TVN24 | Polska

"Płacimy, a dalej jesteśmy truci". Opłata klimatyczna kwestionowana, ale może pojawić się inna

TVN24 | Polska

Autor:
akw/adso/kwoj
Źródło:
TVN24
Opłata klimatyczna w Szczyrku będzie zniesiona?
Opłata klimatyczna w Szczyrku będzie zniesiona?
wideo 2/4
Opłata klimatyczna w Szczyrku będzie zniesiona?

Turyści zaskarżają do sądu uchwały Szczyrku, Sandomierza i Torunia w związku z poborem opłaty klimatycznej, przy złej - lub bardzo złej - jakości powietrza. Miasta tłumaczą, że potrzebują pieniędzy na obsługę turystów, dlatego rząd zastanawia się nad wprowadzeniem podatku od turysty. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Nad Szczyrkiem zawisły czarne chmury. "Faktycznie jest wyczuwalny ten smog", "wieczorem jest ciężko", "to nie jest fair, że płacimy, a dalej jesteśmy truci" - słychać komentarze turystów. To, o czym jedni mówią, inny postanowił zaskarżyć.

Patryk Białas, radny z Katowic, po weekendzie spędzonym w Szczyrku zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach uchwałę rady miasta Szczyrk o opłacie miejscowej, zwanej klimatyczną. To 2,3 zł za dobę od wczasowicza. - Fatalna jakość powietrza w Szczyrku powoduje, że Szczyrk nie zasługuje na miano kurortu i uważam, że bezprawnie pobiera opłatę miejscową - tłumaczy.

Antoni Byrdy, burmistrz miasta, przekonuje, że w tym roku normy jakości powietrza zostały przekroczone tam tylko raz. A pół miliona złotych rocznie z opłaty miejscowej pokrywa na przykład darmową komunikację zimą.

Kraków nie pobiera opłaty ze względu na zanieczyszczone powietrzeTVN24

Setki miast

Szczyrk nie jest jedyny. Sąd zajmie się uchwałami także innych miast - Sandomierza i Torunia, które też zostały zaskarżone. Beniamin Łuczyński ze stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" zwraca uwagę, że "zarówno w Toruniu, jak i Sandomierzu normy są przekroczone, a więc nie powinna być pobierana opłata miejscowa".

Zgodnie z prawem opłatę miejscową płaci się w miejscowościach, już posiadających korzystne właściwości klimatyczne. Stąd pytanie, czy Szczyrk, Sandomierz i Toruń taką opłatę mogą pobierać. A opłatę miejscową pobiera w Polsce ponad 200 miejscowości, w tym m.in. Zakopane. Chociaż dwa lata temu Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że jest to bezprawne, miasto znalazło lukę w prawie i opłatę nadal pobiera.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wygrał w sądzie z Zakopanem. Nie chciał zapłacić opłaty klimatycznej

Na koszty związane z turystami narzeka też Kraków. Miasto zrezygnowało z opłaty miejscowej właśnie ze względu na zanieczyszczone powietrze, ale chciałoby wprowadzić opłatę turystyczną. Dariusz Nowak z tamtejszego urzędu miasta przypomina, że turyści generują koszty, a było ich w stolicy Małopolski w ubiegłym roku aż 14 milionów.

Co zrobi rząd?

Rząd nie mówi "nie" opłacie turystycznej. Dr Dominik Borek, wicedyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju uważa, że można w tym wypadku wziąć przykład z Francji, Niemiec, czy Hiszpanii, które podatek turystyczny pobierają. - To w tej chwili jest przedmiotem rozważań, jeśli chodzi o prace ministerstwa - dodaje.

Źródło: TVN24

Autor:akw/adso/kwoj

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości