Ja'akow Liwne, izraelski ambasador w Polsce, nerwowo reaguje na oskarżenia dotyczące popełnienia przez Izrael zbrodni wojennej. Ujawniono wstępne wyniki audytu, który w styczniu ruszył w Lasach Państwowych. Poznaliśmy siódmego zwycięzcę polskich "Milionerów". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 4 kwietnia.
1. Ambasador Izraela nie żałuje wpisu
Pojawiają się pytania, dlaczego izraelska armia ostrzelała pojazdy, które były wyraźnie oznaczone jako należące do organizacji humanitarnej, a trasa przejazdu była uzgodniona z władzami. Wolontariusze próbowali uciekać. Siedmioro - w tym Polak - zginęło.
- To, co się wydarzyło wczoraj (nalot na konwój humanitarny w rzeczywistości wydarzył się 1 kwietnia, dwa dni przed nagraniem ambasadora - przyp. red.), nie było zbrodnią wojenną, tylko pomyłką - podkreślił w rozmowie z "Faktami" TVN Ja'akow Liwne, izraelski ambasador w Polsce.
Ambasador Izraela, zapytany o to, czy żałuje, że opublikował wpis w serwisie X, w którym odnosi się do incydentu z udziałem Grzegorza Brauna, podkreślił, że był to incydent, "którego nie można zignorować". - Antysemityzm nie jest czymś, co możemy ignorować. Musimy z nim walczyć. Napisałem to wczoraj, jest to prawdziwe dzisiaj i niestety będzie też jutro - stwierdził.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ambasador Izraela w Polsce nie żałuje swojego wpisu i podkreśla: to była pomyłka, nie zbrodnia wojenna
2. Sprawdzili wydatki Lasów Państwowych
Lasy Państwowe miały wydać prawie sto milionów złotych z publicznych pieniędzy w regionach, gdzie kampanię wyborczą do Sejmu prowadzili politycy Suwerennej Polski - informuje radiowa Jedynka, która ujawniła wstępne wyniki audytu, który w styczniu ruszył w Lasach Państwowych.
Jak ustalili dziennikarze, którzy dotarli do dokumentu, według audytorów nadleśnictwo w Rybniku od czerwca do października 2023 roku, czyli w samym środku kampanii wyborczej, wydało ponad milion złotych na organizację imprez, w których uczestniczył poseł Michał Woś.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawdzili wydatków Lasów Państwowych. Wstępne wyniki audytu
3. Znaleziono ciała dwóch kobiet, policja szuka sprawcy
W Spytkowicach (woj. małopolskie) w jednym z domów znaleziono ciała dwóch kobiet. St. sierż. Mateusz Lenartowicz z biura prasowego małopolskiej policji powiedział, że do budynku, w którym znajdowały się ciała kobiet, policjanci weszli z pomocą strażaków. - Było wejście siłowe - podał.
Policja publikuje wizerunek prawdopodobnego sprawcy i prosi o kontakt wszystkie osoby mające jakiekolwiek informacje o jego miejscu pobytu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: W domu znaleziono ciała dwóch kobiet. Policja publikuje wizerunek prawdopodobnego sprawcy
4. Padł milion w "Milionerach"
Tomasz Boruch został siódmym zwycięzcą polskich "Milionerów". Grę o milion rozpoczął we wtorkowym odcinku i drogę do finałowego pytania przeszedł bez większych problemów. Do ostatniego pytania, wartego milion złotych, dotarł z dwoma kołami ratunkowymi.
W historii polskiej edycji "Milionerów" już sześciu osobom udało się zdobyć główną nagrodę. Byli to doktorant Krzysztof Wójcik (2010), emerytowana nauczycielka Maria Romanek (2018), filolożka klasyczna Katarzyna Kant-Wysocka (2019), muzykolog Jacek Iwaszko (2021) i księgowy Tomasz Orzechowski (2022). Do tego grona 12 marca bieżącego roku dołączył również Mateusz Żaboklicki, a teraz 3 kwietnia Tomasz Boruch. Pytania za milion padły dotąd łącznie 32 razy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Droga do miliona i pytania, które sprawiły najwięcej kłopotów
5. Spółka Trumpa przetrwała dzięki pożyczkom sojusznika Putina
Spółka byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, Trump Media and Technology Group, przetrwała dzięki pożyczkom z banku na Karaibach finansującego przemysł pornograficzny.
Współwłaścicielem małego banku na wyspie Dominika jest rosyjsko-amerykański biznesmen objęty śledztwem w sprawie karnej - podaje w środę "The Guardian". Pod koniec 2021 roku Trump Media stanęło w obliczu kłopotów finansowych.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24