Wszystko, co wiemy o Pegasusie

Źródło:
tvn24.pl
Pytania o działania służb w sprawie wykorzystywania Pegasusa
Pytania o działania służb w sprawie wykorzystywania PegasusaTVN24
wideo 2/21
Pytania o działania służb w sprawie wykorzystywania PegasusaTVN24

System Pegasus umożliwia pełne i zdalne przejęcie kontroli nad zainfekowanym telefonem, co zapewnia niemal całkowitą inwigilację jego właściciela. Sądy, które wydają zgody na kontrole operacyjne, nie są informowane, że Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie korzystało właśnie z Pegasusa.

Z informacji tvn24.pl, potwierdzonych w niezależnych od siebie źródłach, wynika, że system Pegasus umożliwia zdalne przejęcie kontroli nad telefonem i następnie:

- reset urządzenia; - odinstalowywanie aplikacji; - debugowanie; - rejestrację i wstrzymanie rejestracji otoczenia; - rozpoczęcie i zatrzymanie nagrywania ekranu; - zrobienie zrzutu ekranu; - zrobienie zdjęcia przednią i tylną kamerą; - nagrywanie oraz wstrzymanie nagrywania przednią i tylną kamerą; - rozpoczęcie oraz wstrzymanie transmisji na żywo.

Oprócz tych funkcji Pegasus umożliwia śledzenie właściciela poprzez wbudowany w telefonie GPS, wgląd w kontakty, zapisane zdjęcia i filmy, a także czaty i rozmowy prowadzone poprzez popularne komunikatory szyfrujące treść rozmów.

Jednak nie tylko przejęcie zdalnej kontroli nad telefonem stanowi o "rewolucyjności" tego oprogramowania. Według naszych rozmówców ze świata służb specjalnych jego unikalność polega na tym, że z procesu "podsłuchiwania" eliminowani są operatorzy telekomunikacyjni.

- W przypadku wniosku do sądu o klasyczny podsłuch rozmów telefonicznych często konieczne jest następnie zwrócenie się do operatorów telekomunikacyjnych, by fizycznie włączyli podsłuch. Pegasus eliminuje to ogniwo. To pokusa do nielegalnego używania Pegasusa - ocenia jedno z naszych źródeł.

CZYM JEST PEGASUS? ZOBACZ MATERIAŁY REPORTERÓW MAGAZYNU "CZARNO NA BIAŁYM"

NIK: zakup niezgodny z prawem

W Polsce system Pegasus kupiło Centralne Biuro Antykorupcyjne jeszcze w 2018 roku i jako jedyna formacja jest dotąd jego użytkownikiem. Kulisy tej transakcji, sfinansowanej głównie ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, ujawniliśmy w tvn24.pl we wrześniu 2018 roku.

To wygląda, jakby CBA przyjęło dotację i w zamian nie będzie sprawdzać, jak minister sprawiedliwości dzieli setki milionów, które leżą na kontach tego funduszu. Bo jak CBA może to robić, skoro sama pokusiła się i złamała prawo?

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli przyjmując dotację z Funduszu Sprawiedliwości, ówczesny Szef CBA Ernest Bejda (aktualnie członek zarządu PZU SA) złamał prawo. Artykuł 4 punkt 1 ustawy o służbie antykorupcyjnej brzmi bowiem: "Działalność CBA jest finansowana z budżetu państwa", tymczasem środki z Funduszu Sprawiedliwości nie wchodzą w skład budżetu państwa.

Postępowanie o złamanie dyscypliny finansów publicznych przez Ernesta Bejdę trwało kolejne dwa lata - aż do 14 września 2020 roku. Wtedy wiceminister finansów Piotr Patkowski, główny rzecznik dyscypliny finansów publicznych, zakończył postępowanie.

"Oceniając szkodliwość dla finansów publicznych zarzucanego CBA czynu wzięto pod uwagę, że w 2017 roku przepisy prawa mogły być niejednoznacznie interpretowane. Dlatego postępowanie zakończyło się odmową wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Odmowa nastąpiła z uwagi na znikomą szkodliwość dla finansów publicznych, a nie stwierdzenie, że nie doszło do naruszenia przepisów" - taką informację przekazało nam biuro prasowe resortu finansów, pytane o finał postępowania w sprawie Ernesta Bejdy.

Żaryn: wszystko zgodnie z prawem

Według naszych rozmówców ze służb, Pegasus jest uruchamiany zdalnie, do zainfekowania telefonu nie jest potrzebna żadna reakcja właściciela, nie musi on klikać w żaden przesłany mu link czy choćby odczytywać przesyłaną mu wiadomość.

W oficjalnej wypowiedzi dla PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn nie zaprzeczył, że CBA użytkuje ten system. Skupił się jedynie na prawnych kwestiach.

- W Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd - powiedział Żaryn. Dodał, że "te procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem". Odmówił jednak zajęcia stanowiska w kwestii tego, jakie konkretne metody operacyjne bądź narzędzia do ich stosowania są wykorzystywane w Polsce.

Żaryn: w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach
Żaryn: w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkachTVN24

Rzeczywiście prawo pozwala w Polsce służbom specjalnym (ABW, SKW, CBA) i mundurowym na stosowanie różnych form kontroli operacyjnej: podsłuchu telefonicznego, kontroli korespondencji internetowej, podglądu i podsłuchu pomieszczeń.

To możliwe nawet wtedy, gdy nie toczy się żadne śledztwo w prokuraturze, a funkcjonariusze dopiero rozpracowują działalność przestępczą.

Ustawa nakłada jednak obowiązek na szefa danej służby, by za pośrednictwem prokuratury za każdym razem kierował wniosek do sądu o zgodę na rozpoczęcie kontroli. Sam wniosek powinien zawierać pogłębione uzasadnienie, wskazujące m.in., że do przestępstwa doszło lub dochodzi oraz że inne metody pracy śledczych nie przyniosły efektów.

- W naszych wnioskach po prostu nie ujawniamy sądowi, że będziemy używać Pegasusa - mówią nam zgodnie byli i aktualni funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Eksperci: Pegasus niezgodny z prawem

To o tyle istotne, że w ocenie wielu ekspertów zgodnie z prawem nie można w Polsce używać systemu o tak potężnych możliwościach jak Pegasus.

- Kontrola operacyjna i kontrola procesowa (zarządzana przez prokuratora, na potrzeby trwającego już śledztwa - red.), na którą zezwala sąd jest dokonywana przez operatora, który dysponuje danymi naszych telefonów. Operatorzy jako tacy dysponują konkretnymi urządzeniami, konkretnymi możliwościami udostępniania zawartości naszych telefonów, stron internetowych czy też wszystkich innych środków przekazu. Sądowi te wszystkie okoliczności są znane i we wniosku [do sądu - red.] powinno być wskazane, który operator, przy pomocy jakich narzędzi będzie dokonywał tej kontroli - tłumaczyła sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", która we wtorek była gościem w "Faktach po Faktach" TVN24.

Sędzia Morawiec wskazała, że sąd "nie może wydać zgody na kontrolę operacyjną Pegasusem". - Pegasus jest wyjątkowym systemem, który ma być wykorzystywany zgodnie z licencją, ze swoim przeznaczeniem, tylko w wyjątkowych sytuacjach - podkreśliła. Dodała, że "w normalnym postępowaniu procesowym, operacyjnym, takie zezwolenia [na użycie tego oprogramowania - red.] są niemożliwe, a używane w ten sposób dowody nie mogą stanowić dowodu przed sądem".

Dopytywana, czy to oznacza, że nie można legalnie użyć Pegasusa, odparła, iż "naszym zdaniem nie można".

Morawiec: naszym zdaniem nie można legalnie użyć systemu Pegasus
Morawiec: naszym zdaniem nie można legalnie użyć systemu PegasusTVN24

Podobnego zdania jest Paweł Wojtunik. - Materiałów zdobytych za pośrednictwem Pegasusa nie będzie można użyć przed sądem, podczas ewentualnego procesu. Zatem w jakim celu są one gromadzone, przetwarzane? - pyta.

Jednak CBA w 2014 roku, czyli w czasie, w którym kierował nim Wojtunik, kupiło za 250 tysięcy euro dość podobnie działające oprogramowanie szpiegowskie. Opinia publiczna dowiedziała się o sprawie, gdy hakerzy włamali się do włoskiego twórcy tego trojana, firmy Hacking Team. Wypłynęła wtedy lista klientów, na której widniało właśnie polskie CBA.

Według naszych informacji trojana zastosowano wtedy co najwyżej dwa razy, ostatecznie go porzucając. Decyzja taka zapadła po konsultacjach z prokuratorami i sędziami, którzy ocenili, że oprogramowanie zbyt głęboko ingeruje w komputery - dając CBA pełen dostęp, włącznie z możliwością instalowania aplikacji bądź umieszczania plików. Uznano, że polskie prawo (które od tamtej pory nie zmieniło się) nie zezwala na taką formę inwigilacji.

Szpiegowanie szpiegujących?

Na kolejny problem związany z używaniem w Polsce Pegasusa zwracał uwagę były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie twórca Narodowego Centrum Kryptologii generał Krzysztof Bondaryk. Oceniał, że polskie służby nie były w stanie zapewnić integralności systemu - czyli tego, że nie przekazuje on danych również do swojego producenta, izraelskiej firmy NSO.

Bondaryk: polskie systemy teleinformatyczne są przedmiotem różnego typu ataków
Bondaryk: polskie systemy teleinformatyczne są przedmiotem różnego typu atakówTVN24

- Właśnie dlatego systemu nie chciała kupić Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, największa polska służba specjalna o najszerszym spektrum zwalczanych zagadnień: od przestępczości ekonomicznej przez terroryzm po szpiegostwo - słyszymy od rozmówcy ze służb specjalnych.

Wiadomo, że CBA nie kupowało Pegasusa bezpośrednio od izraelskiego NSO. Pośrednikiem była warszawska firma informatyczna, specjalizująca się właśnie w cyberbezpieczeństwie.

Jej rola ograniczyła się do spolszczenia interfejsu, przeprowadzenia szkoleń dla funkcjonariuszy CBA i aktualizację aplikacji.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom, wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

Prezydent USA Joe Biden ocenił w przemówieniu do narodu, że USA są "w punkcie zwrotnym". Powiedział, że planuje spędzić następne sześć miesięcy na wykonywaniu swojej pracy, koncentrując się na obniżeniu kosztów życia rodzin, rozwoju gospodarki, obronie wolności osobistych i praw obywatelskich, od prawa do głosowania po prawo wyboru.

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Źródło:
PAP

883 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otrzymaliśmy wyraźny sygnał, że Chiny popierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz potwierdzenie, że nie dostarczają Rosji uzbrojenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wizytę szefa MSZ swego kraju Dmytra Kułeby w Chinach. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

Źródło:
PAP

Roman Giertych zapowiada wystąpienie kolejnego sygnalisty na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS. Kampania Kamali Harris bije rekordy pod względem zgromadzonych środków. Premier Izraela Benjamin Netanjahu apelował w amerykańskich Kongresie o powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 lipca.

Zapowiedź Giertycha, rekord Kamali, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Zapowiedź Giertycha, rekord Kamali, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

W poniedziałek hiszpański sąd wezwał premiera Pedro Sancheza do złożenia zeznań w charakterze świadka w sprawie korupcyjnej dotyczącej jego żony Begony Gomez. Szef rządu zapowiedział, że przedstawi swoje zeznania, ale na piśmie.

Premier będzie zeznawać w sprawie żony, ale postawił warunek

Premier będzie zeznawać w sprawie żony, ale postawił warunek

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które możliwe są już wczesnych godzin porannych. Synoptycy prognozują również silne opady deszczu.

Niebezpiecznie na wschodzie Polski. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie na wschodzie Polski. IMGW ostrzega

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek o godzinie 16 zostanie przedstawiony raport z prac komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych - przekazał były przewodniczący tej komisji, europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Mówił, że złożonych zostanie kilkanaście zawiadomień do prokuratury, które będą dotyczyć między innymi byłego premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dodał, że tym politykom grozi "do 10 lat pozbawienia wolności". W ich kontekście przytoczył dwa artykuły Kodeksu karnego, o których ma być mowa w zawiadomieniach.

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Źródło:
TVP Info, tvn24.pl, PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Od czterech do sześciu brytyjskich myśliwców Eurofighter będzie pełnić służbę w Polsce w 2025 roku w ramach misji Baltic Air Policing. Na wschodnią granicę trafią zaś żołnierze Zjednoczonego Królestwa z jednostki inżynieryjno-technicznej, by ocenić jak wesprzeć Polskę przy budowie Tarczy Wschód - przekazał szef MON po rozmowach ze swoim brytyjskim odpowiednikiem.

Brytyjskie myśliwce będą pełnić u nas misję, a na wschodniej granicy Polski pojawi się brytyjska jednostka

Brytyjskie myśliwce będą pełnić u nas misję, a na wschodniej granicy Polski pojawi się brytyjska jednostka

Źródło:
PAP

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

- Prezydent Andrzej Duda ma jedną z ostatnich szans naprawienia swojej reputacji i reputacji urzędu prezydenckiego po tym, co robił przez lata z Trybunałem Konstytucyjnym i z całym wymiarem sprawiedliwości w Polsce - powiedział premier Donald Tusk, pytany o to, jak zamierza przekonać prezydenta do podpisania ustaw dotyczących TK. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że przyjęcie tych ustaw to "próba zniesienia Trybunału Konstytucyjnego".

Tusk o "jednej z ostatnich szans" prezydenta, Kaczyński o "próbie zniesieniu Trybunału"

Tusk o "jednej z ostatnich szans" prezydenta, Kaczyński o "próbie zniesieniu Trybunału"

Źródło:
PAP

Do tragicznego zdarzenia doszło na plaży w Dziwnówku. Nie żyje 48-latek, który wszedł do wody mimo czerwonej flagi.

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

Senat chce uwzględnić tak zwane prawo Romea i Julii w zmieniającej definicję zgwałcenia nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o relację seksualną między małoletnimi, których wiek jest zbliżony do tak zwanego wieku zgody, czyli do 15 lat. - Sprzeciw musi budzić stworzenie pola dla choćby potencjalnej odpowiedzialności dzieci jak za zbrodnię za czyny związane z wzajemnymi relacjami seksualnymi w wieku zbliżonym do tak zwanego wieku zgody - podkreślała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Źródło:
PAP

- Znam swoje miejsce w szeregu, w przeciwieństwie do wielu liderów Prawa i Sprawiedliwości pamiętam, dzięki komu nastąpiła dobra zmiana w 2015 roku - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Zapytany o to, jak reaguje, kiedy niektórzy nazywają go "wiceprezydentem", odparł: - To jest raczej mówione po to, żeby mi zaszkodzić.

Mastalerek "wiceprezydentem"? "Znam swoje miejsce w szeregu"

Mastalerek "wiceprezydentem"? "Znam swoje miejsce w szeregu"

Źródło:
TVN24

Roman Giertych zapowiada, że "jeżeli nie zdarzy się nic niespodziewanego", to w czwartek na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS wystąpi "kolejny sygnalista". "Wiele już rzeczy o PiS słyszałem, ale ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach" - napisał Giertych na platformie X.

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Źródło:
tvn24.pl

Z Korei Północnej do Rosji wysłano ponad pięć milionów pocisków artyleryjskich na potrzeby inwazji na Ukrainę - powiedział południowokoreański minister obrony Szin Won Sik. Zaznaczył, że to początek zacieśniania stosunków.

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Gigantyczna przesyłka pocisków z Korei Północnej do Rosji. "Sprawy nabrały tempa"

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przemówił w środę przed amerykańskim Kongresem. - Irańska "oś terroru" zagraża cywilizowanemu światu, USA i Izrael muszą się jej wspólnie przeciwstawić, dlatego powinny utworzyć nowy antyirański sojusz - oświadczył. W związku z wizytą polityka w Waszyngtonie wzmocniono środki bezpieczeństwa. Podczas jednego z protestów użyto gazu łzawiącego.

Netanjahu w Kongresie. Premier Izraela zapowiada powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi

Netanjahu w Kongresie. Premier Izraela zapowiada powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi

Źródło:
PAP, Reuters
"Uśpione NATO" i pokój dla Ukrainy?

"Uśpione NATO" i pokój dla Ukrainy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

"W pokoju obok" - anglojęzyczny debiut Pedro Almodovara, "Queer" Luki Guadagnino, "Maria" Pablo Larraina, a nade wszystko druga część filmu, który triumfował w Wenecji w 2019 roku - "Joker: Folie à Deux" Todda Phillipsa, znajdą się w Konkursie Głównym zbliżającego się festiwalu filmowego w Wenecji. Na czele jury, w którym zasiada między innymi Agnieszka Holland, stanie francuska gwiazda kina Isabelle Huppert.

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Źródło:
Biennale Cinema 2024, "Variety", "IndieWire", tvn24.pl

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl