Wojskowe parady, wspólne msze oraz uroczyste odprawy wart to tylko niektóre z elementów obchodzonego w Polsce Święta Niepodległości. W Poznaniu popołudniu rozpoczęła się zabawa - imieniny ulicy św. Marcin, a we Wrocławiu, każdy mógł otrzymać darmową wejściówkę do muzeum.
Modlitwa za ojczyznę w Farze Poznańskiej, złożenie kwiatów pod tablicami poświęconymi marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Paderewskiemu i Franciszkowi Ratajczakowi, pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oraz apel pamięci złożyły się na uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu. Po południu zaś rozpoczęła się zabawa - imieniny ulicy św. Marcin.
Barwny korowód w Poznaniu
Uroczystość patriotyczną rozpoczął koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Na Starym Rynku pojawiły się pododdziały wojskowe, policja, strażacy, kombatanci, poczty sztandarowe i harcerze. Patriotyczne uroczystości zakończyła defilada pododdziałów, która przeszła pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, aby tam złożyć kwiaty.
Bezpośrednio po uroczystościach patriotycznych, w kościele św. Marcina mszą rozpoczęły się obchody imienin ulicy noszącej imię świętego. Po południu ulicą sprzed kościoła do Zamku przeszedł barwny korowód z udziałem jadącego na koniu aktora, odgrywającego św. Marcina.
Wspólne pieczenie rogali...
Na placu przed Zamkiem św. Marcin otrzymał z rąk prezydenta Ryszarda Grobelnego klucz do bram miasta, co było sygnałem do rozpoczęcia ostatniej przed zimowymi chłodami ulicznej zabawy w Poznaniu.
Podczas festynu oprócz wielu konkursów i quizów atrakcją jest też wspólne pieczenie świętomarcińskich rogali - lokalnego przysmaku, którego w okolicach 11 listopada zjada się ponad 400 ton. Występuje kilka zespołów muzycznych, a gwiazdą wieczoru będzie były wokalista grupy Genesis - Ray Wilson.
Kraków świetuje u stóp Wawelu
W Krakowie po mszy w Katedrze Wawelskiej uczestnicy obchodów przeszli na położony u stóp Wawelu plac przy kościele św. Idziego. Tam odbyła się uroczystość nadania placowi imienia o. Adama Studzińskiego. Pod Krzyżem Katyńskim, stojącym na placu Studzińskiego, uczestnicy uroczystości złożyli wieniec, a następnie w rzęsistym deszczu przeszli w pochodzie patriotycznym Drogą Królewską na plac Matejki. Tam złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zakończyły się defiladą kompanii honorowych oraz pododdziałów wojska i służb mundurowych z Krakowa i Małopolski.
Podczas obchodów wokół krakowskich Plant jeździł "Tramwaj patriotyczny". Przejazd nim był bezpłatny. Podróżni mogli wysłuchać lub zaśpiewać wspólnie z młodzieżą polskie pieśni patriotyczne. W tramwaju i na Rynku Głównym młodzież rozdawała też materiały okolicznościowe związane z 91. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Lekcje śpiewania
Jak co roku w Święto Niepodległości na krakowskim Rynku zaplanowano 35. już Lekcję Śpiewania, tym razem pod hasłem "Radosna Niepodległości". Wzięli w niej udział artyści Kabaretu Loch Camelot oraz mieszkańcy, dla których Urząd Miasta Krakowa przygotował 4,5 tys. bezpłatnych śpiewników. Organizatorami wspólnego śpiewania są: Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Piosenki "Refren", Biblioteka Polskiej Piosenki i Urząd Miasta Krakowa.
Wieczorem w Teatrze im. Słowackiego zaplanowano Koncert z okazji Święta Niepodległości. Tradycją koncertu, organizowanego w ramach dorocznego Festiwalu Muzyki Polskiej, jest udział publiczności ubranej w stroje z biało-czerwonymi, narodowymi akcentami.
Lublin zebrał się na Placu Litewskim
Uroczystości w Lublinie rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, której przewodniczył abp Józef Życiński. W homilii metropolita wezwał Polaków do udziału w dyskusji o kształcie przyszłej Europy, łączenia polskiej tradycji z chrześcijańską odpowiedzialnością za cały kontynent, zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II.
Na Placu Litewskim zgodnie w ceremoniałem wojskowym odbył się m.in. apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, pod pomnikami Nieznanego Żołnierza oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wieńce i kwiaty. Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowych wojska i innych służb mundurowych.
25 tys. osób na paradzie w Gdańsku
Około 25 tys. osób wzięło udział w środę w paradzie niepodległości w Gdańsku. Jeden z organizatorów parady, Lech Parell podkreślił, że w przygotowywanych od siedmiu lat przemarszach uczestniczy coraz więcej osób. - Manifestujemy w ten sposób radość, dość rozpamiętywania klęsk - dodał.
Parada przeszła ulicami historycznego centrum Gdańska. Na jej czele były grupy zabytkowych i oryginalnych motocykli oraz aut. Uczestniczyły także grupy rekonstrukcji historycznych, m.in. chorągiew husarska, ułani z 1939 r., żołnierze piechoty Księstwa Warszawskiego i średniowieczni rycerze.
Tuż po paradzie w Bazylice Mariackiej odbyła się msza w intencji ojczyzny, którą odprawił metropolita gdański, abp. Sławoj Leszek Głódź.
Gdańskie uroczystości zakończyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego przy III bramie Aresztu Śledczego. Marszałek i jego zastępca byli przetrzymywani tu przez Niemców w dniach 23-19 lipca 1917 r. Parada niepodległości odbyła się także w Gdyni.
Apel poległych i wieńce
Jak co roku w Święto Niepodległości abp Damian Zimoń przewodniczył mszy św. za ojczyznę w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. W homilii przypomniał, że od 20 lat Europa żyje w wolności, jednak wśród mieszkańców kontynentu można dziś zauważyć obojętność religijną i zanik duchowości.
We mszy św. za ojczyznę uczestniczyły kompanie honorowe, poczty sztandarowe, delegacje stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, przedstawiciele władz wojewódzkich i parlamentu. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odbył się apel poległych i złożono wieńce. Uroczystościom Święta Niepodległości w Katowicach towarzyszy wystawa sprzętu wojskowego na Placu Sejmu Śląskiego i w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Radosna Parada Niepodległości oraz uroczysta odprawa wart na wrocławskim Rynku to główne elementy obchodów 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które w środę odbyły się w stolicy Dolnego Śląska.
Bilety do wrocławskiego muzeum
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się poranną mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety. Nabożeństwo celebrował metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Następnie z pl. Nowy Targ wyruszyła Radosna Parada Niepodległości, w której wzięło udział ponad tysiąc osób - przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
Barwny korowód ulicami Wrocławia poprowadziła Orkiestra Policyjna i bryczka, w której zasiadli sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Uczestnicy parady nieśli transparenty z symbolami i hasłami patriotycznymi oraz biało-czerwone flagi.
Parada przemaszerowała na wrocławski rynek, gdzie odbyła się uroczysta odprawa wart. Podczas uroczystości krótkie przemówienia wygłosili wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński oraz prezydent Wrocławia.
Z ciekawą inicjatywą wyszli również wolontariusze stowarzyszenia "Lubię Wrocław", którzy w środę rozdali 2 tys. darmowych wejściówek do wrocławskiego Muzeum Narodowego. Akcja ma na celu zachęcenie mieszkańców Wrocławia do poszerzenia wiedzy o historii Polski.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP