Odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 oraz odsłonięcie kamienia w miejscu, gdzie stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim, wieczorny marsz pamięci - złożą się we wtorek na oficjalne obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Uroczystości państwowe rozpoczną się rano od mszy w intencji ofiar katastrofy, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. W celebrze weźmie udział między innymi premier Mateusz Morawiecki. Po mszy o godzinie 8.41 (w godzinę, o której rozbił się samolot z polską delegacją na pokładzie) odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim również z udziałem szefa rządu.
Pomnik odsłonią rodziny ofiar
Przed południem prezydent Andrzej Duda w Świątyni Opatrzności Bożej złoży wieńce na grobach ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, księdza Józefa Jońca, księdza Zdzisława Króla oraz księdza Andrzeja Kwaśnika, którzy zginęli w katastrofie. O godzinie 13 prezydent złoży wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Powązkach Wojskowych oraz na grobach ofiar katastrofy.
Wcześniej premier Morawiecki odda hołd i złoży znicze na grobach ofiar katastrofy na cmentarzu Bródnowskim. Stanie się to przed godziną 10. Później szef rządu uda się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie również zapali znicze na grobach ofiar katastrofy. Przed południem Prezes Rady Ministrów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zapali znicze na grobach ofiar oraz przed pomnikiem Ofiar Katastrofy.
Na godzinę 15.30 zaplanowano odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
Według szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina pomnik Ofiar Tragedii odsłonią rodziny ofiar. Podczas uroczystości w ich imieniu przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sasin poinformował, że na pomniku są alfabetycznie wypisane nazwiska wszystkich ofiar i nikt nie jest na nim wyróżniony.
Następnie, o godzinie 16, przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciwko placu Piłsudskiego, zostanie odsłonięty kamień w miejscu, gdzie ma stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Sam pomnik ma zostać odsłonięty jesienią.
Prezydent Duda mówił, że odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego mogłoby się odbyć 11 listopada, w dniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, choć - jak dodał - nie data jest najważniejsza, a to, by ten pomnik po prostu stanął.
Ratusz z własnymi obchodami
Wieczorem zostanie odprawiona msza święta w bazylice archikatedralnej, w której weźmie także udział para prezydencka oraz premier. Po mszy z placu Zamkowego wyruszy marsz pamięci. O godzinie 20.15 przed Pałacem Prezydenckim przemówienie wygłosi Jarosław Kaczyński. Planowany jest także udział szefa rządu. Zakończenie uroczystości rocznicowych zaplanowano na placu Piłsudskiego o godzinie 21.15.
Uroczystości związane z obchodami ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej będą się odbywały cały dzień. Na placu Piłsudskiego zaplanowano między innymi blok filmowy, modlitwę maryjną Regina Coeli, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz koncert.
Jacek Sasin, który należy też do komitetu społecznego budowy pomników smoleńskich, mówił, że ich postawienie kończy pewien etap, ale - dodał - wymiar religijny miesięcznic na pewno będzie kontynuowany. Również prezes PiS podczas poprzedniej miesięcznicy, 10 marca, zapowiedział, że "to przedostatni marsz, ale nie przedostatnia miesięcznica".
- Miesięcznice, uroczystości kościelne, msze, tutaj w kościele seminaryjnym z rana, a wieczorem w katedrze świętego Jana, w katedrze warszawskiej, będą odbywały się nadal - mówił wówczas Kaczyński.
Uroczystości rocznicowe przygotował też stołeczny ratusz. Odbędą się one rano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim, gdzie znajduje się pomnik wszystkich ofiar oraz 28 mogił osób, które zginęły w katastrofie.
Podczas uroczystości zostaną odczytane nazwiska wszystkich ofiar katastrofy, odmówiona wspólna modlitwa duchownych trzech wyznań oraz złożone będą kwiaty i zapalone znicze przez delegacje państwowe, samorządowe oraz rodziny. O godzinie 8.41, w godzinę katastrofy, zostanie odegrany utwór "Cisza".
Kontrmiesięcznica
Podobnie, jak miało to miejsce podczas ostatnich miesięcznic smoleńskich, swoją obecność podczas uroczystości planują Obywatele RP. W ramach tak zwanej kontrmiesięcznicy planują pojawić się między innymi na placu Piłsudskiego oraz na Krakowskim Przedmieściu.
10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Autor: PTD//now / Źródło: PAP, TVN24