TVN24 | Polska

"Dużo niejasności wokół jego oświadczeń majątkowych". Politycy komentują sprawę Obajtka

TVN24 | Polska

Autor:
mart/dap
Źródło:
TVN24
"Premier Morawiecki dość oszczędnie gospodaruje także szczerością". Politycy komentują sprawę Obajtka
"Premier Morawiecki dość oszczędnie gospodaruje także szczerością". Politycy komentują sprawę ObajtkaTVN24
wideo 2/6
TVN24"Premier Morawiecki dość oszczędnie gospodaruje także szczerością". Politycy komentują sprawę Obajtka

Obserwuję dużo niejasności, które są wokół oświadczeń majątkowych i różnych szczegółów życiorysu oraz aktywności Daniela Obajtka – mówił w piątek senator klubu PiS Jan Maria Jackowski. Sprawę prezesa PKN Orlen skomentował też rzecznik PSL Miłosz Motyka.

W czwartek poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa przekazał, że otrzymał pismo od szefa resortu rolnictwa, z którego wynika, że oświadczenie majątkowe prezesa Orlenu Daniela Obajtka za 2016 rok, gdy był on prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie zostanie ujawnione, bo sam zainteresowany "się na to nie zgadza".

CZYTAJ TAKŻE: Działka za basenem Obajtka i powiązania z prezes Lotosu >>>

O tę sprawę między innymi był pytany na piątkowej konferencji prasowej w Lublinie premier Mateusz Morawiecki. - Pan Daniel Obajtek jest osobą, która dokonuje fundamentalnych zmian w polskiej gospodarce w niezwykle ważnym sektorze, sektorze energetycznym, budując wielki koncern multienergetyczny. Chyba jest jasne, że w takiej sytuacji musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupy interesów, niejednej grupy dostawców czy przedsiębiorców, którzy w inny sposób wyobrażali sobie funkcjonowanie koncernu PKN i firm, które się łączą teraz z koncernem, bo te plany połączeniowe nie są żadną tajemnicą – stwierdził Morawiecki. Jak mówił, jest przekonany, że to właśnie z tego powodu nastąpił atak na prezesa Orlenu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>> 

Morawiecki: Daniel Obajtek musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupy interesów
Morawiecki: Daniel Obajtek musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupy interesówTVN24

"Obserwuję dużo niejasności"

Sprawę oświadczeń komentowali też w piątek dla TVN24 inni politycy. Jan Maria Jackowski, senator klubu PiS, stwierdził że "obserwuje dużo niejasności, które są wokół jego (Daniela Obajtka – red.) oświadczeń majątkowych i różnych szczegółów życiorysu i aktywności".

- Ja tutaj absolutnie nie chcę mówić, czy zostało naruszone prawo, czy są jakieś niezgodności. To nie moja rola, ale uważam, że w takiej sytuacji osoba publiczna, a trudno twierdzić, że w przypadku prezesa PKN Orlen, który odgrywa bardzo ważną rolę w życiu gospodarczym i w życiu państwowym Polski, to są zupełnie prywatne kwestie, niezwiązane z wykonywaniem przez niego funkcji prezesa PKN Orlen. Choć dotyczyły okresów oczywiście wcześniejszych jego działalności – powiedział.

- Od początku, odkąd się pojawiły te pierwsze taśmy, mówiłem, że pan prezes powinien merytorycznie, ze spokojem wyjaśnić te wszystkie wątpliwości. Być może w tej sprawie nie ma żadnych niedopowiedzeń – dodał.

Rzecznik PSL Miłosz Motyka powiedział, iż "pan premier Morawiecki znany jest z tego, że dość oszczędnie gospodaruje prawdą".

- Po tej konferencji (szefa rządu – red.) można powiedzieć, że dość oszczędnie gospodaruje także szczerością, bo pewnie rozpiera go duma z tego, że odpadł mu kandydat do stanowiska. Odpadł mu Daniel Obajtek, który mógłby być potencjalnym premierem. Pan premier Morawiecki pewnie się z tego cieszy, ale nie może tego tak oficjalnie okazać. W głębi duszy pan premier Morawiecki jest znacznie bardziej spokojny niż jeszcze kilka tygodni temu – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: "Przepiękny pałac" i "ziemia obiecana Daniela Obajtka" >>>

"Taśmy Obajtka"

"Gazeta Wyborcza" opublikowała serię artykułów dotyczących "taśm Obajtka". Z ujawnionych nagrań wynika - napisała "GW" - że obecny prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, gdy był jeszcze wójtem Pcimia, "z tylnego siedzenia kierował spółką TT Plast", a przepisy zabraniają łączenia posady wójta z działalnością w biznesie.

Obajtek zapewniał później w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej, że nigdy, będąc wójtem, nie pracował "ani dla tej, ani dla żadnej innej firmy" i nie złamał prawa.

Taśmy Daniela Obajtka. Fragment nagrania z sierpnia 2009 roku
Taśmy Daniela Obajtka. Fragment nagrania z sierpnia 2009 roku"Gazeta Wyborcza"

Autor:mart/dap

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości