MSZ: potępiamy działania władz Białorusi pogwałcające podstawowe prawa człowieka

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Stanowczo potępiamy działania władz Białorusi pogwałcające podstawowe prawa człowieka - oświadczyło w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak zaznaczono, więźniowie polityczni na Białorusi przetrzymywani są w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu.

"1500 więźniów politycznych na Białorusi przetrzymywanych jest w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu, w tym Maria Kalesnikawa, skazana na wieloletnie więzienie” - czytamy we wpisie MSZ na Twitterze. "Stanowczo potępiamy działania władz Białorusi pogwałcające podstawowe prawa człowieka" - podkreślił resort spraw zagranicznych.

Kalesnikawa na oddziale intensywnej terapii

Więźniarka polityczna Maryja Kalesnikawa, która z kolonii karnej trafiła do szpitala w Homlu – według nieoficjalnych danych przekazanych w środę – przeszła operację chirurgiczną i wciąż przebywa na oddziale intensywnej terapii.

Maryja Kalesnikawa walczy z reżimem Łukaszenki Jelena Tołkaczewa/TUT.by

Jej stan nadal jest oceniany jako ciężki. Informacje te podało Centrum Praw Człowieka "Wiasna", powołując się na wiadomości przekazane przez współpracowników Kalesnikawej. Oficjalnych informacji na temat stanu Kalesnikawej - podobnie jak wcześniej – nie ma.

Aresztowanie Kalesnikawej

40-letnia Kalesnikawa była pracowniczką sztabu Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach w 2020 r., a później skazano na 14 lat więzienia za rzekome malwersacje finansowe.

Po aresztowaniu Babaryki w czerwcu 2020 r. Kalesnikawa dołączyła do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, która po wyborach została zmuszona do emigracji.

Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 r. Podczas próby wywiezienia za granicę miała zniszczyć swój paszport. Od chwili zatrzymania nie wyszła na wolność. W ubiegłym roku została skazana na 11 lat więzienia za "wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jelena Tołkaczewa/TUT.by

Pozostałe wiadomości