Polska

Polak walczył w Syrii. Trafił do Polski, prokuratura przedstawi mu zarzuty

Polska

Aktualizacja:
Zatrzymany w Norwegii podejrzany w walkę w szeregach tzw. Państwa Islamskiego to ok. 23-letni obywatel Polski
tvn24Polak ma usłyszeć zarzuty

Mężczyzna aresztowany w Norwegii za terroryzm trafił do Polski. Łódzka prokuratura zarzuci mu działania terrorystyczne i udział w walkach w Syrii po stronie tzw. Państwa Islamskiego - dowiedział się portal tvn24.pl.

Według naszych informacji mężczyzna został przewieziony przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z lotniska im. Chopina w Warszawie do łódzkiej prokuratury, gdzie - prawdopodobnie w poniedziałek - usłyszy zarzuty. Jest w areszcie, w wg ABW jego sprawa nie ma związku z atakami w Paryżu.

- Potwierdzam zatrzymanie Polaka mogącego mieć związek z terroryzmem - mówi płk Maciej Karczyński, rzecznik ABW.

Po szczegóły odsyła jednak do łódzkiej prokuratury. - Został zatrzymany na terenie Polski - mówi jedynie Jarosław Szubert, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w imieniu Polski negocjowała z norweską strona prawne aspekty deportowania 23-latka. - To nie jedyna tego rodzaju operacja w ostatnim czasie - twierdzą nasi rozmówcy.

O potwierdzenie zapytaliśmy Marka Biernackiego, ustępującego koordynatora służb specjalnych. - Służby pracują i cały czas monitorują działalność osób narodowości polskiej, wiązanych z terroryzmem - odpowiedział minister.

- W ostatnim czasie nie tylko ta operacja była przeprowadzana – dodał, nie ujawniając czego dokładnie operacje dotyczyły.

Walczył w Syrii, wpadł w Norwegii

23-letni Polak został aresztowany wiosną, w Norwegii. Według tamtejszych służb od marca 2014 r. do kwietnia 2015 r. walczył po stronie tzw. Państwa Islamskiego.

Mężczyzna wyszedł na wolność, ale we wrześniu został zatrzymany ponownie, tym razem w związku z niedopełnieniem formalności wynikających z przepisów imigracyjnych.

Obrońcy Polaka walczyli o to, by nie deportowano go do Polski.

Mężczyzna od szesnastego roku życia mieszka w Norwegii.

Polak walczył w Syrii. Trafił do Polski, prokuratura przedstawi mu zarzuty
Polak walczył w Syrii. Trafił do Polski, prokuratura przedstawi mu zarzutytvn24

Autor: Maciej Duda / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości