Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego założycieli i działaczy Komitetu Obrony Robotników - Mirosława Chojeckiego, Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego. Uroczystość odbyła się w Belwederze.
Reportaż "Siła kłamstwa" zostanie wyemitowany w TVN24 dzisiaj o godzinie 20.25.
W piątek po godzinie 15 w Belwederze prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego - założycielom i działaczom Komitetu Obrony Robotników z okazji 46. rocznicy powstania KOR. Odznaczeni zostali Antoni Macierewicz, Mirosław Chojecki oraz Piotr Naimski.
Duda: ciężko być odważnym, gdy za sprzeciw grozi śmierć
- To dla mnie wielki zaszczyt, ale i osobista przyjemność, że w 46. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników i tamtego ruchu ku wolnej Polsce mogę odznaczyć młodzież, która wtedy z odwagą do tego działania stanęła - powiedział po przyznaniu wyróżnień prezydent Duda.
- Łatwo jest być w opozycji w demokratycznym i wolnym kraju, gdzie możesz powiedzieć, co chcesz, i poza tym, że ktoś się z tobą nie zgodzi, to nic ci nie grozi. Ale ciężko jest zebrać się na odwagę mając świadomość tego, że ci, którzy ostro protestowali przede mną, bardzo często zginęli – dodał Andrzej Duda.
Jak wyjaśnił, do tej refleksji skłonił go także obecny kontekst - walka Ukraińców przeciw rosyjskiemu najazdowi.
Macierewicz: państwo, które nie będzie mówiło prawdy o zbrodni smoleńskiej, nigdy nie utrzyma niepodległości
Antoni Macierewicz, odbierając odznaczenie, mówił, że "to właśnie w domu Jana Olszewskiego po 17 lipca wieczorem 1976 roku przedstawiłem plan powołania Komitetu Obrony Robotników, który wcześniej opracowaliśmy z Piotrem Naimskim, z Krzysztofem Łączyńskim, Wojciechem Fałkowskim i z innymi członkami pierwszej warszawskiej drużyny harcerzy". - To idea harcerska, idea niepodległości, wartości chrześcijańskie i narodowe były źródłem odwagi, takiej, jaka jest dzisiaj niezbędna dla obrony prawdy o zbrodni smoleńskiej, która dla Polski jest niesłychanie ważna - powiedział.
- Państwo polskie, które tej prawdy nie będzie mówiło, nigdy nie utrzyma niepodległości - dodał.
Wcześniej Kancelaria Prezydenta RP oznajmiła w komunikacie, że Antoni Macierewicz to jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca '68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR". Był też twórcą podziemnego pisma "Głos", jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Jako więzień polityczny był aresztowany ponad dwadzieścia razy - czytamy.
23 września 14 osób ogłosiło "Apel do społeczeństwa i władz PRL", informując o powstaniu KOR. Apel podpisali: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński. Później dołączyli m.in.: Halina Mikołajska, Mirosław Chojecki, Bogdan Borusewicz, Wojciech Onyszkiewicz i Adam Michnik.
Chojecki: to też pokłosie KOR-u, że udało nam się zmienić własne życie
Mirosław Chojecki, również odznaczony Orderem, mówił, że w KOR "uczestniczyła ogromna liczba ludzi". - Im, tak jak mi i moim kolegom, KOR pozwolił odmienić życie na bardziej pożyteczne - powiedział.
- Te setki osób, wśród nich i ja, zmieniły swoje życie. To także pokłosie KOR-u, że mnie i moim kolegom udało się tak zmienić własne życie, żeby ono był bardziej pożyteczne - ocenił.
Mirosław Chojecki i Piotr Naimski - kim są?
Jak podkreślono w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP o przyznaniu orderów, Mirosław Chojecki to działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych - "Biuletynu Informacyjnego" i "Komunikatu KOR". Chojecki był też współzałożycielem Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa", największego wydawnictwa działającego poza cenzurą. Na emigracji działał jako członek Biura Zagranicznego "Solidarności".
Jak dodano, Piotr Naimski to działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR".
Piotr Naimski w lipcu został odwołany ze stanowiska sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Piastował je od listopada 2015 roku. Po dymisji przekazał, że jako ustne uzasadnienie odwołania powiedziano mu, "że nie nadaję się do współpracy i wszystko blokuję'".
Rzecznik rządu Piotr Mueller tłumaczył, że decyzja o odwołaniu Piotra Naimskiego była związana ze zmianą co do struktury funkcjonowania energetyki.
Macierewicz ukrył dokumenty w sprawie katastrofy w Smoleńsku
Przyznanie najwyższego odznaczenia państwowego Antoniemu Macierewiczowi odbyło się po ujawnieniu przez dziennikarza "Czarno na białym" TVN24 Piotra Świerczka dokumentów dotyczących katastrofy tupolewa w Smoleńsku, które nie zostały opublikowane przez podkomisję smoleńską, kierowaną przez posła PiS.
Z ustaleń wynika, że Antoni Macierewicz ukrył dokumenty i dowody, które nie pasują do tezy o bombie i zamachu.
Co najmniej od grudnia 2020 roku Antoni Macierewicz i inni członkowie podkomisji dysponują materiałami, analizami i zagranicznymi raportami, które albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii z 2010 roku.
Amerykański raport obalający tezę o zamachu, który kosztował 8 milionów złotych, został przez podkomisję Macierewicza ukryty.
Podkomisja posła PiS w kwietniu opublikowała raport ze swoich prac, ale ich nie skończyła, i nadal funkcjonuje.
Andrzej Duda o raporcie podkomisji smoleńskiej i "ogromnych zasługach" Macierewicza
Prezydent w środę rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną został zapytany, czy zamierza podjąć jakieś kroki, żeby wyjaśnić tę kwestię. Andrzej Duda powiedział, że w okresie, kiedy był posłem, sam zasiadał w składzie komisji, na czele której stał od samego początku Antoni Macierewicz. - Ta komisja realizowała, w okresie, w którym ja w niej uczestniczyłem, prace w sposób bardzo rzetelny, wielowątkowo, wieloaspektowo - mówił.
Pytany, czy nie stracił zaufania do Macierewicza, prezydent powiedział, że "pan minister Antoni Macierewicz jest człowiekiem ogromnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej". - Jestem stuprocentowo przekonany, że zawsze był człowiekiem, któremu przyświecały w jego działalności szczytne intencje - dodał.
Order Orła Białego - najwyższe odznaczenie państwowe
Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Order Orła Białego przyznaje Prezydent RP.
Czym był Komitet Obrony Robotników?
Komitet Obrony Robotników - jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u - powstał 23 września 1976 roku. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za żelazną kurtyną niezależnego związku zawodowego.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP