"Tragiczny zwrot Polski" - tak ostatnie wydarzenia polityczne w Warszawie opisuje "New York Times". Dziennik określa w ten sposób działania rządu Prawa i Sprawiedliwości. #PisząoPolsce.
"Niegdysiejszy modelowy przykład postkomunistycznej transformacji w demokrację, Polska, [teraz - red.] zrobiła ostry zwrot w tył" - pisze "NYT". Stwierdza, że "'reformy' wprowadzone przez nacjonalistyczne, prawicowe Prawo i Sprawiedliwość (...) wzmocniły władzę wykonawczą ponad media, prokuratorów, organizacje pozarządowe i podkopały niezależność sądu konstytucyjnego". I dodaje, że ostatnio "rząd wziął się za zgromadzenia publiczne", nawiązując w ten sposób do propozycji zmian w prawie o zgromadzeniach.
"NYT" twierdzi, że ostatnio tysiące Polaków w proteście wyszły na ulicę, co wywołało kryzys polityczny, z kolei opozycja zaczęła okupować parlament.
Populiści "wierzą, że są uprawnieni do poniewierania"
Amerykański dziennik cytuje słowa byłego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, który stwierdził, że "Polska jest na drodze do autorytaryzmu". "Złowieszcze ostrzeżenie byłego szefa polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie powinno przerazić tylko Polaków, ale ludzi wszystkich demokratycznych narodów, w których populistyczni przywódcy przejęli lub grożą przejęciem władzy" - zauważa "NYT".
Zwraca uwagę, że sytuację w Polsce krytykuje także polski symbol demokracji Lech Wałęsa, a także - jak wylicza - Komisja Europejska, Rada Europy i OBWE.
Cytując Wałęsę, "NYT" zwraca uwagę, że autorytaryzm jest także "poważnym zagrożeniem poza Polską".
"Populistyczni liderzy bez względu na to, czy są skrajną lewicą, czy prawicą, zyskali wiele w Europie i USA, bazując na powszechnym poczuciu wyobcowania, niezadowolenia z rządzących elit, antyglobalizacji i poglądach antyimigranckich" - zauważa dziennik.
"W prawie każdym przypadku, niezależnie od ich programów, populistyczni przywódcy twierdzą, że reprezentują wolę 'ludzi' i dlatego wierzą, że są uprawnieni do poniewierania każdej osoby, instytucji czy prawa, które stanie im na drodze" - pisze "NYT". "Taki rodzaj myślenia prowadził do straszliwych dyktatur XX wieku. (To) fakt, który staje się coraz bardziej istotny każdego dnia" - podkreśla.
Autor: pk/adso / Źródło: New York Times
Źródło zdjęcia głównego: nytimes.com