Pol'and'Rock Festival dobiegł końca. "Macie siłę barykad - bez barykad. Macie siłę karabinów - bez karabinów"

Autor:
bż,js
Źródło:
TVN24
Owsiak na zakończenie Pol'and'Rock Festival: Macie siłę barykad - bez barykad. Macie siłę karabinów - bez karabinów
Owsiak na zakończenie Pol'and'Rock Festival: Macie siłę barykad - bez barykad. Macie siłę karabinów - bez karabinówTVN24
wideo 2/9
TVN24Owsiak na zakończenie Pol'and'Rock Festival: Macie siłę barykad - bez barykad. Macie siłę karabinów - bez karabinów

- Nie bądźcie obojętni na to, co się dzieje wokół was. Walczcie swoją energią, twórzcie, budujcie. Nie dajcie się ludziom ponurym, nie ufajcie tym, co chcą was czarować - mówił w sobotnią noc Jerzy Owsiak ze sceny 28. Pol'and'Rock Festival na zakończenie imprezy. Opowiadał o swoim marzeniu o "kraju, w którym wszyscy będą się szanować i żyć w przyjaźni".

Festiwal zakończył się w nocy z soboty na niedzielę. Z festiwalowej sceny na koniec do zgromadzonych przemówił Jerzy Owsiak, pomysłodawca i siła napędowa imprezy, będącej w zamyśle podziękowaniem za hojność w czasie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zwrócił się do uczestników, żeby "walczyli o kolorowy, dowcipny, muzyczny i nieco absurdalny świat" i apelował, żeby "nie wierzyli ludziom ponurym":

- Wyjedźmy stąd z tą siłą (....) To wy macie siłę. Macie siłę barykad - bez barykad. Macie siłę karabinów - bez karabinów. Macie siłę kuli - bez kuli - mówił Owsiak.

- Nie bądźcie obojętni na to, co się dzieje obok nas. Głowy do góry. Serca do góry. Energia musi być w was. Musicie walczyć. Nie walczyć na barykadach, walczyć głosami wyborczymi. Walczyć swoją energią tam, gdzie pracujecie, gdzie tworzycie, gdzie coś budujecie. Tak trzeba walczyć – apelował.

Jurek Owsiak: macie moc barykad, bez barykadTVN24

Marzenie o Polsce, w której "ludzie się szanują"

Podkreślił, że siła jest potrzebna, "zwłaszcza teraz, kiedy w tym mrowisku ktoś próbuje narzucić kierunek jazdy":

- Kiedyś żyłem w dwóch światach. PRL-u i tego, co było po jego upadku. Tamte czasy to czasy absurdu, Barei. Myślałem, że to już nie wróci - podkreślał Owsiak.

Ze zgromadzonymi festiwalowiczami podzielił się swoim marzeniem o Polsce, w "której ludzie się szanują, potrafią przytulić się w przyjaźni":

- Słuchajcie ludzi, którzy was nie czarują. Niektórzy mówią, że to my, dorośli schrzaniliśmy sprawę. Ale ja nie schrzaniłem, chociaż jestem w wieku waszych rodziców. Walczę i będę walczył cały czas - zapowiedział. Po tych słowach został nagrodzony gromkimi brawami.

Owsiak na zakończenie festiwalu: nie bądźcie obojętni na to, co się dzieje wokół nas
Owsiak na zakończenie festiwalu: nie bądźcie obojętni na to, co się dzieje wokół nasTVN24

Akademia Sztuk Przepięknych

To, jak minął ostatni dzień festiwalu, relacjonowała nasza reporterka, Małgorzata Mielcarek. Uczestniczyła między innymi w Akademii Sztuk Przepięknych, czyli spotkaniach i wykładach poświęconych bieżącym wydarzeniom oraz równości i tolerancji.

- Jeszcze zanim rozpoczną się koncerty, spotkania przyciągają prawdziwe tłumy - podkreślała dziennikarka.

- Akademia Sztuk Przepięknych jest po prostu bardzo życiowym miejscem - mówił Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24 i gość Akademii.

Nasza reporterka relacjonowała ostatni dzień festiwalu
Nasza reporterka relacjonowała ostatni dzień festiwaluTVN24

Znany aktor, Dawid Ogrodnik podkreślał, że frekwencja na wykładach jest dowodem na to, że "nie dostrzega obojętności w ludziach".

Uczestnicy Akademii Sztuk Przepięknych w specjalnie zorganizowanych namiotach mogli porozmawiać między innymi z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i - na przykład - dowiedzieć się, jak można realnie pomagać uchodźcom.

Pol'and'Rock 2022

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się na lotnisku Czaplinek-Broczyno w województwie zachodniopomorskim. Festiwal okrzykiem "odjazd!" oficjalnie otworzył emerytowany zawiadowca ze stacji kolejowej w Żarach, Roman Polański, który rozpoczyna wydarzenie od 1997 roku.

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się na lotnisku Czaplinek-BroczynoTVN24

- To najpiękniejszy festiwal świata, który stęsknił się, aby być normalnym spotkaniem ludzi pogodnych, przyjaznych - mówił ze sceny w trakcie rozpoczęcia wydarzenia pomysłodawca i szef festiwalu Jurek Owsiak. Przy otwarciu złożono też hołd walczącym na wojnie: - Ukraino, jesteśmy z wami - zapewniał na otwarciu Owsiak.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż,js

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości