TVN24 | Polska

Paszport covidowy - komu przysługuje, jak długo jest ważny i skąd go pobrać?

TVN24 | Polska

Autor:
kkow//az
Źródło:
tvn24.pl/gov.pl
Jak pobrać paszport covidowy?
Jak pobrać paszport covidowy?gov.pl
wideo 2/4
gov.plJak pobrać paszport covidowy?

Paszporty covidowe w wielu krajach pozwalają nam na korzystanie z gastronomii, hoteli czy innych usług. Ich posiadanie jest także konieczne przy przekraczaniu wewnętrznych granic Unii Europejskiej. Czym jest Unijny Certyfikat COVID, jak go otrzymać i jak się nim posługiwać?

Unijny Certyfikat COVID, zwany potocznie paszportem covidowym, jest dokumentem, który potwierdza to, że jesteśmy zaszczepieni, mamy status ozdrowieńca lub poddaliśmy się testowi na obecność koronawirusa, uzyskując wynik negatywny.

Dzięki paszportowi covidowemu możemy również podróżować po Unii Europejskiej, choć różne kraje mają w tej kwestii różne przepisy, niektóre wymagają ważnego testu. Wybierając się za granicę, zawsze trzeba sprawdzić aktualnie obowiązujące w danym kraju obostrzenia. Informacje można znaleźć na przykład na stronie reopen.europa.eu/pl.

W Polsce korzystanie z paszportu covidowego jest rozwiązaniem dobrowolnym. W wielu miejscach - restauracjach, kawiarniach czy teatrach - możemy być jednak poproszeni o jego okazanie.

Paszport covidowy - komu przysługuje

Unijny Certyfikat COVID można uzyskać po spełnieniu jednego z trzech niżej wymienionych warunków. Przysługuje on:

osobom w pełni zaszczepionym, osobom, które zrobią test w kierunku koronawirusa i uzyskają wynik negatywny, ozdrowieńcom.

W każdym z tych przypadków paszport covidowy działa na nieco innych zasadach.

Paszport covidowy po szczepieniu - od kiedy i jak długo jest ważny?

Unijny Certyfikat COVID przysługuje po pierwsze osobom w pełni zaszczepionym. W tym przypadku zaczyna być aktywny 14. dnia po przyjęciu ostatniej dawki i jest ważny przez 365 dni (od 1 lutego 2022 r. ten okres skróci się do 270 dni).

Osoby w pełni zaszczepione to te, które przyjęły obie dawki preparatu dwudawkowego (Pfizer, Moderna, AstraZeneca), bądź zaszczepiły się jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson. Osoby w pełni zaszczepione powinny przyjąć dawkę przypominającą, aby utrwalić i przedłużyć ochronę przeciw COVID-19. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przyjęcia dawki przypominającej ważność certyfikatu również zostanie skrócona od 1 lutego 2022 roku do 270 dni.

Certyfikat wydany po szczepieniu zawiera: - imię (imiona) i nazwisko - datę urodzenia - zdjęcie (wyłącznie w aplikacji mObywatel) - nazwę choroby, której dotyczy szczepienie - dane o szczepionce (nazwę szczepionki, nazwę producenta) - numer dawki w serii szczepień/dawek - datę szczepienia - nazwę państwa, w którym dokonano szczepienia - informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.

Paszport covidowy po teście - jak go uzyskać i jak długo jest ważny?

Z paszportu covidowego mogą też korzystać osoby, które zrobią test w kierunku koronawirusa. Certyfikat aktywuje się od razu po uzyskaniu negatywnego wyniku i jest ważny przez 48 godzin. Akceptowane są dwa rodzaje testów: molekularne (PCR, NAAT, LAMP) i antygenowe.

Certyfikat wydany po przeprowadzeniu testu zawiera: - imię (imiona) i nazwisko - datę urodzenia - zdjęcie (wyłącznie w aplikacji mObywatel) - nazwę choroby, której dotyczy test - informacje o wykonanym teście (rodzaj testu, nazwa testu, nazwa producenta testu) - datę i godzinę pobrania próbki do testu - wynik testu - informację o punkcie, który wykonał test - nazwę państwa, w którym wykonano test - informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.

Paszport covidowy dla ozdrowieńców - jak go uzyskać i jak długo jest ważny?

Z paszportu covidowego mogą korzystać również ozdrowieńcy. Certyfikat jest wówczas ważny 180 dni od daty otrzymania pozytywnego wyniku, a aktywuje się 11 dni po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu PCR. W paszporcie znajduje się wtedy data pierwszego dodatniego wyniku testu.

Certyfikat wydany po ozdrowieniu zawiera: - imię (imiona) i nazwisko - datę urodzenia - zdjęcie (wyłącznie w aplikacji mObywatel) - nazwę choroby, którą przebył posiadacz certyfikatu - datę pierwszego dodatniego wyniku testu (w ciągu ostatnich 180 dni od momentu próby pozyskania certyfikatu wynikającego z przebycia choroby) - nazwę państwa, w którym wykonano test - informację o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu - datę ważności „od i do” certyfikatu.

Jak pobrać paszport covidowy?

Paszport covidowy dostępny jest po zalogowaniu się do aplikacji mObywatel. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem Apple iOS oraz Google Android. Osoba, która nie chce korzystać z aplikacji mobilnej, może poprosić o wydruk certyfikatu u swojego lekarza POZ. Certyfikat można też pobrać w formacie PDF w Internetowym Koncie Pacjenta. Profil wymaga, abyśmy zalogowali się na swoje konto korzystając z profilu zaufanego (procedura autoryzowana jest poprzez potwierdzenie jej na stronie naszego konta bankowego), albo poprzez użycie e-dowodu osobistego.

Paszport covidowy - jak używać aplikacji mObywatel?

Jednym ze sposobów posługiwania się Unijnym Certyfikatem COVID, jest okazanie go poprzez aplikację mObywatel. Osoba posiadająca już tę aplikację powinna kliknąć na dole ekranu przycisk "dodaj dokument" i wybrać "Unijny Certyfikat COVID". Jeśli aplikacji m-Obywatel do tej pory nie używaliśmy, należy:

- założyć online swój profil zaufany - pobrać i zainstalować ze sklepu internetowego aplikację mObywatel - ustalić hasło i zalogować się - kliknąć na dole ekranu przycisk "dodaj dokument" i wybrać "Unijny Certyfikat COVID" - zaakceptować regulamin i potwierdzić swoją tożsamość poprzez profil zaufany.

Po poprawnym zakończeniu całej procedury w aplikacji pojawi się nasz Unijny Certyfikat COVID.

Unijny Certyfikat COVID - jak go używać w telefonie

Certyfikat w telefonie można okazywać nawet bez połączenia z internetem - co może okazać się bardzo pomocne podczas kontroli na granicy. Wyraźne zdjęcie (pochodzące z rejestrów państwowych) i duży kod QR pozwalają na szybką identyfikację posiadacza paszportu. Aby wyświetlić szczegóły certyfikatu, należy rozwinąć sekcję "Dodatkowe dane".

Dane, które zawierają więcej informacji, zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej (w krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej). Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel dostępny jest również w języku angielskim.

Uniny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatelhttps://pacjent.gov.pl/

Paszport covidowy dla dziecka

Unijny Certyfikat COVID dla dziecka może zostać pobrany przez jego rodzica/opiekuna po zalogowaniu się na stronę pacjent.gov.pl. W przypadku wyjazdu do innego kraju warto sprawdzić, od jakiego wieku lokalne władze wymagają w nim testowania dzieci w kierunku koronawirusa. Pomóc w tym może strona reopen.europa.eu/pl.

Autor:kkow//az

Źródło: tvn24.pl/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Elzbieta Krzysztof / Shutterstock

Pozostałe wiadomości