Adam Niedzielski: Medevac Hub będzie pomagał obywatelom Ukrainy

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
W Jasionce otwarto hub medyczny
W Jasionce otwarto hub medyczny
TVN24
TVN24W Jasionce otwarto hub medyczny

Medevac Hub w Jasionce powstał, aby pomagać obywatelom Ukrainy – powiedział w czwartek w podrzeszowskiej Jesionce minister zdrowia Adam Niedzielski. - Ukraina nie pozostanie sama w walce z rosyjskim agresorem. Zajmujemy się pacjentami, aby mogła prowadzić walkę o wolność – dodał szef resortu zdrowia.

W czwartek Jasionce otwarto hub medyczny. W uroczystości udział wzięli, oprócz Adama Niedzielskiego, między innymi minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko i unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.

Minister Niedzielski podkreślił, że powstanie hubu to przykład współpracy wielu instytucji, zarówno państwowych, europejskich, jak i organizacji pozarządowych. - Te wszystkie ręce znalazły się na pokładzie po to, aby domknąć proces logistyczny, który realizujemy od kilku miesięcy z sukcesem, chodzi o proces transportu pacjentów z Ukrainy na leczenie do innych państw – wskazał.

Zaznaczył, że dzięki hubowi pacjenci z Ukrainy będą mogli w dobrych warunkach czekać na transport na dalsze leczenie. - Dzięki takiemu rozwiązaniu transport będzie mógł się odbywać w bardziej zorganizowanej formie, specjalny samolot będzie zabierał stąd pacjentów dwa razy w tygodniu – podał.

Niedzielski przyznał, że idea transportu pacjentów z Ukrainy do innych państw będzie stanowić ulgę dla polskiego systemu zdrowia. Minister poinformował, że do tej pory najwięcej pacjentów z Ukrainy przyjęła Norwegia.

Niedzielski powiedział również, że na początku konfliktu przeważali pacjenci chorzy przewlekle, ale obecnie coraz większą grupę stanowią osoby, które są poszkodowane w wyniku działań wojennych.

Unijny komisarz: najlepszy przykład solidarności europejskiej

Obecny w Jasionce komisarz do spraw zarządzania kryzysowego KE Janez Lenarčič przypomniał, że na Podkarpaciu od kilku miesięcy funkcjonuje już hub logistyczny, przez który tysiące ton pomocy humanitarnej przekazano na Ukrainę. - Ta część Polski jest niezwykle ważna dla pomocy Ukrainie – dodał.

Komisarz zaznaczył, że UE pomaga Ukrainie w ewakuacji pacjentów od kilku miesięcy. Do tej pory, jak podał Lenarčič, ewakuowano z Ukrainy 1,2 tys. ukraińskich pacjentów. - Każdego dnia transportowani są pacjenci z Ukrainy do krajów w Europie – powiedział. Zdaniem komisarza taka pomoc jest najlepszym przykładem solidarności europejskiej.

Minister zdrowia Ukrainy: możliwa sprawniejsza ewakuacja chorych

Natomiast minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko poinformował, że do tej pory Rosjanie zniszczyli na terenie Ukrainy 123 szpitale. - W ich miejsce trzeba będzie wybudować nowe. Infrastruktura szpitalna, która została zniszczona przez okupanta, wyceniona została na ponad 1 mld dolarów – dodał.

Laszko podkreślił, że dzięki hubowi w Jasionce możliwa będzie jeszcze sprawniejsza ewakuacja chorych z Ukrainy. Minister podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do otwarcia hubu. Szczególnie dziękował Norwegii, która m.in. przekazał Ukrainie autobusy przeznaczone do transportu chorych.

Hub w Jasionce będzie mógł pomieścić 20 pacjentów, pierwsi mają zostać przyjęci za tydzień. Medevac Hub, który powstał w Jasionce, będzie wykorzystywany do szybkiej relokacji ukraińskich pacjentów do krajów Unii Europejskiej oraz m.in. Norwegii. Pacjenci pod opieką służb medycznych będą tu czekać na transport do innego państwa.

W tym celu wykorzystywany będzie specjalny samolot, który będzie lądował i startował z nieopodal położonego lotniska w Jasionce. Maszyna kursować ma dwa razy w tygodniu i przewozić pacjentów do 18 krajów, które zadeklarowały przyjmowanie chorych z Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości