Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

wypadek
Samolot pogotowia lotniczego rozbił się w Filadelfii
Źródło: Reuters

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

1. Wypadek prywatnego samolotu w Filadelfii

Samolot pogotowia lotniczego typu Learjet 55 rozbił się w piątek w mieszkalnej części Filadelfii niedaleko centrum handlowego. Jak poinformowała Federalna Administracja Lotnictwa, do katastrofy doszło ok. 18.30 czasu lokalnego (godz. 0.30 w Polsce) tuż po starcie maszyny z regionalnego lotniska Norhteast Philadelphia. Zarejestrowany w Meksyku samolot był w drodze do Springfield w stanie Missouri.

Czytaj więcej: Prywatny samolot rozbił się w Filadelfii. Na pokładzie było sześć osób, w tym dziecko

Lotnicze pogotowie ratunkowe Jet Rescue Air Ambulance z siedzibą w Meksyku i posiadające licencję na prowadzenie działalności w Stanach Zjednoczonych poinformowało, że na pokładzie samolotu było czterech członków załogi (dwóch pilotów i ratowników), pacjentka i jej matka. Według telewizji NBC, obecna na pokładzie dziewczynka i jej matka wracały do miasta Tijuana w Meksyku po leczeniu zagrażającej życiu choroby dziecka.

Zginęły wszystkie osoby przebywające na pokładzie. Oprócz nich ucierpieli także ludzie w miejscu upadku samolotu. NBC podała w późniejszej informacji, że rannych zostało sześć osób. Trzy z nich pozostają w szpitalach, trzy zostały z niego wypisane.

2. Nie żyje kompozytor i pianista Wojciech Trzciński

Wojciech Trzciński był kompozytorem muzyki rozrywkowej, filmowej i teatralnej, aranżerem, pianistą i gitarzystą, dyrygentem i producentem muzycznym. Był jednym z pomysłodawców nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyki, założycielem prywatnego, niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny, za którego utworzenie otrzymał Paszport Polityki i Nagrodę Kisiela.

Napisał przeszło 300 piosenek estradowych, z których wiele stało się przebojami.

Piosenki Trzcińskiego wykonywali tacy artyści jak między innymi Anna Jantar, Krystyna Prońko, Zdzisława Sośnicka, grupa Alibabki, Halina Frąckowiak i Krzysztof Krawczyk. Artysta stworzył także musical, oratorium "Kolęda Nocka", baśń muzyczną "Królowa śniegu", muzykę do spektakli teatralnych i filmów, do takich obrazów jak między innymi "Krzyk" (reż. Barbara Sass), "Kobieta i kobieta" (reż. Ryszard Bugajski, Janusz Dymek) i "Halo, Szpicbródka" (reż. Janusz Rzeszewski, Mieczysław Jahoda).

Czytaj też: Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Miał 75 lat.

3. Tragiczny wypadek na A2

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Czytaj więcej: Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Do zderzenia forda i toyoty doszło około godziny 19 na 415 kilometrze autostrady A2 w kierunku Poznania między Wiskitkami a Skierniewicami w pobliżu miejscowości Miedniewice (woj. mazowieckie).

Wypadek na A2
Wypadek na A2

4. Trump nałożył cła

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe

Informacja o nałożeniu ceł została potwierdzona w sobotnim komunikacie Białego Domu. Rozporządzenie przewiduje nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10-procentowym oraz dodatkowych 10 procent ceł na towary z Chin.

Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe

5. Masowe protesty w Serbii

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

1 listopada ubiegłego roku runęła przednia część dachu, mieszcząca się nad głównym wejściem do budynku dworca kolejowego w Nowym Sadzie na północy Serbii. W wyniku katastrofy zginęło 15 osób. Po tragedii w kraju trwa fala protestów. Jak podaje Reuters, prokuratorzy o katastrofę oskarżyli 13 osób, ale protestujący, partie opozycyjne i wielu Serbów obwinia za tragedię korupcję w rządzie oraz środowisko prezydenta Aleksandara Vuczicia. Po fali masowych protestów Vuczić wezwał rząd do przeprowadzenia "pilnej rekonstrukcji". Dodał, że oczekuje wymiany co najmniej połowy gabinetu.

Protesty w Serbii
Protesty w Serbii
Źródło: ANDREJ CUKIC/EPA/PAP

Protestujący od początku listopada Serbowie domagają się pociągnięcia do odpowiedzialności politycznej i karnej winnych katastrofy w Nowym Sadzie.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: