W Wieruszowie, mieście nazywanym "Polską w pigułce", odbyły się prawybory. Złota reprezentacja polskich siatkarzy wróciła do kraju z mistrzostw Europy. Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął pięciodniową wizytę w USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek.
1. Trzecie prawybory w Wieruszowie
Miejscowość leżąca na południowo-zachodnich krańcach woj. łódzkiego była w niedzielę stolicą polskiej polityki. Nazywana jest "Polską w pigułce", bo dotychczasowe wyniki prowadzonych w niej prawyborów były zbliżone do tych, jakie później występowały w wyborach parlamentarnych.
W niedzielę ze zwycięstwa cieszyli się politycy Koalicji Obywatelskiej, którzy uzyskali 34,08 proc. głosów i nieznacznie wyprzedzili Prawo i Sprawiedliwość (32,32 proc.). Podium zamknęła Trzecia Droga (11,94 proc.). Frekwencja wyniosła 19,27 proc.
Czytaj więcej: Każdy z ich głosów jest wart mniej więcej tyle, co cztery tysiące głosów w "normalnych" wyborach.
2. Mistrzowskie powitanie bohaterów
Polscy siatkarze w sobotnim finale w Rzymie pokonali broniących tytułu Włochów 3:0 i sięgnęli po drugie mistrzostwo Europy (poprzednio zwyciężyli w 2009 roku). W niedzielę w hali przylotów warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina ich przywitało mnóstwo kibiców.
- Życzę sobie, byśmy za rok się spotkali znowu i świętowali taki sam medal - wybiegł myślami do igrzysk olimpijskich w Paryżu prezes PZPS Sebastian Świderski. Olimpijski turniej kwalifikacyjny odbędzie się w dniach 30 września - 8 października w Chinach.
Czytaj więcej: Kurek dał pokaz na konferencji. Cała sala pękała ze śmiechu
3. Andrzej Duda w Nowym Jorku
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w niedzielę nad ranem polskiego czasu do Nowego Jorku rozpoczynając pięciodniową wizytę z okazji tygodnia wysokiego szczebla inaugurującego 78. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Tego dnia spotkał się między innymi z Polonią oraz odznaczył łącznie 16 zasłużonych działaczy polonijnych.
W drugim dniu pobytu polski przywódca spotka się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Weźmie też udział w otwarciu Szczytu dotyczącego Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz w recepcji organizowanej z okazji 50. rocznicy przystąpienia Niemiec do ONZ.
Czytaj dalej: Plan wizyty prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych
4. 84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicę wyprowadzenia wojsk sowieckich z Polski, które odbyły się pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru w Legnicy.
- 17 września to dla Polaków wyjątkowo bolesna data. 1939 roku zupełnie niespodziewanie wojska sowieckie wkroczyły na wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Rozpoczęła się realizacja postanowień zawartych w układzie Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku - przypomniała marszałek Sejmu.
Uroczystości miały też miejsce przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie na Muranowie.
5. Śmierć członków greckiej ekipy ratunkowej w Libii
Początkowo informowano o czterech, a w nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu grecka armia powiedziała o trzech członkach greckiej ekipy ratunkowej w dotkniętej powodziami Libii, którzy zginęli w wypadku drogowym. Dwóch uważa się za zaginionych.
Do tragedii doszło wkrótce po przybyciu ratowników, którzy mieli brać udział w akcjach pomocy po niszczycielskich powodziach. Przewożący 19-osobowy grecki zespół autobus był w drodze z Bengazi do oddalonej o 300 km na wschód Derny, zderzył się czołowo z ciężarówką, w wyniku czego oba pojazdy stanęły w płomieniach.
Źródło: tvn24.pl, PAP