Strażacy z OSP w Gostchorzu w województwie lubuskim opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcia ze sprzątania nabrzeża Odry z martwych ryb. "Nie potrafimy znaleźć słów na to, co się stało i nadal się dzieje" - napisali. W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w czwartek wieczorem poszerzone posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Od kilku dni coraz głośniej robi się o sprawie opisywanej między innymi przez aktywistów jako katastrofa ekologiczna w Odrze występująca na kilkuset kilometrach rzeki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tony martwych ryb w Odrze. "Obserwuję rzekę trzydzieści lat, w tak złym stanie jej jeszcze nie widziałem"
"Nie potrafimy znaleźć słów na to, co się stało i nadal się dzieje"
Zdjęcia obrazujące sytuację w Odrze opublikowała w mediach społecznościowych Ochotnicza Straż Pożarna w Gostchorzu (woj. lubuskie).
"Od paru dni obserwujemy to co dzieje się na Odrze. Nie potrafimy znaleźć słów na to, co się stało i nadal się dzieje. Dziś pomagaliśmy w sprzątaniu nabrzeża Odry z martwych ryb" - napisano w czwartek wieczorem na profilu OSP.
Tony śniętych ryb
W Lubuskiem od kilku dni trwa usuwanie martwych ryb. W akcję zaangażowani są głównie wędkarze z Okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, które dzierżawią Odrę do celów wędkarskich od Wód Polskich. Dotychczas z lubuskiego odcinka rzeki wyłowiono kilka ton martwych ryb, między innymi z rejonów Krosna Odrzańskiego, Cigacic czy Słubic i Kostrzyna nad Odrą.
Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu zapewniło, że mimo doniesień o obecności substancji toksycznych w rzece woda w kranach jest bezpieczna. "W żaden sposób nie wpływa to na jakość wody, którą dostarczamy do kranów" - przekazano w komunikacie.
CZYTAJ TAKŻE: Co z wodą w kranach po skażeniu Odry? Jest komunikat
Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Lubuska policja poinformowała, że w tamtejszym urzędzie wojewódzkim, w związku z sytuacją na Odrze odbyło się w czwartek poszerzone posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
"Do osobistego uczestniczenia w posiedzeniu - poza administracją zespoloną, niezespoloną, przedstawicielami wojska i Polskiego Związku Wędkarskiego z terenu województwa lubuskiego - zaproszeni zostali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu Jacek Ozdoba, Główny Inspektor Ochrony Środowiska Michał Mistrzak, Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk i Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca" - czytamy w komunikacie.
"W wyniku posiedzenia ustalono, że koordynacją działań związanych ze zbieraniem ryb zajmą się wojewodowie. Od jutra [od piątku - przyp. red.] do wolontariuszy i wędkarzy z Polskiego Związku Wędkarskiego dołączy (na terenie województwa lubuskiego) 150 żołnierzy i żołnierzy WOT. Do zbierania z wody dodatkowo wykorzystane zostaną łodzie Państwowej Straży Pożarnej" - przekazano.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: OSP Gostchorze