Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, "troska o dobro duchowe" i "odpowiedzialność za doczesne życie i zdrowie" - tak biskup opolski Andrzej Czaja - w dekrecie dotyczącym zasad odwiedzin duszpasterskich w czasie pandemii choroby COVID-19 - wyjaśnia, jak będzie wyglądała kolęda. Duchowni z diecezji opolskiej mają nie odwiedzać domów swoich parafian, ale zapraszać wiernych do kościołów.
"W trosce o dobro duchowe Wiernych diecezji opolskiej, w imię odpowiedzialności za ich doczesne życie i zdrowie, w obliczu trwającego stanu pandemii SARS-CoV-2, postanawiam, aby tegoroczne duszpasterskie odwiedziny kolędowe zostały zastąpione formami wypracowanymi w roku poprzednim" - przekazał w "Dekrecie o odwiedzinach duszpasterskich w czasie pandemii w roku 2022" biskup opolski Andrzej Czaja.
Ksiądz nie domów, wierni do kościołów
Koronawirus w Polsce nadal jest poważnym zagrożeniem. Na stronie diecezji opolskiej poinformowano na jakich zasadach będzie odbywać się kolęda. Duchowni nie zapukają do drzwi wiernych ze swoich parafii. "Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na Mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji" - podkreślił biskup Czaja. I zaznaczył, że msze należy rozłożyć tak, by możliwe było zachowanie - obowiązującego w tym czasie w świątyniach - reżimu sanitarnego.
Kapłani - w trakcie mszy, która ma zastąpić tradycyjną kolędę - "powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi". A wierni mogą przynieść do kościołów wodę, która zostanie poświęcona. "Po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie. Wskazane jest też rozdanie druku modlitwy do odmówienia w domach" - czytamy w dekrecie.
Duchowni "powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili liturgię rodzinną, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą".
Co z obrazkami kolędowymi, kawałkami kredy i naklejkami na drzwi? Kapłani mają wyłożyć je w kościołach, by wierni mogli zabrać je ze sobą po mszach zastępujących wizyty duszpasterskie.
Kolejna kolęda w cieniu pandemii choroby COVID-19
To kolejne święta, które będziemy obchodzić w cieniu pandemii choroby COVID-19. Jak kolęda wyglądała pierwsza kolęda w czasie pandemii? Pod koniec 2020 roku ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik episkopatu, informował: - Wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od sytuacji epidemiologicznej i decyzji biskupa.
Wówczas przedstawiciel episkopatu zachęcał do "śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji". Podkreślił, że "nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii".
Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock