Sejm skierował do dalszych prac projekt Twojego Ruchu uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Wniosek PiS o odrzucenie w pierwszym czytaniu tego projektu został odrzucony przez większość posłów. Jednocześnie nie obyło się bez burzliwej wymiany zdań między posłami PiS i Twojego Ruchu.
Za odrzuceniem wniosku PiS zagłosowało 277 posłów (PO, część PSL i posłów niezależnych, TR i SLD), przeciwko - 163 (PiS, SP), zaś 6 wstrzymało się od głosu. Ponieważ wniosek PiS nie został przyjęty - projekt Twojego Ruch trafi do prac w komisji ustawodawczej.
Po głosowaniu Zbigniew Girzyński z PiS grzmiał z sejmowej mównicy, że to, co się stało pokazuje, że w Sejmie jest nie tylko większość prorosyjska, ale także putinowska.
- To głosowanie dotyczyło WSI, ale fundamentów i suwerenności Rzeczpospolitej, czy Polska będzie suwerenna, czy będzie tylko kolonią Rosji w Europie Środkowo-Wschodniej. Wasza polityka, i to jak głosowaliście ws. WSI jest niczym innym, jak głosowaniem za Putinem. Możecie sobie wspólnie pogratulować. Putin dziś rechocze na Kremlu, patrząc na to, jak się zachowujecie - stwierdził Girzyński pod adresem posłów koalicji oraz SLD i Twojego Ruchu, którzy zagłosowali za odrzuceniem wniosku PiS.
Poselska kłótnia
Był to efekt burzliwej wymiany zdań między posłami PiS i Twojego Ruchu na temat powołania komisji śledczej ds. likwidacji WSI.
Andrzej Rozenek nazwał Antoniego Macierewicza "szkodnikiem, przez którego ginęli ludzie".
PiS domaga się ukarania go za te słowa. Jak mówił Mariusz Antoni Kamiński z PiS, Wojskowe Służby Informacyjne były "patologią III RP". - To był handel bronią, inwigilacja dziennikarzy i polityków; to były przestępstwa. To była organizacja, którą zlikwidowaliśmy i jesteśmy z tego dumni. Ucięliśmy zbrojne ramię Moskwy raz na zawsze - powiedział Kamiński. Na te słowa zareagował Rozenek, który odpowiedzialnego za likwidację WSI i weryfikację jej żołnierzy Antoniego Macierewicza nazwał "szkodnikiem, przez którego ginęli ludzie". Wypowiedź ta oburzyła zarówno Kamińskiego, jak i Girzyńskiego, którzy zażądali od Kopacz, by skierowała do komisji etyki wniosek o ukarania Rozenka za słowa o Macierewiczu. Posłowie PiS domagali się ogłoszenia przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz przerwy i zwołania posiedzenia Konwentu Seniorów. Wniosek o przerwę został przez posłów odrzucony. Kopacz zgodziła się natomiast na kilkunastominutową przerwę na prośbę wicepremiera, szefa PSL Janusza Piechocińskiego.
Wniosek o komisję
Zgodnie z propozycją TR komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI (tzw. raportu Macierewicza), a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną w okresie 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r. Komisja miałaby też zbadać skutki tych działań. Wnioskodawcy postulują, aby komisja śledcza oceniła m.in. jakość uchwalonego prawa dot. likwidacji WSI, materialne i niematerialne szkody wyrządzone osobom, których nazwiska znalazły się w raporcie z weryfikacji WSI, zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa w wyniku opublikowania informacji o pracy wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, koszty funkcjonowania Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego, materialne i niematerialne straty ponoszone przez Polskę w wyniku opracowania raportu przez Macierewicza i jego upublicznienia przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Komisję śledczą Sejm powołuje bezwzględną większością głosów. W jej skład może wchodzić do 11 członków. Powinien on odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności
Autor: mac//gak / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl | Rafał Zambrzycki