Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że już niedługo rozpocznie się pilotaż tak zwanych paszportów covidowych. Będzie to rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy – tłumaczył pełnomocnik rządu do spraw szczepień.
Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk był pytany na antenie RMF FM o tzw. paszporty covidowe. - Między 20 a 25 maja zacznie się taki pilotaż, w ramach którego funkcjonuje również Polska - poinformował. - Można to najprościej wytłumaczyć w taki sposób, że będzie rozwiązanie czy rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy - dodał.
Jak podkreślał Dworczyk, "to jest rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii". - Na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego systemu, natomiast szczegóły w najbliższych dniach na pewno przedstawi Ministerstwo Zdrowia, bo ono prowadzi ten program - dodał.
Także minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek w Radiu Zet był pytany o tzw. paszporty covidowe i ich testowanie w Polsce. - Mieliśmy deklarację z Komisji Europejskiej, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską – poinformował. - Mam nadzieję, że po tych pierwszych testach, po 20 maja, będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja - dodał.
Dworczyk: kolejna szczepionka może być zarejestrowana w połowie czerwca
Michał Dworczyk był także pytany o doniesienia dotyczące nowej szczepionki przeciw COVID-19. - Szczepionka firmy Covavax w połowie czerwca może być zarejestrowana przez EMA. Jeżeli tak się stanie, to będzie kolejna szczepionka dostępna na terenie Unii Europejskiej i również w Polsce - poinformował.
CZYTAJ WIĘCEJ. Paszporty covidowe. Jak będą działać? >>>
Polityk poinformował, że 74 procent Polaków powyżej 70. roku życia zaszczepiło się pierwszą dawką lub zarejestrowało na szczepienie pierwszą dawką, które nastąpi w najbliższych tygodniach. - Te statyki w grupie 70-79 lat są lepsze niż w grupie 80-89 - dodał. Przekazał ponadto, że do tej pory 48 procent osób pełnoletnich zarejestrowało się lub zaszczepiło się pierwszą dawką.
Dworczyk powtórzył, że teraz przechodzimy z czasów, gdzie największym wyzwaniem był dostęp do szczepionek, do okresu, gdzie najważniejsze będzie przekonywanie Polaków do szczepień.
Źródło: PAP