Prokuratura Krajowa powołała zespół do spraw Pegasusa

Prokuratura Krajowa
Sroka: Jarosław Kaczyński będzie pierwszym świadkiem komisji śledczej do spraw Pegasusa
Źródło: TVN24

Prokuratura Krajowa powołała zespół prokuratorów do badania używania Pegasusa. Będzie działał w ramach zwalczania przestępczości zorganizowanej - ustalił dziennikarz TVN24 i "Superwizjera" TVN Maciej Duda.

Prokuratura Krajowa poinformowała w opublikowanym później komunikacie, że "zarządzeniem z dnia 20 lutego 2024 r. Prokurator Generalny wyznaczył Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie do prowadzenia wszystkich postępowań dotyczących zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości wykorzystania oprogramowania 'Pegasus'".

Jak dodała PK, "sprawę prowadzić będzie zespół prokuratorów wyspecjalizowanych w prowadzeniu tego rodzaju postępowań". Skład zespołu jest w trakcie ustalania.

"Na początkowym etapie zespół zajmie się rozpoznaniem wszystkich zawiadomień z terenu całego kraju dotyczących wykorzystania oprogramowania 'Pegasus'" - przekazano.

CZYTAJ: Pegasus. "Cybernarzędzie w rękach piromana", w tle polityczny pożar. Co wiemy o sprawie

Komisja śledcza do spraw Pegasusa

Sprawą używania systemu Pegasus zajmuje się także powołana w Sejmie komisja śledcza. Jej celem jest zbadanie legalności, prawidłowości i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 roku do dnia 20 listopada 2023 roku.

CZYTAJ: Komisja śledcza do spraw Pegasusa zdecydowała. Lista osób wezwanych na świadków

Sprawa inwigilacji Pegasusem

O zakupie nowoczesnego systemu do inwigilacji poinformował jako pierwszy, już we wrześniu 2018 roku, dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński. Pod koniec 2021 roku grupa badaczy z Citizen Lab, działająca przy Uniwersytecie w Toronto, wskazała osoby w Polsce inwigilowane oprogramowaniem Pegasus - w tym ówczesnego senatora KO Krzysztofa Brejzę.

W styczniu 2022 roku NIK ujawniła faktury za "zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości" na łączną kwotę 25 milionów złotych. Finanse na ten zakup Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało z Funduszu Sprawiedliwości. W komunikacie NIK nie sprecyzowano, o jakie urządzenie chodzi. Izba zaznaczyła jednak, że "środki z Funduszu Sprawiedliwości nie mogły zostać przekazane CBA".

Później zakup oprogramowania Pegasus potwierdził sam prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: