Po publikacji tvn24.pl Lewica domaga się odwołania kurator Nowak, Koalicja Obywatelska zapowiada kontrolę

Autor:
Justyna
Suchecka,
Michał
Istel
Źródło:
tvn24.pl
Kurator Nowak spotkała się z antyszczepionkowcami
Kurator Nowak spotkała się z antyszczepionkowcami"Fakty" TVN
wideo 2/9
"Fakty" TVN o spotkaniu kurator Nowak z antyszczepionkowcami

- Zgodnie z konstytucją władze publiczne zobowiązane są do zwalczania chorób epidemicznych, a działania małopolskiej kurator są sprzeczne z tym zapisem - mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. Chodzi o wypowiedzi Barbary Nowak o pandemii.

W sobotę 5 lutego opisaliśmy, jak małopolska kurator podczas rozmowy z antyszczepionkowcami w swoim gabinecie krytykowała kolejne już zamknięcie szkół i sugerowała, że wbrew oficjalnym decyzjom rządu minister Czarnek też go nie popiera. Barbara Nowak rozważała też, w kontekście trwającej pandemii, czy "życie i zdrowie są najważniejsze".

Mimo pytań skierowanych do rzecznika rządu, wojewody małopolskiego, ministerstw edukacji - żadna z państwowych instytucji nie odniosła się do przebiegu opisanego przez nas spotkania.

Wojciech Andrusiewcz, rzecznik resortu zdrowia, pytany o to na poniedziałkowej konferencji prasowej, odpowiedział: - Najlepiej jakby minister edukacji komentował wystąpienia podległych sobie osób. Nasze stanowisko jest jednoznaczne. Zdrowie i życie jest najcenniejsze, jeżeli ktoś twierdzi inaczej, trudno mi to komentować.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24GO

"Nie zaprzestała działalności szkodliwej"

W poniedziałek 7 lutego posłanki Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Daria Gosek-Popiołek wybrały się do resortu edukacji z interwencją poselską. U ministra edukacji Przemysława Czarnka złożyły wniosek o odwołanie kuratorki.

W uzasadnieniu czytamy: "Barbara Nowak nie zaprzestała działalności szkodliwej z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. 31 stycznia 2022 r. Małopolska Kurator Oświaty odbyła spotkanie z przedstawicielami organizacji głoszącymi antyszczepionkowe tezy i podważającymi restrykcje sanitarne wprowadzane przez rząd. Uczestnicy spotkania nie mieli założonych maseczek, byli skupieni na małej przestrzeni, co sprzyja transmisji koronawirusa i daje niewłaściwy wzorzec zachowania społeczeństwu".

Posłanki piszą, że Nowak "nie zaprzestała działalności szkodliwej". Odnoszą się do jej wypowiedzi z początku stycznia, kiedy to w Radiu Zet nazwała szczepienia eksperymentem. Wtedy jej słowa skrytykowali zarówno minister edukacji Przemysław Czarnek, jak i szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Kurator nie została jednak odwołana ze stanowiska.

Rzecznik rządu o wypowiedzi Barbary Nowak: jest zła, nie powinna paść
Rzecznik rządu o wypowiedzi Barbary Nowak: jest zła, nie powinna paść TVN24

Daria Gosek-Popiołek komentuje: - Od kurator, przedstawicielki administracji rządowej, oczekiwać należy rozwagi i odpowiedzialności i wspierania akcji szczepień.

Kolejna kontrola

W piątek 4 lutego w małopolskim kuratorium oświaty miało dojść do kontroli poselskiej związanej ze skargami rodziców na organizacje pozarządowe. Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli sprawdzić, jakie skargi wpłynęły do kuratorium i jakie działania podejmowała w związku z nimi Nowak. Gdy stawili się w kuratorium usłyszeli, że kurator pracuje zdalnie, bo podejrzewa u siebie koronawirusa.

Tego dnia napisaliśmy w tvn24.pl., że z danych uzyskanych w trzynastu województwach wynika, że takich skarg - mimo zapewnień ministra edukacji Przemysława Czarnka, że to częsty problem - było jedynie 27 w ciągu minionych sześciu lat.

W niedzielę na Twitterze kurator Nowak poinformowała, że jednak jest zdrowa.

- W takim razie przeprowadzimy dwie kontrole - zapowiedziała Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej. 14 lutego posłowie będą sprawdzać nie tylko kwestie związane z kuratorami i lex Czarnek, ale również kwestie opisanego przez nas spotkania i materiałów na oficjalnym kanale kuratorium w serwisie YouTube. Te ostatnie opisał serwis OKO.press, podsumowując zawartość materiałów opublikowanych przez kuratorium: "Jest pediatra, który przekonuje, że szczepienia na COVID-19 zostały wprowadzone zbyt wcześnie, a pandemia skończyła się na wiosnę 2021 roku. Jest lekarka antyszczepionkowców, którą pozbawiono prawa wykonywania zawodu i która nazywa szczepionki "preparatem inżynierii genetycznej". To wszystko wisi na oficjalnym profilu małopolskiego kuratorium oświaty".

#bezprzerwy

W tvn24.pl przyglądamy się pomysłom ministra Przemysława Czarnka i jego doradców. Urzędniczy język ustaw i rozporządzeń przekładamy dla Was na język szkolnej praktyki. Z ekspertami oceniamy, czy to, co się za tymi pomysłami i postulowanymi rozwiązaniami kryje, będzie korzystne dla uczniów i nauczycieli. Sprawdzamy, czy autonomia szkół jest zagrożona i czy rodzice rzeczywiście będą mieli wpływ na edukację i wychowanie swoich dzieci. Wszystko to - artykuły, wywiady, materiały wideo, interaktywne infografiki, omówienia badań - możecie znaleźć w naszym serwisie pod hasłem #bezprzerwy.

Autor:Justyna Suchecka, Michał Istel

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Pozostałe wiadomości