Piotr Pogonowski, były szef ABW, został zatrzymany przez służby i będzie doprowadzony na posiedzenie komisji do spraw Pegasusa - poinformowała w poniedziałek rano Komenda Główna Policji. "To pierwsze zatrzymanie w historii tego Sejmu" - komentowała przewodnicząca komisji Magdalena Sroka.
Piotr Pogonowski nie stawił się trzykrotnie na posiedzenie komisji ds. Pegasusa, powołując się na wrześniowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską, uznające prace komisji za niekonstytucyjne. Po zasięgnięciu opinii ekspertów prawnych komisja stwierdziła, że sytuacja kwalifikuje się do zastosowania środków przymusu w postaci przymusowego doprowadzenia świadka. Pod koniec listopada warszawski sąd przychylił się do złożonego przez to gremium wniosku.
Piotr Pogonowski zatrzymany
Komenda Główna Policji poinformowała w poniedziałek rano, że Pogonowski został zatrzymany. "Wykonujemy czynności techniczne zlecone przez Sąd Okręgowy w Warszawie" - przekazał rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak.
"Zatrzymany został na podstawie nakazu wydanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie XII Wydział Karny z dnia 21 listopada 2024 r. o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu na posiedzenie sejmowej komisji śledczej" - napisał na X rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.
O zatrzymaniu Pogonowskiego informował także poseł Dariusz Joński w mediach społecznościowych. "Były szef ABW Piotr Pogonowski nie stawił się trzykrotnie przed komisją śledczą. Dziś został zatrzymany i zostanie doprowadzony na przesłuchanie przed komisję śledczą ds. Pegasusa" - napisał polityk KO na platformie X.
Zatrzymanie na platformie X komentował szef MSWiA Tomasz Siemoniak. "Każdy jest równy wobec prawa. Każdy" - podkreślił minister.
O sprawie jako pierwsza poinformowała redakcja RFM.
Jak dowiedział się reporter TVN24 Paweł Łukasik, Pogonowski przebywa na jednej z warszawskich komend, ale policja nie zdradza, gdzie dokładnie.- Trwają czynności związane z zatrzymaniem - poinformował Łukasik.
Jak ustalił, do zatrzymania Pogonowskiego doszło w miejscu jego zamieszkania. - Na podstawie decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie przekazany zostanie Straży Marszałkowskiej, która doprowadzi go na posiedzenie komisji.
Posiedzenie ma rozpocząć się o godzinie 10.
Sroka o "pierwszym zatrzymaniu w historii tego Sejm"
Szefowa komisji Magdalena Sroka (PSL) podkreśliła, że "jest to pierwsze zatrzymanie w historii tego Sejmu". W jej ocenie to nie jest powód do radości.
- Świadkowie niestawiający się na posiedzenie komisji niewątpliwie utrudniają jej pracę - powiedziała. - Konsekwentnie będziemy zgodnie z prawem dążyć do przesłuchania każdego ze świadków - dodała Sroka.
Pogonowski i sprawa zakupu systemu Pegasus
Piotr Pogonowski pełnił funkcję szefa ABW od 2016 do 2020 roku. Obecnie jest członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego, gdzie odpowiada za departamenty administracji, bezpieczeństwa oraz controllingu. W przeszłości był również dyrektorem gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego oraz bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy PiS w 2011 roku.
Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: byłego wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości, polityka Suwerennej Polski Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
Źródło: RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta