Donald Tusk wygrał wybory na szefa PO. Otrzymał 79,58 proc. głosów. Jego rywal, Jarosław Gowin dostał 20,42 proc. głosów. Frekwencja w wyborach wyniosła 51,12 proc.
Donald Tusk otrzymał 16 tys. 28 głosów członków Platformy Obywatelskiej, a Jarosław Gowin 4 tys. 114 głosów.
Łącznie, przez internet i listownie oddano 21 tys. 800 głosów. W głosowaniu internetowym oddano 11 tys. 806 głosów (frekwencja wyniosła 27,69 proc). W głosowaniu korespondencyjnym oddano 9 tys. 994 głosy (frekwencja wyniosła 23,43 proc.).
Podczas ogłoszenia wyników na konferencji nie był obecny ani Donald Tusk, ani Jarosław Gowin. Premier pojawił się kilka minut później.
Na sali byli za to wszyscy członkowie Komisji Wyborczej. Wśród nich: Krystyna Skowrońska - przewodnicząca, Cezary Tomczyk - wiceprzewodniczący, Agnieszka Pomaska - wiceprzewodnicząca i Artur Gierada - sekretarz komisji.
Tak głosowali i liczyli
Platforma chciała się zabezpieczyć przed przeciekami do mediów, dlatego dopiero w piątek rano odkodowane zostały (z udziałem kryptologów) głosy oddane przez internet, a wyniki doliczono do tych uzyskanych w głosowaniu korespondencyjnym.
Aby nie zmieniać regulaminu wyborów, głosy, które trafiły do Warszawy od wtorku do piątku, zostały uznane za nieważne, ale doliczono je do frekwencji.
Uprawnionych do głosowania w wyborach szefa Platformy było 42 636 członków PO.
Co dalej z Gowinem?
Po przegranej Gowina powraca kwestia jego przyszłości politycznej. Poseł PO Andrzej Biernat zapowiadał już w lipcu, że złoży wniosek o usunięcie Gowina z Platformy za to, że nie poparł on rządowej noweli ustawy o finansach publicznych - w publikowanych w czwartek w mediach wypowiedziach Biernat podtrzymał tę deklarację. Gowin zapewniał do tej pory, że nie zamierza odchodzić z PO, jednocześnie przyznawał, że czuje się z niej wypychany.
Wybory wewnętrzne w PO
Wybór szefa PO to pierwszy etap wyborów wewnętrznych w Platformie. Jesienią PO wybierze nowe władze w kołach, powiatach i regionach. W dniach 1-15 września nowe władze wybiorą koła, w dniach 30 września - 6 października - powiaty, a nowe władze regionów znane będą między 21 a 27 października. W Wielkopolsce w walce o przywództwo w regionie zmierzą się Waldy Dzikowski i Rafał Grupiński, na Podlasiu - Robert Tyszkiewicz i Damian Raczkowski. Na Dolnym Śląsku konkurentem Grzegorza Schetyny będzie prawdopodobnie Jacek Protasiewicz.
Autor: db//gak / Źródło: TVN24, PAP