Dziś Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci. W Polsce obchodzony będzie po raz 11. i po raz trzeci pod rządami ustawy wprost zakazującej stosowania kar cielesnych wobec najmłodszych. Z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka zapowiada nową kampanię, która ma trafić nie tylko do rodziców i opiekunów, ale też świadków krzywdzenia dzieci.
W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Od 2010 r. zapisany jest w nich wprost zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim. Przepis ten pozbawiony jest sankcji.
Cele wychowawcze
Dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje dr Monika Sajkowska zwraca jednak uwagę, że mimo to przepis pełni ważną rolę: nie pozwala bowiem sądom odstępować od wymierzenia kary na podstawie Kodeksu karnego, gdy naruszenie nietykalności cielesnej nastąpiło "w celach wychowawczych". Jak wskazała, przed wejściem w życie wprost sformułowanego zakazu bicia dzieci, sądy miały możliwość odstąpienia od wymierzenia kary sprawcy, który powoływał się na to, że "stosował karę w celach wychowawczych". - Od 2010 r. na kontratyp karcenia małoletnich powołać się już nie można" - wyjaśniła Sajkowska. Jak dodała, ważnym efektem zakazu jest też jego wpływ na świadomość społeczną. Z badań przeprowadzonych w sierpniu 2012 r. przez TNS OBOP wynikało, że wprawdzie większość Polaków (68 proc.) nadal uważa, że są takie sytuacje, kiedy dziecku trzeba dać klapsa, lecz 78 proc. ma świadomość, iż bicie dzieci jest niezgodne z prawem.
Rzecznik pomoże
Kampania, którą zapowiada Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, ma trafić nie tylko do rodziców i opiekunów, ale też świadków krzywdzenia dzieci. Jej start przewidziany jest na przełom maja i czerwca. - Każdy powinien reagować w obliczu krzywdy dziecka - nowa kampania ma na celu stworzenie koalicji przeciwko przemocy wobec dzieci – do tej kolacji powinien przyłączyć się każdy z nas, każdy przyzwoity człowiek. Musimy przyjąć raz na zawsze prawdę, że dziecko nie jest niczyją własnością, należy zawsze taktować je podmiotowo. Od 1 sierpnia 2010 roku w Polsce obowiązuje całkowity zakaz bicia dzieci, trzeba o tym pamiętać i przestrzegać tego ważnego prawa dzieci - przkonuje rzecznik.
Start kampanii przewidziany jest na przełom maja i czerwca tego roku.
Wiele lat
Po raz pierwszy Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci zorganizowała w USA w 1998 r. amerykańska organizacja EPOCH (End Physical Punishment of Children) a jej celem było przekonanie rodziców i opiekunów, żeby zrezygnowali ze stosowania kar cielesnych wobec swoich podopiecznych.
W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci jest obchodzony od 2003 r.
Autor: mn/tr / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu