"Samo to, że to robimy, to już jest rekord. Super, że jesteśmy"

[object Object]
Jerzy Owsiak mówił o WOŚP-ie w "Faktach po Faktach" w TVN24tvn24
wideo 2/22

WOŚP to taki karnawał, który budzi niesamowity podziw. Polska jest kolorowa, jest pełna ludzi, którzy przyszli się bawić - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak. - Samo to, że to robimy, to już jest rekord. Samo to, że w tej bardzo rozgadanej Polsce my to robimy, to jest największą wartością. Super, że jesteśmy, super, że to robimy - dodał.

W tegorocznym, 26. Finale WOŚP bierze udział prawie 1,7 tysiąca sztabów w kraju i za granicą. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z FINAŁU WOŚP

O potrzebie pomagania, między innymi za pośrednictwem WOŚP i Szlachetnej Paczki, rozmawiali goście "Faktów po Faktach": psycholog doktor Jacek Santorski, socjolog profesor Ireneusz Krzemiński oraz ksiądz Jacek Stryczek, prezes stowarzyszenia Wiosna i organizator między innymi Szlachetnej Paczki.

"Karnawał, który budzi niesamowity podziw ludzi"

O WOŚP mówił także prosto ze sceny przed Pałacem Kultury i Nauki szef fundacji Jerzy Owsiak. Jak podkreślał, "bardzo ważne jest, żeby były różne formy pomocy". - Bardzo ważne jest to, żebyśmy byli różni, żebyśmy nigdy nie mieli tych dobrych adwokatów, którzy w naszym imieniu próbują albo nas wywyższać albo innych poniżać. To nie o to chodzi - stwierdził w "Faktach po Faktach".

- Chodzi o to, żeby nasz kraj był krajem ludzi bardzo różnych. Z tej różności się biorą różne zdania, biorą się różne pomysły, bierze się różna muzyka. To jest zawsze czymś fantastycznym - ocenił Owsiak.

W tym czasie za szefem Wielkiej Fundacji Świątecznej Pomocy ze sceny było widać tłum zgromadzony przed sceną. - To wszystko odbywa się w środku zimy. Rozmawiałem wczoraj z dziennikarką z Dominikany, która jest w kompletnym szoku. Bo zrobić karnawał u nich, kiedy jest ciepło, nie jest trudno - skomentował.

Ale - jak dodał - WOŚP to taki "karnawał, który budzi niesamowity podziw ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają".

- Są dzisiaj moi przyjaciele ze Stanów Zjednoczonych, dwójka z nich jest po raz pierwszy w Polsce. W Nowym Jorku jest minus 30 stopni, ale u nas też jest zimno i nagle widzą Polaków uśmiechniętych - opowiadał szef WOŚP.

"Samo to, że to robimy, to już jest rekord"

Jak mówił, o Polsce zagranicą pojawiają się "nie do końca najlepsze newsy". - Komuś z daleka wydaje się, że Polska właśnie jest taka, jak z tych newsów. Nie. Ona jest właśnie kolorowa, ona jest pełna ludzi, którzy przyszli tutaj, aby się bawić - wskazywał.

Według Owsiaka samo to, że to WOŚP jest organizowany, to już jest rekord. - Ludzie pytają o rekordy. Samo to, że w tej bardzo rozgadanej Polsce my to robimy, to jest największą wartością. Super, że jesteśmy, super, że to robimy - podsumował.

"Idę, robię, działam, chcę, żeby było lepiej na tym świecie"

Ksiądz Jacek Stryczek przyznał w "Faktach po Faktach", że "ten rok, jeżeli chodzi o zaangażowanie społeczne, jest lepszy". - Nastąpiło pewne przesilenie w ludziach. W tym roku zaangażowanie jest takie, że "idę, robię, działam, chcę, żeby było lepiej na tym świecie" - mówił.

Jego zdaniem, problemem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest to częste pytanie, czy jestem za czy przeciw. - Ja bym wolał, żeby w naszym kraju było takie przyzwolenie na to, że jesteśmy różni - tłumaczył.

- Uważam, że ten sposób mówienia o WOŚP-ie jest pewną pomocą dla Jurka, bo jeżeli cała Polska będzie dyskutowała o tym, czy jesteśmy za czy przeciw, to [WOŚP] zawsze będzie w tym ogniu trendów - ocenił.

"Idę, robię, działam, chcę, żeby było lepiej na tym świecie"
"Idę, robię, działam, chcę, żeby było lepiej na tym świecie"tvn24

Jak zaznaczał ksiądz Stryczek, "powinniśmy się przyzwyczaić w naszym kraju, że jesteśmy różni, że każdy ma prawo być inny".

- Z podziwem patrzę na to, co się dzieje. Uważam, że największą właściwością Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest to niesamowite wydarzenie, te koncerty, ci ludzie na ulicach. To jest ogromny wzrost kapitału ludzkiego w naszym kraju, zaufania społecznego. To jest coś, co podziwiam od wielu lat - komentował w "Faktach po Faktach".

Zdaniem psychologa doktora Jacka Santorskiego "mimo wszystko, niezależnie od kontekstu, Jurek pokazuje, że z taką żelazną determinacją, niezależnie od tego, czy działa z prądem, czy pod prąd, czy ma sprzyjającą pogodę, czy nie, tę narrację, ten rytuał, te działanie powtarza i realizuje". - Jest w tym coś budującego - zaznaczył.

Profesor Ireneusz Krzemiński ocenił, że to "ludzie zarażają entuzjazmem". - Znalezienie się w kręgu innych ludzi, którzy demonstrują pewną wspólną postawę jest czymś, co daje człowiekowi taką wewnętrzną siłę i motywację - skomentował socjolog.

Prof. Krzemiński: znalezienie się wśród ludzi, którzy demonstrują wspólną postawę daje człowiekowi wewnętrzną siłę
Prof. Krzemiński: znalezienie się wśród ludzi, którzy demonstrują wspólną postawę daje człowiekowi wewnętrzną siłętvn24

"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest fenomenem"

Przypomniał także słowa księdza Stryczka, który powiedział, że w tym roku wygląda to lepiej, niż w ubiegłym. - Ja spojrzałem specjalnie na dane i bardzo ładne rzeczy wychodzą. CBOS zadaje takie proste pytanie, czy taki człowiek, jak ja, jak będzie pracował z innymi, to może nieść pomoc potrzebującym większą, lepszą. I w ciągu ostatnich 15 lat mamy ogromny wzrost pozytywnych deklaracji - stwierdził.

Zdaniem profesora Krzemińskiego "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest fenomenem". - Ona czyni z pomagania pewne święto, pewną radochę dla młodzieży - skomentował.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Autor: kb//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

TVP informuje o roszczeniach wystosowanych przeciwko spółce za materiały wyemitowane w latach 2016-2023. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez szefową neo-KRS. Na terenie Wojskowej Akademii Łączności w Petersburgu doszło do eksplozji - relacjonują rosyjskie media. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 18 maja

Źródło:
PAP, TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl