TVN24 | Polska

Prymas Polski gotowy na współpracę z komisją do spraw pedofilii. Są jednak "poważne wątpliwości"

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Trela: komisja do spraw pedofilii powinna działać, dlatego że księży pedofilów w naszym kraju jest co niemiara
Trela: komisja do spraw pedofilii powinna działać, dlatego że księży pedofilów w naszym kraju jest co niemiaraTVN24
wideo 2/19
TVN24Trela: komisja do spraw pedofilii powinna działać, dlatego że księży pedofilów w naszym kraju jest co niemiara

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak jest gotowy przekazać komisji do spraw pedofilii informacje o liczbie spraw dotyczących wykorzystania seksualnego osób poniżej 15. roku życia, zgłoszonych Kościołowi w Polsce - przekazało biuro delegata KEP do spraw ochrony dzieci i młodzieży. Zaznaczono jednak, że udostępnienie "kopii całości akt kanonicznych procesów karnych" budzi wątpliwości prawne.

W poniedziałek, 10 maja odbyło się spotkanie zespołu kierowanego przez prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży z Państwową Komisją ds. Pedofilii. Celem spotkania było "omówienie warunków i zasad współpracy" - podano w komunikacie opublikowanym we wtorek przez biuro delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Delegat KEP gotowy przekazać informacje o liczbie spraw

"Wyrażając wolę współdziałania, Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży jest gotowy przekazać Państwowej Komisji informacje o liczbie spraw dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich poniżej 15. roku życia zgłoszonych Kościołowi w Polsce" - napisano w oświadczeniu.

Jak dodano, "strona kościelna jest świadoma obowiązku powiadamiania o tych przestępstwach państwowych organów ścigania i podejmuje z nimi współpracę zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem".

CZYTAJ TAKŻE: Kardynałowie i biskupi będą sądzeni w sprawach karnych jak świeccy. Papież zdecydował >>>

Kwestia udostępnienia kopii akt "budzi poważne wątpliwości"

Napisano jednak, że "kwestia udostępnienia Państwowej Komisji kopii całości akt kanonicznych procesów karnych budzi poważne wątpliwości zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego".

"Od strony prawa państwowego zastrzeżenia budzi brak wskazania jasnej podstawy prawnej, na której opiera się prośba o wydanie akt. Wyjaśnienia wymaga także kwestia ochrony wrażliwych danych osobowych zawartych w aktach spraw kościelnych" - wskazano. Jak czytamy w komunikacie, "sprawy te były przedmiotem dyskusji z Państwową Komisją, jednak wymagają dalszego doprecyzowania i pogłębienia".

"Na gruncie prawa kościelnego istnieje potrzeba rozstrzygnięcia, czy zniesienie sekretu papieskiego dotyczy postępowań sprzed dnia wejścia w życie decyzji papieża Franciszka, a także doprecyzowania zakresu obowiązującej tajemnicy urzędowej" - uznano.

"Ponieważ wątpliwości wiążą się z interpretacją papieskiej 'Instrukcji o poufności procedur prawnych' z dnia 17 grudnia 2019 r., w najbliższym czasie Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zwróci się do Stolicy Apostolskiej o stosowną wykładnię" - dodano.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Sekret papieski nie będzie już wymówką biskupów zamiatających sprawy pod dywan" >>>

Prymas Polski abp Wojciech Polak - jak podano w komunikacie - "wyraża nadzieję na dobrą współpracę z Państwową Komisją w zakresie przeciwdziałania pedofilii i ochrony osób małoletnich w społeczeństwie, w tym także w Kościele katolickim".

W odpowiedzi na skierowane w lutym i marcu przez prof. Błażeja Kmieciaka, przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii pisma adresowane do oficjałów sądów kościelnych i biskupów diecezjalnych w Polsce, Konferencja Episkopatu Polski 11 marca wyznaczyła zespół kierowany przez abp. Wojciecha Polaka do kontaktu z komisją.

Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości