Od 18 maja trzeci etap luzowania obostrzeń. Co się zmieni?

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24
Premier Morawiecki o III etapie znoszenia obostrzeń
Premier Morawiecki o III etapie znoszenia obostrzeńTVN24
wideo 2/29
TVN24Premier Morawiecki o III etapie znoszenia obostrzeń

Wchodzimy w trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zmiany dotyczą między innymi lokali gastronomicznych i salonów fryzjerskich.

W środę premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim poinformował, że 18 maja wdrożony zostanie trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Raport tvn24.pl Koronawirus - najważniejsze informacje

Co się zmieni?

Trzeci etap przedstawiony przez premiera przewiduje:

- otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych w rygorze sanitarnym

- częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych

- zwiększenie limitu osób w transporcie publicznym: zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu

- prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych

- umożliwienie korzystania z sal gimnastycznych i zwiększenie limitu osób korzystających z otwartych boisk

- działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych oraz prób i ćwiczeń

- zwiększenie limitu wiernych przebywających w miejscy sprawowania kultu religijnego: podczas mszy na jednego uczestnika musi przypadać przynajmniej 10m2 (ta zmiana wejdzie w życie 17 maja)

- poruszanie się poza domem dzieci poniżej 13. roku życia bez potrzeby towarzyszącego im dorosłego opiekuna

Od 25 maja możliwe będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich.

Kontrole na granicy kraju zostały przedłużone do 12 czerwca.

Dwie zasady bezpieczeństwa

Premier odniósł się do otwarcia salonów fryzjerskich, apelując o rozwagę. - W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby było to umawianie się przez internet, telefon na konkretne godziny, żeby nie gromadzili się ludzie, tylko żeby dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana - powiedział.

Minister zdrowia mówił z kolei na konferencji, że są dwie zasady bezpieczeństwa. - Z jednej strony dystansowanie społeczne, utrzymywanie reżimu sanitarnego, tak jak w poszczególnych sektorach, na przykład: maseczki czy przyłbice w salonach kosmetycznych czy u fryzjerów, czy też maseczki i rękawiczki w gastronomii oraz odległość między siedzącymi przy stolikach ludźmi. Drugi aspekt to szybkie wyłapywanie osób chorych - tłumaczył.

Szumowski: apeluję o ścisłe trzymanie się reguł
Szumowski: apeluje o ścisłe trzymanie się reguł TVN24

Cztery etapy łagodzenia obostrzeń

16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obowiązujące w związku ze stanem epidemii obostrzenia będą zdejmowane. Jednak nie od razu, a etapami.

I etap wprowadzono 20 kwietnia. Od tego czasu zakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć więcej wiernych, do lasu i parku można swobodnie wchodzić w celach rekreacyjnych (w lasach bez obowiązku zasłaniania ust i nosa), a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

II etap obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono działalność instytucji kultury. W sklepach wielkopowierzchniowych obowiązuje limit osób. Zamknięte pozostały strefy gastronomiczne i siłownie, mieszczące się w galeriach. Od 4 maja można też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zniesiona została część ograniczeń uniemożliwiających większości profesjonalistów normalne treningi. Od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola.

IV etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte mają zostać też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusemKancelaria Premiera

Kancelaria premiera od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości