Pierwsze wyrzutnie HIMARS dotarły do Polski z USA. Na uroczystości zorganizowanej na wojskowym lotnisku w Warszawie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska negocjuje już ze Stanami Zjednoczonymi kolejną umowę na zakup blisko 500 HIMARS-ów.
W poniedziałek na lotnisku wojskowym na warszawskim Okęciu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski trafiły pierwsze z 20 zamówionych amerykańskich wyrzutni HIMARS. Szef MON przypomniał, że wyrzutnie trafią do 16 Dywizji Zmechanizowanej, stacjonującej przede wszystkim w województwie warmińsko-mazurskim.
Błaszczak o umowie: jestem optymistą
- Negocjujemy kolejną umowę w sprawie HIMARS-ów. Kongres USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni. Te wyrzutnie będą sprowadzone do Polski najszybciej, jak to możliwe i będą zamontowane na podwoziach Jelcza. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w ramach tego nowego, negocjowanego kontraktu odbywała się w Polsce współprodukcja HIMARS-ów, zarówno wyrzutni, jak i rakiet. To jest cel, jaki sobie stawiamy - powiedział Błaszczak.
CZYTAJ TAKŻE: W Polsce ma powstać "centrum HIMARS" >>>
Dodał, że "jest optymistą, jeśli chodzi o kolejną umowę". - Bardzo dobrą rozmowę odbyłem z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. (...) Jestem też po rozmowie z zarządem Lockheed Martina - powiedział szef MON.
Minister przypomniał, że niebawem w Toruniu ma powstać "akademia HIMARS", szkoląca żołnierzy w obsłudze wyrzutni, a także zajmująca się logistyką i serwisem tego sprzętu. - Wiemy, bo obserwujemy, co dzieje się na Ukrainie, że artyleria odgrywa kluczową rolę, (...) stąd też i nasze wysiłki związane ze zwiększeniem jej możliwości - dodał.
HIMARS - czym jest ten system?
M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to wysokiej mobilności system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu produkowany przez koncern Lockheed Martin. W odróżnieniu od zestawu MLRS Multiple Launch Rocket System montowanego na podwoziu gąsienicowym, HIMARS wykorzystuje podwozie kołowe. HIMARS i MARS znalazły się wśród typów uzbrojenia, którym Zachód wsparł Ukrainę.
Źródło: PAP