50 lat od聽wybuchu bomby w聽Wy偶szej Szkole Pedagogicznej w聽Opolu. Zamach przeprowadzili bracia Kowalczykowie

殴r贸d艂o:
PAP

6 pa藕dziernika 1971 roku w auli Wy偶szej Szko艂y Pedagogicznej w Opolu wybuch艂a bomba pod艂o偶ona przez braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyk贸w. Do zdarzenia dosz艂o w przeddzie艅 uroczysto艣ci z okazji Dnia Milicjanta. By艂a to jedna z najwi臋kszych pr贸b ataku na przedstawicieli w艂adz po upadku podziemia antykomunistycznego. W 艣rod臋 w Opolu odby艂y si臋 uroczysto艣ci upami臋tniaj膮ce czyn braci.

Organizatorzy zamachu pochodzili z Rz膮艣nika ko艂o Wyszkowa na Mazowszu. Starszy, urodzony w 1937 roku, Ryszard ju偶 w szkole 艣redniej wzbudzi艂 zainteresowanie bezpieki. Zosta艂 przy艂apany na rozwieszaniu wykonanych przez siebie plakat贸w antykomunistycznych. By艂 te偶 przes艂uchiwany pod zarzutem s艂uchania Radia Wolna Europa. M艂odszy o pi臋膰 lat Jerzy ju偶 w latach sze艣膰dziesi膮tych planowa艂 podj臋cie wi臋kszych dzia艂a艅 wymierzonych w system komunistyczny. W lasach otaczaj膮cych rodzinn膮 miejscowo艣膰 zbiera艂 trotyl z niewybuch贸w oraz porzuconej tam amunicji z okresu II wojny 艣wiatowej. Na pogl膮dy obu braci ogromny wp艂yw mia艂y wydarzenia marca 1968 roku, a "ostatecznym argumentem" na rzecz zorganizowania zamachu by艂y masakry na Wybrze偶u w grudniu 1970 roku.

W聽1963聽roku Ryszard Kowalczyk uko艅czy艂 studia fizyczne w Wy偶szej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W kolejnych latach by艂 pracownikiem naukowym uczelni, a w 1971 roku uzyska艂 stopie艅 doktora. Na tej samej uczelni pracowa艂 jego brat. By艂 tokarzem zatrudnionym w Katedrze Fizyki. Wy偶sza Szko艂a Pedagogiczna by艂a najwa偶niejsz膮 uczelni膮 regionu, a to sprawia艂o, 偶e kszta艂ci艂a nie tylko przysz艂ych nauczycieli, ale r贸wnie偶 kadry miejscowych w艂adz komunistycznych. Z punktu widzenia braci Kowalczyk贸w by艂a wi臋c potencjalnym celem zamachu wymierzonego w system PRL.

OGL膭DAJ TVN24 NA 呕YWO W TVN24 GO

艁adunki wybuchowe na聽obchodach z聽okazji rocznicy powstania MO

W g艂贸wnej auli opolskiej uczelni odbywa艂y si臋 liczne uroczysto艣ci z udzia艂em w艂adz. Takie obchody mia艂y zosta膰 zorganizowane w pa藕dzierniku 1971 roku z okazji rocznicy powstania Milicji Obywatelskiej i organ贸w bezpiecze艅stwa Polski Ludowej w 1944 roku. W trakcie akademii miano odznacza膰 funkcjonariuszy milicji bior膮cych udzia艂 w t艂umieniu strajk贸w na Wybrze偶u w grudniu 1970 roku. 7 pa藕dziernika 1971 roku w auli 艣wi臋towa膰 mia艂 mi臋dzy innymi podpu艂kownik Julian Urant贸wka, komendant wojew贸dzki MO w Opolu. W czasie wydarze艅 grudniowych - pe艂ni膮c obowi膮zki komendanta wojew贸dzkiego MO w Szczecinie - wydawa艂 rozkazy strzelania ostr膮 amunicj膮 do protestuj膮cych robotnik贸w.

W dniach poprzedzaj膮cych obchody Jerzy Kowalczyk umie艣ci艂 艂adunki wybuchowe w kanale ogrzewania, w korytarzu oraz pod aul膮. Bracia doskonale znali plany budynku, poniewa偶 mie艣ci艂a si臋 w nim tak偶e Katedra Fizyki WSP. Ryszard pr贸bowa艂 zniech臋ci膰 Jerzego do przeprowadzenia zamachu, ale pomaga艂 mu w obliczeniu ilo艣ci trotylu koniecznego do zniszczenia auli. Bracia 艣wiadomie wybrali na moment wybuchu por臋, w kt贸rej gmach uczelni by艂 ca艂kowicie pusty. Wybuch w auli WSP nast膮pi艂 o godz. 0.40, 6 pa藕dziernika 1971 roku. Straty oszacowano na oko艂o cztery miliony 贸wczesnych z艂otych. Sala i kilka okolicznych pomieszcze艅 zosta艂o zniszczonych.

- Skala zaskoczenia w艂adz by艂a ogromna. Pocz膮tkowo nie wiedziano, jakie by艂y powody wybuchu, szczeg贸lnie 偶e dosz艂o do niego w miejscowo艣ci spokojnej, je艣li chodzi o wyst膮pienia przeciwko w艂adzom PRL - powiedzia艂聽doktor Grzegorz Walig贸ra, historyk z wroc艂awskiego oddzia艂u Instytutu Pami臋ci Narodowej.

Sprawie wyja艣nienia okoliczno艣ci zamachu nadano najwy偶szy priorytet. Dzia艂ania koordynowali dyrektor Biura 艢ledczego Ministerstwa Spraw Wewn臋trznych Tadeusz Kwiatkowski oraz jego prze艂o偶eni, ministrowie spraw wewn臋trznych Franciszek Szlachcic i jego nast臋pca Wies艂aw Ociepka. Pocz膮tkowo 艣ledztwo nie przynios艂o jednak 偶adnych efekt贸w. Ich brak sprzyja艂 pojawianiu si臋 licznych plotek. Mieszka艅cy Opola m贸wili, 偶e zamach zorganizowa艂y 艣rodowiska mniejszo艣ci niemieckiej, kt贸re by艂y niezadowolone z powodu ograniczenia mo偶liwo艣ci wyjazdu do RFN.

Przes艂uchano niemal 600 os贸b

W grudniu 1971 roku rozpocz臋艂y si臋 regularne przes艂uchania student贸w oraz pracownik贸w WSP. Og贸艂em przes艂uchano niemal 600 os贸b. Niekt贸rzy z nich godzili si臋 na wsp贸艂prac臋 z SB. Maj膮c na uwadze fakt, 偶e w pobli偶u auli mie艣ci艂a si臋 Katedra Fizyki WSP, 艣ledczy doszli do wniosku, 偶e za pa藕dziernikow膮 eksplozj臋 odpowiada艂 kto艣 z pracownik贸w uczelni, osoba, kt贸ra w spos贸b swobodny mog艂a korzysta膰 z jej pomieszcze艅. Na miejscu eksplozji znaleziono drucik s艂u偶膮cy do zdalnego odpalenia 艂adunku. Wszystko wskazywa艂o, 偶e przew贸d prowadzi艂 do pomieszcze艅 Katedry Fizyki. Analiza informacji o jej pracownikach sk艂oni艂a bezpiek臋 do wysnucia wniosku, 偶e odpowiedzialni za zamach mog膮 by膰 bracia Kowalczykowie lub jeden z nich.

Od ko艅ca 1971 roku Kowalczyk贸w rozpracowywa艂a siatka agent贸w, a informacje o nich, poprzez osobiste kontakty, mieli zbiera膰 tajni wsp贸艂pracownicy SB. Odbyto z nimi ponad 200 spotka艅, co zaowocowa艂o uzyskaniem 112 informacji na temat braci. Kluczowe okaza艂y si臋 informacje uzyskane przez tajn膮 wsp贸艂pracowniczk臋 o kryptonimie Kasia, kt贸ra zwi膮za艂a si臋 z Jerzym Kowalczykiem. - Bracia stali si臋 g艂贸wnymi podejrzanymi w 艣ledztwie dopiero w styczniu 1972 roku - stwierdzi艂聽doktor Walig贸ra. We wsp贸lnym mieszkaniu braci zainstalowano pods艂uchy. "To ich rozmowy bezwiedne, bez 艣wiadomo艣ci, 偶e s膮 pods艂uchiwani, doprowadzi艂y do zguby. Okaza艂y si臋 one p贸藕niej dowodem koronnym. Rozmawiali niefrasobliwie, chocia偶 pow艣ci膮gliwie, raczej zdaniami niepe艂nymi, a jednak na podstawie tych rozm贸w SB zorientowa艂a si臋, 偶e to oni mogli zniszczy膰 pomieszczenie" - zauwa偶y艂 Jacek Wegner w monografii "Bez 艣wiadk贸w obrony. Historia Jerzego i Ryszarda Kowalczyk贸w".

ZOBACZ R脫WNIE呕聽W TVN24 GO: Jan P.聽Matuszy艅ski: w聽sprawie Grzegorza Przemyka to, co wydaje si臋 na聽pierwszy rzut oka oczywiste, to wcale nie jest, zawsze jest drugie dno

Pod koniec lutego 1972 roku Kowalczykom postawiono zarzuty o udzia艂 w wysadzeniu auli WSP oraz planowanie kolejnych zamach贸w, o kt贸rych dowiadywano si臋 na podstawie pods艂uchanych rozm贸w. 29 lutego Jerzy i Ryszard Kowalczykowie zostali aresztowani, po czym przewiezieni do Komendy Wojew贸dzkiej MO, gdzie umieszczono ich w oddzielnych pomieszczeniach znajduj膮cych si臋 w piwnicach. Tego samego dnia funkcjonariusze SB przeszukali mieszkania krewnych oraz znajomych aresztowanych. Jednocze艣nie rozpocz臋to akcj臋 propagandow膮. - Braci Kowalczyk贸w przedstawiano jako bandyt贸w lub terroryst贸w, kt贸rzy d膮偶yli do zamordowania jak najwi臋kszej liczby ludzi, mimo i偶 wybuch bomby nast膮pi艂, gdy budynek WSP by艂 pusty. P贸藕niejszy proces zosta艂 niezwykle nag艂o艣niony - powiedzia艂 Grzegorz Walig贸ra.

Po pobycie w areszcie tymczasowym podejrzanych przewieziono do wi臋zienia mokotowskiego w Warszawie. W kwietniu 1972 roku Jerzy Kowalczyk przyzna艂 si臋 do wysadzenia auli. W czasie kolejnych przes艂ucha艅 wyjawi艂 przebieg przygotowa艅 do detonacji, przyznaj膮c si臋 tak偶e do zbierania niewybuch贸w z czas贸w II wojny 艣wiatowej za pomoc膮 w艂asnor臋cznie skonstruowanego wykrywacza metali. Stwierdzi艂, 偶e gromadzi艂 w magazynie materia艂y wybuchowe, kt贸re mia艂y by膰 u偶yte ju偶 w marcu 1971 roku, kiedy to w auli WSP w Opolu go艣ci艂 premier PRL J贸zef Cyrankiewicz.

Jednocze艣nie trwa艂y przes艂uchania drugiego z braci, Ryszarda. "Ryszard przyj膮艂 taktyk臋 ukazywania Jerzego jako krn膮brnego m艂odszego brata. By膰 mo偶e s膮dzi艂, 偶e taki jego obraz cho膰 troch臋 przychylniej usposobi esbek贸w. Ostatecznie niepos艂uszny, uparty m艂ody cz艂owiek - rozumowa艂 zapewne - to nie to samo co dywersant, przest臋pca, kryminalista" - pisa艂 Wegner.

W maju 1972 roku po trzech miesi膮cach przes艂ucha艅, kt贸re negatywnie odbi艂y si臋 na stanie psychiki Ryszarda, wyjawi艂 on, 偶e popiera艂 pomys艂 wysadzenia auli. "Od 1970 r. Jerzy zacz膮艂 czyni膰 przygotowania [鈥 zasi臋ga艂 u mnie rady i korzysta艂 z mojej pomocy m.in. co do konstruowania urz膮dzenia do wykrywania niewypa艂贸w, obliczenia ci艣nienia przy wybuchu, temperatury topnienia trotylu, skonstruowania urz膮dzenia odpalaj膮cego" - powiedzia艂 w trakcie jednego z przes艂ucha艅.

Prokuratorzy za偶膮dali dla braci kary 艣mierci

28 sierpnia 1972 roku w S膮dzie Wojew贸dzkim w Opolu rozpocz膮艂 si臋 proces obu braci. Jerzemu Kowalczykowi postawiono zarzuty wysadzenia auli WSP oraz wzi臋cia udzia艂u w innych przest臋pstwach, mi臋dzy innymi w podpaleniu budowli we wsi Rz膮艣nik. Oskar偶ony przyzna艂 si臋 do zarzut贸w, t艂umacz膮c, 偶e wydarzenia w nocy z 5 na 6 pa藕dziernika by艂y swoist膮 "manifestacj膮 antyustrojow膮". Z kolei Ryszard Kowalczyk, oskar偶ony o pomoc w przygotowaniu eksplozji, odwo艂a艂 wszystkie swoje dotychczasowe zeznania.

Prokuratorzy za偶膮dali dla braci kary 艣mierci, argumentuj膮c, 偶e powoduj膮c wysadzenie auli, nie liczyli si臋 oni z ewentualnymi ofiarami w ludziach. 8 wrze艣nia 1972 roku S膮d Wojew贸dzki uzna艂 Kowalczyk贸w za winnych wybuchu. Jerzy zosta艂 skazany na kar臋 艣mierci, a Ryszard dosta艂 25 lat pozbawienia wolno艣ci. W grudniu 1972 roku wyroki zosta艂y utrzymane w mocy przez S膮d Najwy偶szy. Wysokie wyroki zas膮dzone na sprawc贸w wzbudzi艂y protesty w艣r贸d niezale偶nej opinii publicznej w Polsce i w krajach zachodnich. Petycj臋, w kt贸rej domagano si臋 z艂agodzenia kar, podpisa艂o sze艣膰 tysi臋cy Polak贸w, w tym ludzie kultury i Ko艣cio艂a.

W styczniu 1973 roku Rada Pa艅stwa z艂agodzi艂a wyrok na Jerzego Kowalczyka, skazuj膮c go - podobnie jak jego brata - na 25 lat wi臋zienia. "Opozycja kszta艂tuj膮ca si臋 od 1976 r. opowiada艂a si臋 za innymi formami dzia艂alno艣ci ni偶 takie, kt贸re mo偶na uzna膰 za terrorystyczne, ale zdecydowano si臋 stan膮膰 w obronie braci Kowalczyk贸w" - podkre艣li艂 doktor Walig贸ra. W latach osiemdziesi膮tych z inicjatywy dzia艂aczy opozycji demokratycznej, mi臋dzy innymi cz艂onk贸w Solidarno艣ci oraz Komitet贸w Obrony Wi臋zionych za Przekonania, tworzonych przez dzia艂aczy Konfederacji Polski Niepodleg艂ej domagaj膮cych si臋 uwolnienia wi臋藕ni贸w politycznych, prowadzono akcj臋 spo艂eczn膮 pod has艂em "Uwolni膰 braci Kowalczyk贸w".

Wspomniane dzia艂ania przynios艂y efekt - bracia zostali warunkowo zwolnieni z wi臋zie艅: Ryszard w 1983, Jerzy w 1985 roku. W nast臋pnych latach nie skasowano im wyrok贸w, co umo偶liwia艂oby ich rehabilitacj臋. W 1991 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Wa艂臋sy skazanie Ryszarda Kowalczyka uleg艂o zatarciu, dzi臋ki czemu - w 艣wietle polskiego prawa - sta艂 si臋 on osob膮 niekaran膮. Jak oceni艂 doktor Walig贸ra, bracia byli jednak niemal zupe艂nie zapomniani. - Pami臋tajmy, 偶e do dzi艣 ich czyn wywo艂uje wiele kontrowersji w艣r贸d mieszka艅c贸w Opola. Gdy w 2006 roku pr贸bowano upami臋tni膰 ich czyn przez zawieszenie tablicy na gmachu Uniwersytetu Opolskiego, z powodu protest贸w nie dosz艂o do realizacji tych zamierze艅 - doda艂 historyk.

Dopiero w 2010 roku przy Pomniku Poleg艂ych Stoczniowc贸w w Gda艅sku z inicjatywy dzia艂aczy Wolnych Zwi膮zk贸w Zawodowych i NSZZ "Solidarno艣膰" Anny Walentynowicz i Andrzeja Gwiazdy ods艂oni臋to pami膮tkow膮 tablic臋 po艣wi臋con膮 braciom Kowalczykom. W 2016 roku sali w Opolskim Urz臋dzie Wojew贸dzkim nadano imi臋 Jerzego i Ryszarda Kowalczyk贸w. Bracia zostali tak偶e odznaczeni prezydenckimi Krzy偶ami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski. Ryszard Kowalczyk zmar艂 w nocy z 16 na 17 pa藕dziernika 2017 roku.

Uroczysto艣ci upami臋tniaj膮ce czyn braci

W 艣rod臋 w Opolu odby艂y si臋 uroczysto艣ci upami臋tniaj膮ce czyn braci.

Jak poinformowa艂o biuro prasowe wojewody opolskiego, uroczysto艣ci rozpocz臋艂y si臋 od z艂o偶enia kwiat贸w i zapalenia znicza na grobie Ryszarda聽Kowalczyka, kt贸ry spoczywa w Alei Zas艂u偶onych cmentarza komunalnego w Opolu. Nast臋pnie kwiaty z艂o偶ono pod tablic膮 upami臋tniaj膮c膮 czyn braci聽Kowalczyk贸w w gmachu opolskiego urz臋du wojew贸dzkiego. W uroczysto艣ciach, opr贸cz wojewody i przedstawicieli IPN, uczestniczyli cz艂onkowie "Solidarno艣ci" i c贸rka Ryszarda聽Kowalczyka.

"Przypomnijmy, 偶e w nocy z 5 na 6 pa藕dziernika 1971 r. bracia Jerzy i Ryszard聽Kowalczykowie, pracownicy Wy偶szej Szko艂y Pedagogicznej w Opolu, zdetonowali wcze艣niej pod艂o偶one 艂adunki wybuchowe w auli Uczelni w prote艣cie przeciwko planowanemu odznaczeniu w niej funkcjonariuszy MO i SB, kt贸rzy wyr贸偶nili si臋 brutalno艣ci膮 w masakrze robotnik贸w na Wybrze偶u w 1970 r. W ten spos贸b ci bohaterscy mieszka艅cy Opola odwa偶yli si臋 zaprotestowa膰 przeciwko mordowaniu przez w艂adze komunistyczne cywilnej ludno艣ci" - poinformowa艂o biuro prasowe wojewody, kt贸ry by艂 organizatorem upami臋tnienia.

Autorka/Autor:pp//now

殴r贸d艂o:聽PAP

Pozosta艂e wiadomo艣ci

Premier Donald Tusk ma zapalenie p艂uc. W najbli偶szych dniach ograniczy aktywno艣膰 publiczn膮 - przekaza艂o Centrum Informacyjne Rz膮du.

Donald Tusk ma zapalenie p艂uc. Komunikat rz膮du i wpis premiera

Donald Tusk ma zapalenie p艂uc. Komunikat rz膮du i聽wpis premiera

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformowa艂 w czwartek, 偶e rekonstrukcja rz膮du jest planowana na 10 maja. "A jeszcze dzi艣 og艂oszenie planu pomocy dla rolnik贸w" - napisa艂 w mediach spo艂eczno艣ciowych.

Jest data rekonstrukcji rz膮du

Jest data rekonstrukcji rz膮du

殴r贸d艂o:
PAP, tvn24.pl, TVN24

Orlen w pi膮tek uruchomi maj贸wkow膮 promocj臋 na tankowanie. Z obni偶ek, wynosz膮cych nawet 40 groszy na litrze, b臋d膮 mogli skorzysta膰 uczestnicy programu lojalno艣ciowego. B臋dzie obowi膮zywa艂 limit pojedynczego tankowania w promocyjnej cenie.

Orlen obni偶y ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Orlen obni偶y ceny paliw, ale聽nie聽dla wszystkich

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Ksi膮dz pe艂ni膮cy pos艂ug臋 w jednej z warszawskich parafii zosta艂 zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny us艂ysza艂 zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przyw艂aszczenie pieni臋dzy pochodz膮cych z darowizn. Straty Skarbu Pa艅stwa mog艂y wynie艣膰 ponad pi臋膰 milion贸w z艂otych.

Ksi膮dz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksi膮dz z聽warszawskiej parafii zatrzymany przez聽CBA

殴r贸d艂o:
tvnwarszawa.pl

W zwi膮zku z oskar偶eniami korupcyjnymi kierowanymi pod adresem jego 偶ony premier Hiszpanii Pedro Sanchez tymczasowo zawiesi艂 wykonywanie wszystkich swoich obowi膮zk贸w. Jego decyzja sprawi艂a, 偶e "wszyscy zacz臋li si臋 zastanawia膰, kim jest" Begona Gomez.

Przez 偶on臋 premier Hiszpanii rozwa偶a rezygnacj臋. "Wszyscy zacz臋li si臋 zastanawia膰", kim jest Begona Gomez

Przez聽偶on臋 premier Hiszpanii rozwa偶a rezygnacj臋. "Wszyscy zacz臋li si臋 zastanawia膰", kim jest Begona Gomez

殴r贸d艂o:
Diario AS, El Confidencial, El Munod, Heraldo, Mujer Hoy, TVN24.pl

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisa艂 w mediach spo艂eczno艣ciowych, 偶e pad艂 ofiar膮 oszustwa przy zakupie samochodu. "Okaza艂o si臋, 偶e auto, kt贸re legalnie kupi艂em za 100 tysi臋cy z艂otych ma swojego 'bli藕niaka' we Francji, a mi sprzedano podrobion膮 w Polsce wersj臋" - przekaza艂. Jego samoch贸d zosta艂聽zaj臋ty przez s艂u偶by. "Nie odpuszcz臋. B臋d膮 pozwy i roszczenia" - podkre艣li艂 i zapowiedzia艂, 偶e "postara si臋 o zmiany legislacyjne".

Wicepremier Gawkowski pad艂 ofiar膮 oszustwa, kupi艂 "bli藕niaka". "Nie odpuszcz臋"

Wicepremier Gawkowski pad艂 ofiar膮 oszustwa, kupi艂 "bli藕niaka". "Nie odpuszcz臋"

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Zapewnienie Polsce bezpiecze艅stwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej s艂u偶by zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej m贸wi艂 w Sejmie szef MSZ Rados艂aw Sikorski. Podkre艣la艂, 偶e Niemcy i Francja s膮 naszymi "najwa偶niejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodleg艂o艣ci Ukrainy b臋dzie "priorytetem polityki europejskiej rz膮du". Przedstawiamy najwa偶niejsze punkty wyst膮pienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o聽zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

殴r贸d艂o:
PAP

Minister spraw zagranicznych Rados艂aw Sikorski przedstawi艂 w Sejmie informacj臋 o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. M贸wi艂 o bezpiecze艅stwie pa艅stwa, sojuszu z USA i integracji europejskiej, a tak偶e rosyjskim imperializmie i pomocy Ukrainie. Polska do艣wiadcza ataku hybrydowego - podkre艣li艂. Po jego wyst膮pieniu na konferencji prasowej pojawi艂 si臋 Andrzej Duda. Prezydent powiedzia艂, 偶e jest "za偶enowany" przem贸wieniem Sikorskiego. R贸wnocze艣nie chwali艂 osiem lat polityki Prawa i Sprawiedliwo艣ci. W Sejmie trwa debata po wyst膮pieniu szefa dyplomacji. relacja w tvn24.pl.

Szef MSZ o "strategicznych celach", prezydent "za偶enowany". Teraz debata

Szef MSZ o聽"strategicznych celach", prezydent "za偶enowany". Teraz debata

Aktualizacja:
殴r贸d艂o:
PAP, TVN24

W wyst膮pieniu ministra Rados艂awa Sikorskiego znalaz艂o si臋 wiele k艂amstw i manipulacji - o艣wiadczy艂 w czwartek prezydent Andrzej Duda, komentuj膮c expose szefa MSZ w Sejmie. Powiedzia艂, 偶e niekt贸re wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji wzbudzi艂y jego niesmak. R贸wnocze艣nie chwali艂 ostatnie lata rz膮d贸w Prawa i Sprawiedliwo艣ci i polityk臋 zagraniczn膮 艣rodowiska, z kt贸rego si臋 wywodzi.

Prezydent chwali艂 PiS. W wyst膮pieniu Sikorskiego us艂ysza艂 "wiele 偶enuj膮cych stwierdze艅"

Prezydent chwali艂 PiS. W聽wyst膮pieniu Sikorskiego us艂ysza艂 "wiele 偶enuj膮cych stwierdze艅"

殴r贸d艂o:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda poinformowa艂 w czwartek, 偶e zaprosi艂 premiera Donalda Tuska do Pa艂acu Prezydenckiego na 1 maja, by om贸wi膰 z nim mi臋dzy innymi kwesti臋 programu Nuclear Sharing.

Prezydent Duda zaprosi艂 Donalda Tuska na rozmow臋 o broni atomowej. Poda艂 dat臋

Prezydent Duda zaprosi艂 Donalda Tuska na聽rozmow臋 o聽broni atomowej. Poda艂 dat臋

殴r贸d艂o:
TVN24

W trakcie wyst膮pienia ministra spraw zagranicznych Rados艂awa Sikorskiego w Sejmie marsza艂ek Szymon Ho艂ownia upomnia艂 pos艂贸w PiS Szymona Szynkowskiego vel S臋ka i Paw艂a Jab艂o艅skiego. Zaapelowa艂 do nich o "powstrzymanie si臋 od ja艂owych pr贸b zag艂uszania pana ministra".

Ho艂ownia przerwa艂 Sikorskiemu i ostro upomnia艂 pos艂贸w PiS

Ho艂ownia przerwa艂 Sikorskiemu i聽ostro upomnia艂 pos艂贸w PiS

殴r贸d艂o:
TVN24

W czwartek rano nad po艂udniow膮 Norwegi膮 na trzy godziny zamkni臋to przestrze艅 powietrzn膮. Powodem by艂 "b艂膮d techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekaza艂 norweski operator port贸w lotniczych. Op贸藕nienia lot贸w mog膮 potrwa膰 ca艂y dzie艅. Zak艂贸cenia dotkn臋艂y tak偶e podr贸偶uj膮cych z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegi膮. Powodem "b艂膮d techniczny"

Na聽kilka godzin wstrzymano loty nad聽Norwegi膮. Powodem "b艂膮d techniczny"

殴r贸d艂o:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Osoby, kt贸re podczas wideorozm贸w patrz膮 na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, s膮 bardziej zm臋czone ni偶 osoby, kt贸re tego nie robi膮, twierdz膮 irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygl膮da podobnie w przypadku zar贸wno kobiet, jak i m臋偶czyzn.

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto pow贸d

Nie聽patrz na聽siebie podczas wideorozmowy. Oto pow贸d

殴r贸d艂o:
universityofgalway.ie

Znikaj膮ce ampu艂ki z lekami narkotycznymi, lekarz, kt贸ry aplikuje sobie lekarstwa do kropl贸wki w czasie przyjmowania pacjent贸w, fa艂szowanie dokumentacji. Wed艂ug relacji naszych informator贸w, do takich nieprawid艂owo艣ci mia艂o dochodzi膰 w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana 呕eromskiego w Krakowie. Spraw膮 zaj臋艂a si臋 krakowska prokuratura, kt贸ra wzywa na 艣wiadk贸w pracownik贸w szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdzia艂aniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kud艂a dotar艂 do nagrania monitoringu, na kt贸rym wida膰 lekarza z podpi臋t膮 do ramienia kropl贸wk膮.

"Skoczysz mi po ampu艂eczki?". Co bra艂 lekarz na dy偶urze?

"Skoczysz mi po聽ampu艂eczki?". Co bra艂 lekarz na聽dy偶urze?

殴r贸d艂o:
TVN24

Ze wszystkich chor贸b Polacy najbardziej boj膮 si臋 nowotwor贸w z艂o艣liwych. Mimo to nie korzystaj膮 ze szczepionek przeciw HPV, kt贸re chroni膮 przed r贸偶nymi rodzajami raka - podkre艣laj膮 eksperci. Jedynie pi臋膰 procent doros艂ych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystaj膮

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed聽nowotworami, ale聽Polacy z聽niej nie korzystaj膮

殴r贸d艂o:
PAP

Afryka艅ski pom贸r 艣wi艅 (ASF) zabi艂 warchlaki, kt贸rych truch艂a przed kilkoma dniami odnale藕li mieszka艅cy gdy艅skich Karwin. Sekcja martwych zwierz膮t wykluczy艂a otrucie, kt贸re pocz膮tkowo by艂o brane pod uwag臋. Jeszcze dzi艣 w Gdyni odb臋dzie si臋 zebranie sztabu kryzysowego z聽udzia艂em lekarza weterynarii i聽s艂u偶b miejskich.

Mieszka艅cy s膮dzili, 偶e dziki otruto. Wiadomo ju偶, co je zabi艂o

Mieszka艅cy s膮dzili, 偶e聽dziki otruto. Wiadomo ju偶, co je zabi艂o

殴r贸d艂o:
TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali 21-latka, kt贸ry jak ustalili, podawa艂 si臋 za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura 艢ledczego. M艂ody m臋偶czyzna us艂ysza艂 zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

殴r贸d艂o:
tvnwarszawa.pl

Hiszpa艅ski premier Pedro Sanchez tymczasowo zawiesi艂 wykonywanie wszystkich swoich obowi膮zk贸w. Odwo艂a艂 spotkania i w poniedzia艂ek ma zdecydowa膰, czy nadal b臋dzie sta艂 na czele rz膮du. Ma to zwi膮zek z zarzutami wobec jego 偶ony, kt贸ra jest oskar偶ona o udzia艂 w aferze korupcyjnej. W 艣rod臋 s膮d w Madrycie uruchomi艂 wobec niej dochodzenie.

Premier zawiesi艂 obowi膮zki i rozwa偶a dymisj臋. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego 偶ony

Premier zawiesi艂 obowi膮zki i聽rozwa偶a dymisj臋. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego 偶ony

殴r贸d艂o:
PAP

Pod pod艂og膮 i warstw膮 betonu w gara偶u policjanci w po艂owie kwietnia znale藕li zabetonowane zw艂oki. Zarzut zab贸jstwa 36-latka us艂ysza艂 w艂a艣nie pi膮ty m臋偶czyzna. S膮d zastosowa艂 wobec niego trzymiesi臋czny areszt. Zarzut us艂ysza艂a te偶 kolejna kobieta, kt贸ra jest podejrzana o utrudnianie 艣ledztwa i zacieranie 艣lad贸w. Zarzutami 艂膮cznie obj臋to siedem os贸b.

Cia艂o ukryte w gara偶u pod warstw膮 betonu. Pi膮ta osoba z zarzutem zab贸jstwa

Cia艂o ukryte w聽gara偶u pod聽warstw膮 betonu. Pi膮ta osoba z聽zarzutem zab贸jstwa

Aktualizacja:
殴r贸d艂o:
PAP/tvn24.pl

Na autostradzie A4 w Krakowie dosz艂o do wypadku ci臋偶ar贸wki, w kt贸rej wystrzeli艂a opona. 47-letni kierowca z obra偶eniami n贸g trafi艂 do szpitala.

Eksplodowa艂a opona, ci臋偶ar贸wka uderzy艂a w bariery

Eksplodowa艂a opona, ci臋偶ar贸wka uderzy艂a w聽bariery

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Pracownica szpitala powiatowego w Dzia艂dowie (woj. warmi艅sko-mazurskie) przysz艂a do pracy pijana. Policjanci, kt贸rzy otrzymali zg艂oszenie, pojawili si臋 na miejscu i sprawdzili jej trze藕wo艣膰. Okaza艂o si臋, 偶e mia艂a blisko promil alkoholu w organizmie. Kobieta by艂a cz臋艣ci膮 personelu medycznego. Wi臋cej informacji s艂u偶by nie zdradzaj膮.

Przysz艂a pijana do pracy w szpitalu. Wyprowadzi艂a j膮 policja

Przysz艂a pijana do聽pracy w聽szpitalu. Wyprowadzi艂a j膮 policja

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po po艂udniu nad Polsk膮 pojawiaj膮 si臋 wy艂adowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozp臋dza si臋 do 70 kilometr贸w na godzin臋. Sprawd藕, gdzie jest burza, i 艣led藕 aktualn膮 sytuacj臋 pogodow膮 w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wiatr w porywach osi膮ga pr臋dko艣膰 70 kilometr贸w na godzin臋

Gdzie jest burza? Wiatr w聽porywach osi膮ga pr臋dko艣膰 70 kilometr贸w na聽godzin臋

殴r贸d艂o:
tvnmeteo.pl

IMGW wyda艂 ostrze偶enia pierwszego stopnia. W 10 wojew贸dztwach w czwartek mo偶emy spodziewa膰 si臋 burz. Zjawiskom mo偶e towarzyszy膰 silny wiatr, ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawd藕, gdzie aura b臋dzie gro藕na.

Uwaga, burze w 10 wojew贸dztwach. Ostrze偶enia IMGW

Uwaga, burze w聽10 wojew贸dztwach. Ostrze偶enia IMGW

Aktualizacja:
殴r贸d艂o:
IMGW

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "kt贸re odbior膮 nadmiern膮 w艂adz臋" przewodnicz膮cemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej 艢wirski. "Obecny przewodnicz膮cy jest cz艂owiekiem pozbawionym umiej臋tno艣ci koncyliacyjnych, kieruje si臋 osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarz膮dza kierowan膮 przez siebie instytucj膮 jednoosobowo i jest pod wp艂ywem polityk贸w partii, kt贸rej od lat sprzyja" - czytamy w pi艣mie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwr贸ci艂a si臋 z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wi膮cka.聽

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urz臋dnik". Apel o "odebranie nadmiernej w艂adzy"

"Niekompetentny i聽pozbawiony dobrej woli urz臋dnik". Apel o聽"odebranie nadmiernej w艂adzy"

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Apple straci艂o koron臋 najwi臋kszego sprzedawcy smartfon贸w w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych firmy badawczej IDC dostawy smartfon贸w tej firmy spad艂y o 6,6 procent w por贸wnaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Analitycy wskazuj膮, 偶e to wynik intensywnej konkurencji.

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Apple spada z聽pierwszego miejsca na聽kluczowym rynku

殴r贸d艂o:
Reuters

Wszyscy zwracaj膮 si臋 do mnie Luna, a jak kto艣 m贸wi Ola, to ju偶 nawet nie bardzo reaguj臋 - przyzna艂a w rozmowie z "Forbesem" Aleksandra Wielgomas, zapowiadaj膮c, 偶e planuje zmieni膰 imi臋. Wokalistka b臋dzie reprezentowa艂a Polsk臋 na tegorocznej Eurowizji.

Luna zmienia imi臋. "Z艂o偶臋 wniosek po Eurowizji"

Luna zmienia imi臋. "Z艂o偶臋 wniosek po聽Eurowizji"

殴r贸d艂o:
Forbes, tvn24.pl

Przewodnicz膮cy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej 艢wirski na艂o偶y艂 w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, kt贸re zosta艂y wyegzekwowane od sp贸艂ek pomimo wniesienia odwo艂ania od decyzji przewodnicz膮cego. "Nie mo偶e przewodnicz膮cy KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny w贸jt lub burmistrz stawia膰 si臋 w roli nadredaktora, m贸wi膮cego niezale偶nym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisa艂a w o艣wiadczeniu Rada Wydawc贸w Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie mo偶e stawia膰 si臋 w roli nadredaktora"

"Nie mo偶e stawia膰 si臋 w聽roli nadredaktora"

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Og贸lnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mog膮 wskaza膰 Zdj臋cie XX-lecia. G艂osowa膰 mo偶na do 10 maja. Wyboru mo偶na dokona膰 spo艣r贸d 19 Zdj臋膰 Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybior膮 Zdj臋cie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybior膮 Zdj臋cie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

殴r贸d艂o:
TVN24