Posiedzenie raz na rok, dodatek do pensji co miesiąc. Podkomisja "powstała tylko po to, żeby pani poseł mogła dorobić"

Źródło:
TVN24
Pierwsze spotkanie podkomisji do spraw przemysłu obronnego od roku. Przewodnicząca co miesiąc dostaje dodatek do pensji
Pierwsze spotkanie podkomisji do spraw przemysłu obronnego od roku. Przewodnicząca co miesiąc dostaje dodatek do pensjiTVN24
wideo 2/5
Pierwsze spotkanie podkomisji do spraw przemysłu obronnego od roku. Przewodnicząca co miesiąc dostaje dodatek do pensjiTVN24

Po raz pierwszy od roku zebrała się w środę sejmowa podkomisja stała do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Za bycie przewodniczącą tej komisji posłanka klubu PiS Monika Pawłowska dostaje co miesiąc 10 procent uposażenia. - Wszystkie podkomisje są właśnie po to, żeby politycy PiS-u mieli więcej kasy w portfelu - ocenił rzecznik PSL Miłosz Motyka. 

Jak relacjonowała z Sejmu reporterka TVN24 Małgorzata Mielcarek, w środę po raz pierwszy od roku i po raz pierwszy na posiedzeniu merytorycznym zebrała się podkomisja stała do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Wcześniejsze trzy posiedzenia, które odbyły się od momentu powstania podkomisji w 2020 roku, miały charakter organizacyjny.

Środowe posiedzenie komisji trwało zaledwie 25 minut. Jak mówiła reporterka, posłowie opozycji byli rozczarowani.

Pytania do posłanki Pawłowskiej

Przed rozpoczęciem posiedzenia reporterka TVN24 Katarzyna Gozdawa-Litwińska próbowała pytać przewodniczącą Monikę Pawłowską, jaki jest sens funkcjonowania podkomisji, która się nie zbiera. - Zebrała się, widzi pani? - odpowiedziała posłanka.  

Reporterka zauważyła, że stało się to pierwszy raz od roku, od kiedy posłanka jest przewodniczącą. - Może pani stanąć tutaj, spokojnie uczestniczyć w komisji, która się zbiera - odparła Pawłowska.

Po zakończeniu posiedzenia Gozdawa-Litwińska ponownie próbowała pytać posłankę, dlaczego tak rzadko zwoływane są posiedzenia. Pawłowska milczała. 

Dodatek do pensji

Jako przewodniczącej podkomisji posłance Pawłowskiej przysługuje 10 procent jej miesięcznego wynagrodzenia, a więc nieco ponad 1200 złotych miesięcznie.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Sejm Wita. Poselskie metody pomnażania pieniędzy

Monika Pawłowska - kim jest?

Monika Pawłowska weszła do Sejmu z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej z rekomendacji Wiosny Roberta Biedronia. Po wyborach dołączyła do klubu Lewicy. W marcu 2021 roku poinformowała, że dołącza do Porozumienia Jarosława Gowina, ale nie weszła do klubu PiS, pozostając posłanką niezrzeszoną.

W sierpniu, kiedy Porozumienie wystąpiło ze Zjednoczonej Prawicy, wstąpiła do koła, które stworzyli politycy związani z Gowinem, jednak niedługo później je opuściła. W październiku 2021 roku dołączyła do klubu PiS.

Komentarze

Andrzej Rozenek (Koło Parlamentarne Lewicy Demokratycznej) pytany o funkcjonowanie podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP mówił, że "jest potrzebna wszystkim obywatelom, tak formalnie". - A nieformalnie myślę, że chodzi po prostu o to, żeby ktoś miał jakieś stanowisko albo żeby się coś odbywało, co jest fikcją. PiS tworzy państwo fikcyjne, państwo z kartonu i to jest jeden z elementów tego państwa - ocenił. 

- Tryb pracy tej podkomisji oceniam dokładnie tak samo jak działania pana ministra (obrony narodowej Mariusza - red.) Błaszczaka. Pan minister Błaszczak zniszczył polski przemysł obronny, dlatego trudno właściwie znaleźć uzasadnienie dla funkcjonowania tej podkomisji - powiedziała posłanka KO Izabela Leszczyna w rozmowie z TVN24. - Pani, która jest przewodniczącą tej podkomisji, tak naprawdę zaczynała karierę swoją w Sejmie zdaje się w zupełnie innym ugrupowaniu. Sądzę, że tę funkcję dostała w stylu typowym dla PiS-u, zwyczajnego przekupstwa czy korupcji politycznej, więc nie spodziewam się niczego dobrego - dodała.

Leszczyna: tryb pracy tej podkomisji oceniam dokładnie tak samo jak działania ministra Błaszczaka
Leszczyna: tryb pracy tej podkomisji oceniam dokładnie tak samo jak działania ministra BłaszczakaTVN24

- Jeśli się podkomisję powołuje, to musi mieć sens i musi pracować, bo inaczej powstaje wrażenie, że to jest tylko kwestia jakichś dodatków, które przewodniczący takiej podkomisji dostaje - zaznaczył wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak.

- Temat bardzo ważny, bo z tego, co wiem, wczoraj miała być mowa o programie "Miecznik", a wygląda to tak, jakby nie była ta kwestia dostatecznie poważnie traktowana. Myślę, że prezydium komisji obrony powinno wyciągnąć wnioski z tej sytuacji, bo tak nie powinno być - ocenił.  

"Myślę, że prezydium komisji obrony powinno wyciągnąć wnioski z tej sytuacji"
"Myślę, że prezydium komisji obrony powinno wyciągnąć wnioski z tej sytuacji"TVN24

Rzecznik PSL Miłosz Motyka ocenił, że "komisja powstała tylko i wyłącznie po to, żeby pani poseł mogła dorobić". - Podkomisje wszystkie są właśnie po to, żeby politycy PiS-u mieli więcej kasy w portfelu - powiedział Motyka. 

Rzecznik PSL: komisja powstała tylko po to, żeby posłanka Pawłowska mogła dorobić
Rzecznik PSL: komisja powstała tylko po to, żeby posłanka Pawłowska mogła dorobićTVN24

- Każdy poseł i posłanka musi patrzeć w lustro, codziennie wstawać i zastanawiać się, czy wykonuje swoje obowiązki. Jeżeli ktoś patrzy w lustro, widzi, że tych obowiązków nie wykonuje, to sam powinien wiedzieć, że tutaj należy przepraszać, a nie chować głowę w piasek - mówił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

- Podkomisja, w której posłanka Pawłowska jest szefową, powstała, bo trzeba było zapłacić cenę polityczną w postaci politycznego grosza za to, że się odeszło z jednej partii politycznej do drugiej partii politycznej. Z obozu opozycyjnego do obozu władzy. I za to to jest opłata, opłata w realnych pieniądzach, ale bez konieczności wykonywania realnej pracy - podkreślił.

"Każdy poseł i posłanka musi patrzeć w lustro"
"Każdy poseł i posłanka musi patrzeć w lustro"TVN24

- Wydaje mi się, że Monika Pawłowska trochę się pogubiła. Poszła tam, gdzie pójść nie powinna. Zawsze jest prosty sposób na to, żeby pokazać, że się ktoś nie zgadza ze swoją partią, nie oszukiwać wyborców, po prostu złożyć mandat. To byłoby najlepsze wyjście, a teraz krąży po korytarzach, przyjaźni się z dziwnymi ludźmi, dostaje dziwne fuchy jak ta komisja, za którą dostaje dodatek do pensji. Moim zdaniem nie było warto - ocenił poseł Lewicy Maciej Gdula.

Autorka/Autor:js/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie starszy kapitan Jarosław Belina potwierdził na antenie TVN24, że ze wstępnych doniesień ratowników z miejsca zdarzenia wynika, że jeden z pojazdów jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl