje na systemy UFED sprzedaje teraz kilku dystrybutorów, którzy specjalizują się w informatyce śledczej i detektywistyce.

Jakie dane pozyska policja?

Narzędzie UFED nie działa zdalnie jak system Pegasus. Policja musi najpierw fizycznie podłączyć telefon komórkowy czy tablet z urządzeniem Cellebrite, które kopiuje dane. UFED 4PC Ultimate pozwala na łamanie "nieskomplikowanych zabezpieczeń", takich jak blokada ekranu telefonu (pattern lock, hasło) czy kod PIN. Działa na telefony z systemem Android i na iPhone'y.

Policja za jego pomocą "wyciągnie" takie informacje, jak lista połączeń, wiadomości SMS, MMS, e-maile, wiadomości z komunikatorów internetowych, zdjęcia, pliki wideo, historię przeglądarek internetowych czy dane o naszej lokalizacji GPS. System pozwala też, jak czytamy w dokumentach przetargowych, na "odzyskiwanie usuniętych danych".

Jak działa Pegasus i do czego jest wykorzystywany?
Jak działa Pegasus i do czego jest wykorzystywany?28.08 | Jak działa Pegasus i do czego jest wykorzystywany na świecie?tvn24

Przegląd wszystkich znaczników "Lubię to!"

Dużo ciekawsze są jednak subskrypcje na UFED Cloud Analyzer, UFED PREMIUM oraz oprogramowanie Cellebrite Inspector. Ten pierwszy umożliwia służbom "odczyt danych przechowywanych w chmurze" przez użytkownika z ponad 50 źródeł, między innymi z Facebooka, Twittera, Gmaila, Google Drive, Dropboxa, Instagrama, Vkontakte czy WhatsAppa.

Policja będzie mogła "dokładnie przeglądać krok po kroku przebytą trasę za pomocą analizatora map Google". Śledczy dostaną też do ręki możliwość profilowania cyfrowego - przeglądania wszystkich polubień w mediach społecznościowych, opublikowanych postów i aktywności związanych z wydarzeniami. "Te informacje pozwalają przeanalizować profil socjologiczny poszkodowanego/podejrzanego" - czytamy.

UFED PREMIUM pozwala z kolei na wykonywanie kopii fizycznych pamięci telefonów lepiej zabezpieczonych, w tym "najszerszej gamy urządzeń z systemem Android" (min. od producentów Samsung, Huawei, LG, Motorola, Nokia, OPPO, Xiaomi). Działa na iPhone'a 12, iPada 5. i 6. generacji, iPada Pro oraz odzyskuje dane z aplikacji takich, jak WhatsApp, Facebook, Messenger, Telegram, Instagram i innych.

System Cellebrite Inspector służy natomiast do łamania zabezpieczeń komputerów. "Umożliwia szybkie i skuteczne dotarcie do historii przeglądarek internetowych, plików do pobrania, ostatnich wyszukiwań, najpopularniejszych witryn, lokalizacji, social mediów, wiadomości, plików usuniętych do kosza, połączeń USB i innych właściwości" - czytamy.

Narzędzie umożliwia łatwe filtrowanie i przesiewanie dużych zbiorów danych oraz pozwala na tworzenie "niestandardowych, gotowych do przedłożenia w sądzie raportów". "Ujawnia pliki usunięte z kosza (w systemach Mac OS X i Windows), "ujawnia informacje dotyczące obecnych i usuniętych kont użytkowników" czy "wykonuje analizę pamięci operacyjnej systemów Windows" - czytamy w przedmiocie zamówienia.

Łukaszenka i Putin lubią Cellebrite

Technologia Cellebrite od lat jest przedmiotem kontrowersji - z UFED korzystał między innymi reżim Łukaszenki i rosyjskie służby do szpiegowania opozycji, współpracowników Aleksieja Nawalnego oraz środowiska LGBTQ. 

Za pomocą systemu włamano się na przykład do telefonu prawniczki Lubow Sobol. Po ujawnieniu tej sprawy izraelscy aktywiści zmusili firmę, żeby przestała oferować swoje produkty w Rosji. Firma zadeklarowała, że to zrobi w marcu 2021 r. Jak pisał jednak dziennik Haaretz w październiku 2022 r., tamtejsze służby dalej korzystają z narzędzi Cellebrite, żeby włamywać się do telefonów aresztowanych osób.

W sierpniu 2022 r. aktywiści zwrócili się do izraelskiego Ministerstwa Obrony, żeby zablokowało możliwość sprzedaży technologii Cellebrite do Ugandy, gdzie miała być wykorzystywana do łamania praw człowieka. Z UFED korzysta też reżim Maduro w Wenezueli czy elitarna antyterrorystyczna jednostka Rapid Action Battalion (RAB) z Bangladeszu - nazywana "rządowym szwadronem śmierci".

"Policja nie może pozostawać w tyle"

Zapytany przez RMF FM o technologię Cellebrite rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka poinformował, że "dzisiejszy rozwój nowoczesnych technologii wymusza na nas [policji - red.] dostosowanie się do nowych wyzwań z tym związanych". "Polska policja nie może i nie pozostaje w tyle, ale na bieżąco dostosowuje się i prześciga grupy przestępcze" - czytamy.

Zdaniem prawnika i aktywisty Wojciecha Klickiego z Fundacji Panoptykon w państwach demokratycznych, z silną cywilną kontrolą nad policją i służbami specjalnymi wykorzystywanie przez aparat bezpieczeństwa najnowszych technologii nie budzi poważnych obaw. - Jednak Polska do takich państw nie należy, czego najlepszym dowodem jest wykorzystywanie Pegasusa względem Krzysztofa Brejzy czy Ewy Wrzosek - komentuje.

CZYTAJ TEŻ >> Odtworzą każdy krok przestępcy. Po jakich cyfrowych śladach podąża policja?

Autorka/Autor:Piotr Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Wyglądał prawie tak samo jak trzy lata temu - dowiedział się nieoficjalnie reporter TVN24. Dzień wcześniej informował, że na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Kary i jakieś większe nasilenie penalizacji nieszczepienia dzieci może spowodować efekt wręcz odwrotny, czyli jeszcze większe usztywnienie postaw antyszczepionkowych - mówił w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Odniósł się w ten sposób do niskiej wyszczepialności na odrę. - W mediach przeważa głos, że teraz sanepid będzie powszechnie nakładał kary na wszystkich i w ogóle będzie teraz jakieś polowanie na czarownice. Nie, planujemy wręcz przeciwnie - podkreślił.

"Polowania na czarownice" nie będzie. "Planujemy zmniejszenie dolegliwości kar za brak szczepień"

"Polowania na czarownice" nie będzie. "Planujemy zmniejszenie dolegliwości kar za brak szczepień"

Źródło:
TVN24

BBC poinformowało o możliwym odnalezieniu w Himalajach ciała Milana Sedlaczka, który w zamarzł podczas wspinaczki na Lhotse w 2012 roku. Armia nepalska miała odnaleźć dokumenty Czecha. MSZ w Pradze nie potwierdził, że odnaleziono szczątki czeskiego alpinisty.

Operacja w "strefie śmierci". BBC: wśród znalezionych szczątków może być alpinista zmarły 12 lat temu

Operacja w "strefie śmierci". BBC: wśród znalezionych szczątków może być alpinista zmarły 12 lat temu

Źródło:
PAP

Krajowy Komitet Demokratyczny poinformował w sobotę, że partia planuje formalnie nominować Joe Bidena jako swojego kandydata na prezydenta podczas wirtualnego głosowania na początku sierpnia. On sam ignoruje apele o wycofanie się z wyścigu o najwyższy urząd.

Demokraci planują nominować Bidena na prezydenta na początku sierpnia     

Demokraci planują nominować Bidena na prezydenta na początku sierpnia     

Źródło:
PAP

Donald Trump na swym pierwszym wiecu po próbie zamachu na jego życie, stwierdził, że "przyjął kulę za demokrację". Oskarżył również Partię Demokratyczną, że "nie jest partią demokracji". Wiec w Grand Rapids odbywał się w warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa.

Trump na pierwszym wiecu od próby zamachu: przyjąłem kulę za demokrację

Trump na pierwszym wiecu od próby zamachu: przyjąłem kulę za demokrację

Źródło:
PAP, Reuters
Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Członek greckiej mniejszości w Albanii, eurodeputowany reprezentujący w PE Grecję, wrócił do odbywania kary więzienia w Tiranie za oszustwa wyborcze. Celę opuścił tylko na pięć dni, w ciągu których został zaprzysiężony na inauguracyjnej sesji Parlamentu Europejskiego.

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Źródło:
PAP

Włoski dziennik "Il Resto del Carlino" opisał historię 99-letniej mieszkanki Piemontu i "nadzwyczaj nieszczęśliwego" dla niej zbiegu okoliczności. Gdy kierowcy z Bolonii płacą smartfonem za otrzymany mandat, w jej domu dzwoni telefon. Jak powiedziała seniorka bolońskiej gazecie, takich telefonów jest nawet 20 dziennie.

"Nadzwyczaj nieszczęśliwy zbieg okoliczności". Seniorka otrzymuje nawet 20 telefonów dziennie

"Nadzwyczaj nieszczęśliwy zbieg okoliczności". Seniorka otrzymuje nawet 20 telefonów dziennie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 milionów złotych. Tym razem nikt nie trafił szóstki w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W większości województw w niedzielę obowiązywać mają alarmy drugiego stopnia przed upałem. Wysoka temperatura utrzyma się miejscami do poniedziałku.

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

Źródło:
IMGW

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci na obywatela Niemiec - przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Jak podała w sobotę białoruska państwowa agencja Belta, dyplomaci obu państw omówili tę kwestię, a Mińsk zaproponował Berlinowi pewne "rozwiązania".

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Źródło:
PAP, Reuters

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Policja w Republice Południowej Afryki odkryła na północy kraju warte wiele milionów dolarów laboratorium produkującego narkotyki. Mieściło się na farmie. Funkcjonariusze aresztowali cztery osoby, w tym dwóch obywateli Meksyku.

Warte miliony dolarów laboratorium metamfetaminy na afrykańskiej farmie

Warte miliony dolarów laboratorium metamfetaminy na afrykańskiej farmie

Źródło:
CNN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

64-letnia Sandra Hemme, która została skazana na dożywocie za zabójstwo, którego nie popełniła, po 43 latach opuściła więzienie - pisze w sobotę BBC. W orzeczeniu z czerwca sąd stwierdził, że policja zataiła wyraźne dowody jej niewinności i nie przekazała ich obrońcom podejrzanej.

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24