Piechociński umówił się z szefem Gazpromu. Chce konkretów ws. gazociągu

TVN24, GazpromSzef Gazpromu powinien sporo wyjaśnić wicepremierowi polskiego rządu

Janusz Piechociński spotka się pod koniec tygodnia z szefem Gazpromu i zapyta go o szczegóły, dotyczące ewentualnej budowy drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego. Wicepremier poinformował o tym w "Sygnałach dnia" w Polskim Radiu w czwartkowy poranek.

Minister gospodarki powiedział, że wybiera się na szczyt państw bałtyckich do Petersburga w piątek i tam postara się uzyskać dodatkowe informacje od szefa Gazpromu Aleksieja Millera, z którym "ma umówione spotkanie".

Polska mogłaby zarabiać na tranzycie

Piechociński powiedział w Polski Radiu, że "oczekuje", iż dojdzie do "wymiany informacji" między polskim Gaz Systemem (tylko on może budować gazociągi w kraju jako polska firma z kapitałem skarbu państwa - red.), a rosyjskim gigantem naftowym.

Sam uważa, że w projekcie Jamał-Europa II zaproponowanym przez prezydenta Władimira Putina w środę chodzi o "spięcie poprzez Polskę z gazociągiem ze Słowacji" gazociągów, które Gazprom kontroluje już w Rosji i na Białorusi.

Gdyby jednak Rosji zależało na pociągnięciu nowej nitki na zachód Europy, "równoleżnikowo", to - zdaniem szefa PSL - "Polska powinna wyrazić duże zainteresowanie, dlatego że zarabialibyśmy na tranzycie". Wicepremier dodał jednak, że "na osi wschód-zachód Europa nie sygnalizuje większego zapotrzebowania na gaz".

Podobnie jak minister skarbu Mikołaj Budzanowski w środę, Janusz Piechociński zwrócił też uwagę na to, że Polska sama "chce być wytwórcą energii elektrycznej i eksporterem", ma w planach wielki projekt wydobycia gazu łupkowego i ziemnego, a w kolejnych latach będzie też zwiększała koszty inwestycji w energię odnawialną.

O powrocie do pomysłu drugiej nitki gazociągu jamalskiego Putin mówił w środę. Miała być ona ułożona do końca 2001 roku, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę Nord Stream, nie zaczęto jej nawet projektować. Gazprom uzależnia tę inwestycję od wzrostu zapotrzebowania na gaz w Europie Środkowej i Północnej, przede wszystkim w Polsce.

Autor: adso//kdj / Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Gazprom

Pozostałe wiadomości