Grupa posłów PiS próbowała siłą wprowadzić do Sejmu byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wasika. Senat USA odrzucił pakiet z pomocą finansową dla Ukrainy. Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 8 lutego.
1. Przepychanki przed Sejmem
Grupa posłów PiS usiłowała wprowadzić do Sejmu, który tego dnia rozpoczął trzydniowe posiedzenie, byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Ponieważ nie uznają oni, że ich mandaty poselskie zostały wygaszone, chcieli wziąć udział w obradach Sejmu. Uniemożliwiła im to Straż Marszałkowska.
Politycy opozycji nie stosowali się do poleceń, doszło do szarpaniny. Na pytanie, czy Kamiński i Wąsik mieli prawo żądać wpuszczenia do Sejmu, odpowiedziała między innymi Sylwia Gregorczyk-Abram z inicjatywy Wolne Sądy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szef gabinetu Szymona Hołowni: będzie analiza pod katem naruszenia nietykalności cielesnej strażników
2. Rada nadzorcza PGE odwołała prezesa i wiceprezesów
Rada Nadzorcza PGE podjęła uchwały o odwołaniu ze składu zarządu spółki: Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu, Wandy Buk, wiceprezes zarządu ds. regulacji i Rafała Włodarskiego, wiceprezesa zarządu ds. wsparcia i rozwoju - poinformowała spółka w komunikacie.
"Ponadto Rada Nadzorcza Spółki w dniu 7 lutego 2024 r. podjęła uchwały o delegowaniu Członków Rady Nadzorczej: - p. Eryka Kosińskiego do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu Spółki na okres 3 miesięcy oraz o powierzeniu mu obowiązków Prezesa Zarządu Spółki, - p. Małgorzaty Banasik do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu Spółki na okres 3 miesięcy" - dodano.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rada Nadzorcza PGE odwołała prezesa i wiceprezesów
3. Senat USA odrzucił pakiet z pomocą finansową dla Ukrainy
W Senacie Stanów Zjednoczonych zabrakło poparcia do przyjęcia pakietu finansowego łączącego kwestie ochrony granic USA przed migracją oraz pomocy dla Kijowa w wojnie z Rosją.
Projekt upadł zgodnie z przewidywaniami po tym, jak przeciwko kompromisowi wypracowanemu po miesiącach negocjacji zwróciła się większość republikanów zachęcanych do tego przez Donalda Trumpa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Senat USA odrzucił pakiet z pomocą finansową dla Ukrainy. Ale Kongres nadal może zdecydować o wsparciu
4. Waszyngton zgadza się na sprzedaż Polsce radarów i aerostatów
Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce aerostatów z radarami do wczesnego ostrzegania i rozpoznania. Maksymalna wartość transakcji została wyceniona na 1,2 miliarda dolarów, czyli około 4,8 miliarda złotych po obecnym kursie. Radary mają służyć do wykrywania zagrożeń w przestrzeni powietrznej, na przykład rosyjskich pocisków manewrujących i bezzałogowców.
Odpowiedzialny za modernizację techniczną sił zbrojnych wiceminister obrony Paweł Bejda (PSL) poinformował, że zgoda dotyczy czterech aerostatów rozpoznawczych. "Wkrótce zakończenie negocjacji i podpisanie umowy. Po dostawie nowych systemów do Wojska Polskiego monitorowanie nieba wejdzie na zupełnie nowy poziom" - zapowiedział w serwisie X (dawniej Twitter).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mają wykrywać rosyjskie pociski. Waszyngton zgadza się na sprzedaż radarów i aerostatów
5. Komisja Europejska wszczyna procedurę naruszeniową przeciwko Polsce
Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu postępowania dotyczącego naruszenia obowiązków państwa członkowskiego przez Polskę. Według KE nasz kraj dokonał niepełnego wcielenia do porządku prawnego unijnej dyrektywy dotyczącej emisji przemysłowych.
"Działalność przemysłowa ma znaczący wpływ na środowisko i zdrowie. Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych ustanawia przepisy mające na celu zapobieganie i ograniczanie szkodliwych emisji przemysłowych do powietrza, wody i gleby, a także zapobieganie wytwarzaniu odpadów" - przypomniała Komisja w opublikowanym komunikacie.
Źródło: PAP, TVN24